Styl morski w salonie, czyli sposób na wprowadzanie wakacyjnego charakteru do wnętrz
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Uwielbiasz powiew morskiej bryzy, przechadzając się wąskimi uliczkami malowniczej wioski rybackiej? My także! Co prawda nic nie przebije uroku morza, ale pokażemy Ci, jak przenieść styl marynistyczny wprost do swojego domu. Odkryj z nami kolory, meble i poznaj wiele przydatnych wskazówek, dzięki którym odmienisz wnętrze i poczujesz się jak w nadmorskim miasteczku, gdzie czas płynie własnym tempem. Wszyscy na pokład… wypływamy!
Skąd wzięła się popularność stylu morskiego?
Wystrój w stylu marynistycznym jest niezwykle przyjemny, a na dodatek praktykowany od wielu dekad. Zaczęto go wprowadzać we wnętrzach już XVIII wieku, wraz ze złotym wiekiem żeglugi pełnomorskiej, kiedy po okresie podbojów nowych terenów przyszła nowa era podróżników. Ich celem były wyprawy badawcze, ciekawość nowego, tajemniczego i różnorodnego świata. Słynne 3 wyprawy dookoła świata Jamesa Cooka czy odkrycia kapitana Bougainville'a fascynowały wiele osób, skutecznie popychając kolejnych śmiałków do penetrowania coraz to nowszych zakątków kuli ziemskiej. Entuzjazm szybko przeszedł do domostw, jednak wówczas otaczano się raczej autentycznymi przedmiotami związanymi z żeglugą.
Styl morski we wnętrzach w „nowoczesnym” wydaniu narodził się w latach 50. ubiegłego wieku. Od tego czasu pozostaje jednym z najmodniejszych stylów wnętrzarskich na całym świecie, zwłaszcza w miejscowościach nadmorskich. Atmosferę urokliwego kurortu możesz łatwo przenieść do swojego domu. Od czego zacząć urządzać pokój w stylu morskim?
Styl morski w salonie – cechy charakterystyczne
Podstawa salonu w stylu marynistycznym to kolory. Powinny nawiązywać do barw morza i nieba oraz być użyte w taki sposób, aby dawały silne wrażenie jasnego, dobrze nasłonecznionego otoczenia i poczucie dużej przestronności. Stosuje się zatem biele, beże i szarości oraz wszystkie odcienie niebieskiego: od delikatnego turkusu po ciemny granat. Kolor morski w salonie to jednak nie tylko biel i błękit. Barwy te mogą być przełamane czerwienią lub pomarańczem, ale powinniśmy je we wnętrzu potraktować jako akcent kolorystyczny, a nie jako kolor dominujący. Świetnym pomysłem może być zatem wstawienie do takiej dosyć monochromatycznej aranżacji np. dużego kufra w energetycznej czerwieni. Opcja z tym meblem sprawdzi się nie tylko w salonie, ale także w przedpokoju czy w sypialni.
Styl morski wymaga obecności drewna – występuje ono jako wykończenie podłóg, ścian (panele drewniane, lamele, surowe deski) oraz mebli, przy czym niekwestionowany prym wiodą stylowe modele rustykalne. Salon w morskim stylu to jednak nie tylko kolory i sugestywne meble – to także dekoracje. Wnętrze zaaranżowane w tym klimacie musi być wypełnione naturalnymi materiałami. Prócz drewna i jego wiernych imitacji wśród dodatków marynistycznych nie może zabraknąć juty, wikliny, rattanu i trzciny.
Przyda się również praktyczny dywan z krótkim włosiem – w tej roli doskonale sprawdzą się modele ręcznie tkane z wiskozy, bawełniane oraz maty słomiane z trawy morskiej. Warto, aby tekstylia do salonu w stylu marynistycznym, takie jak zasłony, firany czy poszewki na poduszki, były wykonane z lnu, płótna, bawełny czy sztruksu. Na oknach powieś zwiewne półprzezroczyste białe zasłony oraz grubsze, np. granatowe. Na kanapie połóż poduszki dekoracyjne: jednokolorowe, z motywem szerokich pasów lub kotwic, a na oparcie fotela wypoczynkowego zarzuć niedbale bawełniany koc. Koniecznie sprawdź interesujące opcje w naszym sklepie internetowym w kategorii „Koce i narzuty”.
Jakie meble sprawdzą się do salonu w stylu morskim?
W zależności od preferowanego efektu można wstawić eleganckie meble o klasycznych liniach, z jasnego lub ciemnego drewna, ale można też zastosować meble z recyklingu, zwłaszcza te odnowione techniką shabby chic. W Salonach Agata w zakładce „Kolekcje” znajdziesz szereg interesujących pozycji. Twojej uwadze polecamy zwłaszcza meble w wybarwieniu drewna z wyraźnym usłojeniem. Możesz także postawić na meble w kolorze, np. granatowe fronty, które doskonale korespondują z drewnem, nadając pożądaną sielskość. A może warto pójść w zupełnie odmiennym kierunku i spróbować zaaranżować nowoczesny salon w stylu morskim z meblami wykończonymi na wysoki połysk? Będzie wówczas przypominał wnętrze kabiny w luksusowym jachcie. Zapewniamy, że również w tej kwestii znajdziesz u nas ciekawe propozycje.
Jakich dodatków nie może zabraknąć w salonie w stylu morskim?
Morski klimat do salonu wprowadzisz zwłaszcza dzięki akcesoriom inspirowanym marynizmem. Aby nadać mu pożądany wygląd, najlepiej wyposażyć go w elementy, które przywodzą na myśl emocje związane z morskim otoczeniem, podróżami i wakacjami. Skoro mowa o morzu, to czy jest coś bardziej emocjonującego, a zarazem niepokojącego, niż sztorm? Artykuły w odcieniu głębokiego granatu i ciemnego grafitu przypominające gniewne morze wprowadzą dynamikę w tę zwykle spokojną aranżację.
Ponieważ „po burzy zawsze wychodzi słońce”, elementy przywodzące na myśl beztroskie wakacje również świetnie się sprawdzą. Na regale ułóż wakacyjne ozdoby: figurki-żaglówki, statki w butelce, dekoracyjne mewy itd. A może pozwolisz sobie na większe szaleństwo i postanowisz udekorować również ściany? Przyklej fototapetę z plażowym pejzażem. Pragniesz w salonie osiągnąć efekt spokoju przypominający niczym niezmącone morze, którego delikatne fale tworzy jedynie umiarkowany powiew morskiej bryzy? Zawieś obrazy z subtelnym motywem kołysanej na wietrze trzciny. Powiel go w innych miejscach, np. umieszczając na stoliku wazon z suszoną roślinnością. W tej roli doskonale sprawdzą się sztuczne rośliny, które znajdziesz na agatameble.pl. Zwróć uwagę zwłaszcza na bukiety trawy, trawy pampasowej, trzcinę oraz liście dekoracyjne wykonane z naturalnego hiacynta wodnego.
Nie może również zabraknąć morskiej fauny: muszle i rozgwiazdy to dodatki marynistyczne, które bez chwili namysłu można nazwać „absolutnym must have” w salonie urządzonym na styl morski. Ułóż je np. w szklanych wazonach, połóż na dekoracyjnych misach albo stwórz ciekawą aranżację DIY.
W marynistycznym salonie możesz dać upust swojej kreatywności. Jeśli uda Ci się coś ciekawego „upolować” na pchlim targu lub aukcjach internetowych, zawieś nad kanapą jeden z elementów wyposażenia kutrów rybackich. Szukaj takich przedmiotów jak kotwica, ster, wiosła, koło ratunkowe, sieć rybacka czy lina. Tak oryginalne dodatki w stylu morskim na pewno na długo pozostaną w pamięci odwiedzających Cię gości.
Oświetlenie do salonu w stylu morskim – jakie wybrać?
Ponieważ nadmorskie klimaty łączą w sobie elementy wielu stylów, w kwestii oświetlenia masz spore pole do popisu. Sprawdzą się tu zarówno minimalistyczne oprawy oświetleniowe, jak i sporych rozmiarów żyrandole glamour, dzięki którym poczujesz się jak we wnętrzu Titanica. Przytulny, domowy klimat do wnętrza wniosą lampy wiszące z białym kloszem z tkaniny – ich matowe wykończenie efektownie rozproszy światło w salonie. Doskonałą opcją na lampę wiszącą są również sznury żarówek owinięte wokół drewnianej belki. Na podłodze postaw lampę na drewnianym trójnogu, a na stole pasujący stylistycznie model na drewnianej podstawie, najlepiej z białym kloszem.
Jeśli do salonu przynależy balkon lub taras, zadbaj również o jego aranżację: białe świece i latarenki ustawione na podłodze oraz łańcuchy świetlne sprawdzą się doskonale. Jeszcze tylko drewniane leżaki z tkaniną w biało-niebieskie pasy i dobry napój (koniecznie z palemką!), a poczujesz się jak na plaży.
Styl morski w domu — podsumowanie
Styl morski w mieszkaniu od lat jest jednym z głównych trendów wnętrzarskich. Nic w tym dziwnego – uwielbiamy go, ponieważ kojarzy się z beztroską, latem, morskimi falami i spokojem. Błękit i biel, naturalne tkaniny i materiały, drewno i inspirowane plażą dodatki to tylko niektóre z typowych elementów tego wystroju. Obfitość mebli i dodatków w stylu morskim sprawiają, że bardzo łatwo wprowadzić go do każdego pomieszczenia, a na dodatek taka metamorfoza nie powinna wiązać się z ogromnymi kosztami.
Styl marynistyczny, choć pasuje do każdego wnętrza, należy jednak wprowadzać z umiarem. Bardzo łatwo jest przekroczyć cienką granicę między dobrym smakiem a kiczem i po prostu przesadzić. Jest też dosyć monotematyczny, dlatego szybko może się znudzić. Nawet jeśli tak się stanie, z Salonami Agata z łatwością przearanżujesz swój salon: być może zainteresuje Cię pokrewny, ale nieco bardziej luksusowy styl Hampton? Dzięki zaledwie kilku dodatkom glamour w mig ze spokojnej wioski rybackiej przeniesiesz się na Long Island – ulubione miejsce wypoczynku nowojorskiej klasy wyższej. Możesz pójść w odwrotnym kierunku, jeszcze bardziej pogłębiając swojski klimat i stworzyć prawdziwie rustykalną aranżację. Podstawy, czyli meble, już masz, a wprowadzone wcześniej błękity na tekstyliach i dodatkach wymień na kolory jarzębiny czy polnych kwiatów. A może fiolety? Dzięki nim i kilku dodatkom z motywem lawendy stworzysz prawdziwie prowansalski klimat. Wszystkie inspiracje znajdziesz u nas – online i w sklepach stacjonarnych.
Wyposażenie salonu w stylu morskim
Cena regularna:
Cena regularna: 11,99