powrót

Wystrój salonu inspirowany podróżami – greckie wakacje

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Grecja to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych wojaży. Malownicze wyspy kuszą doskonałymi warunkami do wypoczynku, które dopełnia wyśmienita kuchnia, uznawana za jedną z najsmaczniejszych na świecie. Krajobraz tych nadmorskich obszarów cechuje zróżnicowane ukształtowanie terenu, charakterystyczna architektura i aranżacja wnętrz, dzięki którym greckie inspiracje całkiem łatwo przenieść do przestrzeni własnego mieszkania, tworząc idealny, letni wystrój salonu.

Styl grecki – czym się charakteryzuje?

Styl grecki rozbudza wyobraźnię, przywołując atmosferę wakacyjnych kurortów. Wystarczy jedno spojrzenie, aby zobaczyć w nim inspiracje wakacyjnymi widokami i grecką architekturą. Bardziej wnikliwe oko dostrzeże także nawiązania do bogatej tradycji, na której opiera się grecka kultura. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech stylu greckiego jest kolorystyka oparta na zestawieniu bieli i niebieskiego w najróżniejszych odcieniach: od jasnego błękitu aż po granat. Nie musimy jednak od razu przemalowywać ścian, aby stworzyć aranżację rodem ze słonecznej Krety czy malowniczego Santorini. Salon utrzymany w jasnej kolorystyce będzie doskonale współgrał z kolorowymi dodatkami, a nawet meblami, wśród których zdecydowanie wyróżni się niebieska kanapa lub zestaw krzeseł w tym kolorze.

Wystrój salonu w greckim stylu

Aranżacja salonu inspirowana grecką kulturą i klimatem to kwintesencja prostoty i minimalizmu. W takiej aranżacji sprawdzą się meble i elementy wykończenia wykonane z naturalnych materiałów: drewna lub kamienia. Drewniany stół pomalowany na biało zaprezentuje się elegancko i z klasą, a w duecie z kobaltowym bieżnikiem podkreśli charakter całej stylizacji. Bardziej wyrazistym rozwiązaniem będzie niebieska kanapa w zestawieniu z jasną ławą rozkładaną – z pewnością przyciągnie spojrzenia do centralnej części pokoju.

Nieodłączną częścią wakacyjnych podróży jest wypoczynek. Mała sofa z funkcją spania będzie doskonałym miejscem na poobiedni relaks za dnia, a w nocy sprawdzi się jako komfortowe łóżko. Grecy słyną z optymistycznego usposobienia i gościnności, dlatego rozkładana kanapa z pewnością przyda się jako dodatkowe miejsce noclegowe w mieszkaniach, których metraż nie pozwala na wygospodarowanie specjalnego pokoju dla gości.

Podczas aranżacji pokoju dziennego nie można również pominąć oświetlenia. Lampy stołowe o klasycznym kształcie, niczym starożytne greckie kolumny, doskonale zaprezentują się umieszczone symetrycznie po obu stronach sofy. Ciekawym pomysłem będzie też wybór lampy z niebieskim abażurem z tkaniny. W mocno nasłonecznionych pomieszczeniach warto zadbać także o dopasowane kolorystycznie rolety.

Wakacyjny klimat w salonie

Atmosferę pełną swobody i letniego odprężenia rodem z greckich wysp można łatwo uzyskać, stosując odpowiednio dobrane dodatki. Delikatne i zwiewne zasłony dodadzą pomieszczeniu lekkości i podkreślą wakacyjny nastrój. Śródziemnomorski klimat doskonale podkreśli biało-niebieski dywan lub poduszki dekoracyjne w podobnej kolorystyce. Z podróżami do Grecji nieodłącznie kojarzą się także wyroby ceramiczne. Wisząca półka lub drewniana komoda, na której staną wazy oraz zdobione mozaikowymi wzorami misy na owoce, będzie fantastycznym dopełnieniem aranżacji, kojarzącej się z grecką prowincją. Wisząca półka to również świetne miejsce do wyeksponowania modeli statków, ramek dekorowanych kotwicami, muszli i innych akcesoriów inspirowanych morzem i żeglarstwem, które stworzą spójną kompozycję w greckim stylu. Do przechowywania drobiazgów doskonale nadają się zaś wiklinowe kosze ustawione na podłodze.

Niebieska kanapa, podobnie jak inne dodatki i akcesoria w kolorze błękitu, budzą skojarzenia z lazurowym morzem. Biel wprowadza do pomieszczenia świeżość, budując atmosferę odprężenia i relaksu. W okresie wakacji warto więc rozważyć Grecję nie tylko jako cel swojej podróży, ale także źródło inspiracji, które pozwoli odmienić wystrój salonu.