powrót

Wystrój salonu inspirowany podróżami – wyprawa na safari

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Naturalne materiały, egzotyczne wzory, charakterystyczna paleta barw i kolonialne akcenty – inspirowane Afryką wnętrza są niezwykle popularne w tym sezonie. Jak urządzić salon w stylu safari, by poczuć w nim prawdziwy klimat Czarnego Lądu, przeniesiony wprost z planu filmowego „Pożegnania z Afryką”?

Zanim przejdziemy do praktycznych wskazówek, jak urządzić salon w stylu safari, warto przybliżyć kilka faktów z historii. Skąd w Europie wzięła się moda na afrykańskie safari? Pojawiła się w początkach XX wieku, wraz z coraz częstszymi wyprawami przedstawicieli elit na odległy kontynent. Europejscy bogacze mieli tam swoje domy i farmy, a z podróży przywozili m.in. skóry, oryginalne rzeźby, instrumenty muzyczne czy broń, eksponując je w swoich rezydencjach. Z czasem egzotyczne motywy stawały się coraz bardziej popularne, a nawiązania do nich zaczęły pojawiać się w ówczesnych wnętrzach.

Wszystkie odcienie piasku

Najbardziej charakterystyczna dla stylu safari jest paleta barw, przywodząca na myśl bezkresne afrykańskie pustynie i sawanny. Piaskowe beże i złamana biel, rozmaite odcienie brązów, zieleń khaki, a także zgaszona czerwień i żółć tworzą zestaw kolorów ziemi, których warto się trzymać, aranżując salon inspirowany Afryką.

Doskonale sprawdzi się tu połączenie jasnych ścian i ciemnej, drewnianej podłogi, najlepiej wykończonej połyskującym lakierem. Także meble powinny być utrzymane w zbliżonej kolorystyce – komoda czy witryna w odcieniu ciemnego drewna dopełni wystrój salonu, wnosząc do wnętrza kolonialny klimat. Jeśli zależy nam na wyrazistości, możemy zdecydować się na pomarańczowo-rudy kolor ścian lub odsłonięcie ukrytej pod tynkiem cegły na jednej z nich. Delikatne zasłony w kolorze naturalnego lnu oraz dodatki w złotym odcieniu rozjaśnią wówczas salon, który – ze względu na wykorzystanie zdecydowanych braw – może sprawiać wrażenie zbyt ciemnego.

Skórzane akcenty we wnętrzu

Styl safari to również wygoda i funkcjonalność – dlatego najlepszym wyborem będą meble wypoczynkowe obite naturalną skórą. Skórzany narożnik, kanapa lub fotel nie tylko zapewnią komfortowy odpoczynek, ale również doskonale dopasują się do stylu salonu. Rozłożysta, wygodna sofa w odcieniu czekoladowego brązu, z ozdobnym pikowaniem na oparciu i rzeźbionymi nóżkami będzie świetnie wyglądać w towarzystwie afrykańskich dodatków.

Typowe dla stylu safari sofy i fotele są dosyć duże i masywne, dlatego – aby nie przytłoczyć salonu – można rozważyć skórzany narożnik w beżowym kolorze. Uzyskamy wrażenie lekkości, nie tracąc jednocześnie wyznaczników stylu afrykańskiego. Naturalna skóra wykorzystana jako obicie mebli ma jeszcze jedną zaletę – absolutną niepowtarzalność. Ponieważ nie ma dwóch takich samych błamów skóry, każdy skórzany mebel ma nieco inną fakturę i dzięki temu jest wyjątkowy.

Egzotyczne rzeźby i zwierzęce motywy

Styl afrykański jest bogaty w dodatki: mogą to być zarówno elementy tekstylne – dywany, chodniki, ozdobne poduszki czy koce, jak również figurki, wazony lub donice. Najbardziej charakterystyczne dla stylu safari będą oczywiście afrykańskie rzeźby wykonane z naturalnego drewna – wizerunki zwierząt, postaci ludzkich bądź plemiennych bóstw, które można postawić na półce, a także maski obrzędowe, które wspaniale zaprezentują się zawieszone na ścianie.

Podobnie jak meble, także dodatki tworzące wystrój salonu inspirowanego Afryką powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Oprócz drewna sprawdzi się wiklina, bambus, glina czy imitacja kości słoniowej. Wiklinowe kosze, bambusowe żaluzje, obszerne gliniane donice na kwiaty, kamienne figurki i misy stworzą we wnętrzu prawdziwie afrykański klimat.

Zastanawiając się, jak urządzić salon w stylu safari, nie należy również zapominać o zwierzęcych printach: lamparcie cętki, tygrysie paski lub tzw. panterka świetnie wyglądają nie tylko na ubraniach, ale także tekstylnych dodatkach do salonu. Poza motywami zwierzęcymi typowe dla afrykańskiego stylu są proste, geometryczne wzory złożone w abstrakcyjne kompozycje, które świetnie prezentują się na dywanach i chodnikach z frędzlami.

Na wystrój salonu niemały wpływ ma też odpowiednie oświetlenie. Pokój dzienny powinien być dobrze oświetlony, najlepiej w kilku miejscach. Jako główne źródło światła może służyć lampa sufitowa z wykonanym z drewna ażurowym kloszem, częściowo odsłaniającym żarówkę. Dodatkowo warto zastosować kinkiety lub lampy stojące, które skierują światło na te elementy aranżacji, które chcemy wyeksponować, np. rzeźby lub pamiątki z podróży. W klimat wnętrza świetnie wpiszą się także świece i latarenki umieszczone w ozdobnych, plecionych koszyczkach.

Afrykańskie inspiracje to prawdziwe bogactwo kolorów, wzorów i pomysłów na ozdobienie wnętrza. Wystarczy odrobina kreatywności, aby z ich pomocą całkowicie odmienić wystrój salonu, a uzyskany efekt może sprawić, że styl safari pozostanie z nami zdecydowanie dłużej niż na jedno lato.