powrót

Zadbaj o swoją jadalnie

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wspólne spożywanie posiłków jest jednym z najważniejszych rytuałów życia rodzinnego. Urządzając mieszkanie, powinniśmy zaplanować jadalnię tak, by była miejscem przytulnym i funkcjonalnym. Niezależnie od tego, czy przestrzeń jadalniana będzie częścią salonu, czy poświęcimy jej odrębne pomieszczenie, wybór każdego elementu wyposażenia wnętrza powinien być przemyślany.

Największe pole do popisu mają te osoby, które mogą sobie pozwolić na urządzenie jadalni w osobnym pokoju. Ale nie zawsze jest to możliwe. W takiej sytuacji zwykle decydujemy się na wydzielenie kącika jadalnianego w salonie. Jedno i drugie rozwiązanie może przynieść równie piękny efekt, jeśli odpowiednio dobierzemy meble i dobrze je ustawimy.

Zapraszamy do stołu

Podstawowymi elementami wystroju jadalni są stół i krzesła. W większych pomieszczeniach mamy możliwość ustawienia w centralnej części pokoju dużego mebla o dowolnym kształcie blatu. Możemy zdecydować się na stół prostokątny, kwadratowy lub okrągły, tradycyjnie podparty czterema nogami albo sięgnąć po bardziej nowoczesną bryłę. Ten model, wsparty na kolumnowej podstawie, urzeka ciekawym designem i prostotą wykonania.

Dobierając krzesła do stołu, powinniśmy zadbać o to, żeby były wygodne i nawiązywały stylistycznie do pozostałych elementów wystroju wnętrza. Warte uwagi są różne modele krzeseł tapicerowanych. Stylowe obicie może pokrywać wyłącznie siedzisko lub siedzisko i oparcie. Jeśli wystrój naszej jadalni bazuje wyłącznie na meblach drewnianych, elementy tapicerowane pomogą nam urozmaicić aranżację i ocieplić wizerunek wnętrza

W mniejszych jadalniach oraz w salonach z wydzielonym kącikiem jadalnianym najlepiej sprawdzają się stoły rozkładane. Na co dzień zaspokajają potrzeby domowników, a w trakcie spotkań towarzyskich i imprez okolicznościowych pozwalają wygodnie ugościć krewnych oraz przyjaciół. Blaty stołów, których długość podstawowa wynosi zazwyczaj 120-160 cm, po rozłożeniu zyskują często dodatkowy metr, a w przypadku niektórych modeli - nawet dwa metry.


Liczy się wnętrze

Przestrzeń jadalniana to nie tylko stół i krzesła. Musimy pamiętać o wyposażeniu wnętrza w pojemną komodę lub kredens, gdzie będziemy przechowywać zastawy stołowe, obrusy, serwetki, świeczki i inne ozdoby. Wysoka, podświetlana witryna pomoże nam wyeksponować ozdobną kolekcję porcelany, a także zestawy kieliszków do wina i szklanek do mocniejszych trunków. Dzięki tym meblom wnętrze zyska na elegancji, ale przede wszystkim stanie się bardziej funkcjonalne. Jeśli będziemy przechowywać część naczyń w bliskiej odległości od stołu, unikniemy ciągłego chodzenia do kuchni – szczególnie, gdy mamy gości.

Pamiętajmy, że jadalnia lub kącik jadalniany w salonie to także miejsca, po których musimy swobodnie się przemieszczać. Meble nie mogą być ustawione zbyt blisko siebie. Wokół stołu powinno znajdować się 70-80 cm wolnej przestrzeni, żeby każdy z domowników i gości miał do niego swobodny dostęp. Przestrzeń jadalniana musi być też funkcjonalnie połączona z kuchnią. Niosąc potrawy z kuchni, nie powinniśmy po drodze napotykać na zbyt wiele potencjalnych przeszkód takich jak schody, meble, rzeźby lub inne większe ozdoby. Bliskość kuchni pozwala też na utrzymanie kontaktu z gośćmi nawet wtedy, gdy musimy odejść na chwilę od stołu, by zaparzyć kawę i przygotować deser


Stylowe wnętrze

W sytuacji, gdy salon pełni jednocześnie funkcję jadalni, też mamy wiele możliwości, by urządzić wnętrze spójnie i elegancko. W ramach wielu kolekcji dostępne są szafki, stoły i kredensy o różnych wymiarach i różnym przeznaczeniu. Dzięki temu do dużego stołu ustawionego w części, gdzie spożywamy posiłki możemy w tym samym stylu dobrać mniejszy stolik, który stanie przy sofie lub szafkę pod telewizor do salonu. Meble z tego samego zestawu możemy też ustawić w dwóch pokojach tworząc spójny wizerunek w całym mieszkaniu.