Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Stół w jadalni jako centrum życia rodzinnego

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Przy stole w jadalni nie tylko spożywamy posiłki, ale też rozmawiamy przy herbacie i wspólnie planujemy przyszłość. Kiedy w weekendy zapraszamy krewnych czy przyjaciół, dużą część spotkania spędzamy przy stole. Wybór tego mebla nie powinien być więc dziełem przypadku.

Stół w jadalnipowinien zajmować miejsce centralne. Z każdej strony domownicy i goście muszą mieć do niego swobodny dostęp. Jego wielkość trzeba dostosować do potrzeb całej rodziny. Stół nie może być ani zbyt duży, żeby nie utrudniał swobodnego poruszania się po jadalni, ani zbyt mały - wspólne posiłki nie powinny upływać w ścisku i niewygodzie.

Dla dobra rodziny



Kiedy planujemy zakup nowego stołu do jadalni, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad jego kształtem. Tradycyjne stoły prostokątne zapewniają wysoki komfort użytkowania, ale zajmują też najwięcej miejsca. Kiedy ustawimy krzesła ze wszystkich stron, w mniejszych jadalniach może zacząć brakować wolnej przestrzeni. W takich pomieszczeniach lepiej sprawdzą się stoły owalne i okrągłe, które można ustawić bliżej ściany lub pozostałych mebli. Mniejszą popularnością cieszą się stoły kwadratowe, ale dla dwu- i czteroosobowych rodzin mogą być ciekawą alternatywą.


W przypadku stołów prostokątnych i kwadratowych odległość między stołem a ścianą i pozostałymi meblami powinna wynosić 80 cm. Łukowy profil stołów owalnych i okrągłych pozwala zmniejszyć ten dystans do 60 cm przy zachowaniu odpowiedniego komfortu użytkowania. 

Stoły prostokątne i kwadratowe możemy ustawić na środku pomieszczenia, ale równie dobrze będą prezentować się bliżej jednego z rogów jadalni. Natomiast stoły owalne i okrągłe najlepiej wyglądają w centrum pomieszczenia, a tracą na uroku, kiedy zostaną umieszczone w kącie.

Wielofunkcyjny


Najczęściej spotykane wymiary stołów kwadratowych to 80x80 cm, ale zdarzają się też większe, np. model z kolekcji Dover ma rozmiar 90x90 cm. W przypadku stołów prostokątnych najpopularniejszym wymiarem jest 80x120 cm, lecz bez trudu znajdziemy też stoły o dłuższych blatach. Jeśli często organizujemy przyjęcia dla rodziny i przyjaciół, powinniśmy rozważyć zakup stołu rozkładanego. Dostępne modele różnią się mechanizmem rozkładania i wymiarem docelowym.
Stoły rozkładane mogą być otwierane bądź rozsuwane, a niektóre z nich posiadają możliwość dostawki. Długość blatu po rozłożeniu zazwyczaj przekracza 2 metry, ale może sięgać nawet 4 metrów. Niektóre stoły można rozkładać w kilku etapach, osiągając różne wymiary, tak jak stół Simple 2, którego długość po rozłożeniu może przybrać jedną z trzech wartości: 210, 260 lub 310 cm.

Solidny i praktyczny


Stół w jadalni powinien być jednym z najbardziej reprezentacyjnych mebli w całym domu. Pełni rolę centrum życia rodzinnego i towarzyskiego, więc powinien być trwały i solidnie wykonany. Największą popularnością cieszą się stoły z litego drewna. Modele, które wyprodukowano z drewna wysokogatunkowego, powinny nam służyć przez wiele lat. Tańszą alternatywą dla litego drewna może być płyta drewnopochodna pokryta fornirem. Stoły drewniane dobrze wyglądają we wnętrzach urządzonych w różnych stylach, dlatego zawsze będą w modzie. W nowocześnie urządzonych jadalniach coraz częściej można spotkać stoły z blatami wykonanymi z hartowanego szkła i metalową podstawą.

Niezależnie od materiału, który wybierzemy, blat stołu będzie wymagał stałej pielęgnacji. Dotyczy to zwłaszcza stołów fornirowanych, które mogą być podatne na wilgoć i wysoką temperaturę. Ładny obrus i stylowe podkładki pomogą nam zabezpieczyć mebel przed uszkodzeniami i delikatnie ożywią wnętrze jadalni. Blaty szklane są bardziej podatne na zabrudzenia, ale jednocześnie ich czyszczenie jest stosunkowo proste. Są przy tym bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Jeśli przy stole często bawią się dzieci, wybierając model z hartowanego szkła, unikniemy zarysowań.

Serce jadalni


Stół w jadalni powinien prezentować się ładnie na tle pozostałych mebli. Możemy wybrać jeden z wielu zestawów mebli zaprojektowanych z myślą o jadalni. Oprócz stołu i krzeseł, w skład kolekcji wchodzą też zazwyczaj witryny, komody, półki, a nawet lustra. Decydując się na kompletny zestaw, nie musimy obawiać się o spójność stylistyczną wnętrza. Jeśli jednak chcemy dobrać stół do jadalni, w której wcześniej ustawiliśmy już inne meble, pamiętajmy, by kolor i faktura stołu nawiązywała stylem do pozostałych elementów wystroju. 

Zadbajmy też o odpowiednie światło w jadalni. Stół umieszczony na środku pomieszczenia będzie miał tę zaletę, że oświetlenie centralne będzie równomiernie rozjaśniać cały blat stołu, a na żadną siedzącą przy stole osobę nie będzie padał niepotrzebny cień. Jeśli stół chcemy jednak ustawić bliżej rogu jadalni, powinniśmy zamontować nad nim dodatkową lampę nad stół do jadalni lub kinkiet.