Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

3 pomysły na ustawienie telewizora w pokoju dziennym

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Seans filmowy w zaciszu własnego domu to okazja na pełen relaks. Prawidłowo zaaranżowany kącik telewizyjny powinien być nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale także pozwolić na komfortowe oglądanie ulubionych filmów i seriali. Jak ustawić telewizor w pokoju dziennym, aby spełniał obie te funkcje? Możliwości jest kilka. Prezentujemy zalety każdej z nich.

Klasycznie: telewizor na szafce RTV

Ściana z telewizorem to centralny punkt pokoju dziennego, dlatego jej aranżacja powinna być przemyślana. Miejsce na telewizor najlepiej wybrać już na etapie projektowania salonu. Warto przy tym pamiętać o podstawowych zasadach określających odległość pomiędzy ekranem a kanapą oraz uwzględnić rozmieszczenie okien i kąt padania światła słonecznego.

białe meble do pokoju dziennego wykończone na wysoki połysk z niską szafką RTV

Telewizor powinien być umieszczony na wysokości wzroku osób siedzących na sofie lub fotelach. Taki efekt pozwoli osiągnąć klasyczna lub wisząca szafka RTV czy też komoda pod telewizor. Wybierając odpowiedni stolik pod telewizor spośród dedykowanych sprzętowi RTV, łatwo zaaranżujemy w salonie kącik telewizyjny. Plusem takiego rozwiązania jest mobilność – stolik RTV można w razie potrzeby szybko przesunąć w nowe miejsce.

Idealna szafka pod telewizor pozwala nie tylko na wygodne ustawienie odbiornika, ale także – dzięki dodatkowym półkom i szufladom – na ukrycie pozostałego sprzętu, akcesoriów i kolekcji gier lub płyt DVD. Dzięki otworom w tylnej ściance szafka pod telewizor daje też możliwość schowania nieestetycznych kabli. Wielkość szafki należy dobrać do przekątnej ekranu – do dyspozycji mamy modele o szerokości od 100 do 200 cm.

Szafka RTV należąca do tej samej kolekcji co pozostałe meble w pokoju dziennym gwarantuje spójność aranżacji. Stolik pod telewizor można jednak również wybrać na zasadzie kontrastu. Istotne będzie tu także tło, czyli ściana za telewizorem. Jeśli jest pokryta wyrazistą, kolorową tapetą, najlepiej sprawdzi się biała szafka RTV lub w innych neutralnych kolorach takich jak czerń lub szarość. Gdy za telewizorem mamy z kolei modną, czerwoną cegłę lub beton, wybierzmy szafkę RTV loftową, np. model łączący obicie w kolorze drewna z czarnymi, metalowymi nóżkami.

szafka i panel rtv w stylu industrialnym z imitacją betonu

Nowocześnie: telewizor na panelu RTV

Nowym, ale zdobywającym coraz większą popularność rozwiązaniem jest umieszczenie telewizora na specjalnym panelu RTV. Designerska forma i funkcjonalność to jego główne zalety. Panel umożliwia ukrycie i uporządkowanie kabli w specjalnych przegrodach, a także przymocowanie telewizora za pomocą regulowanego uchwytu. Biegnąca od góry do dołu elegancka maskownica pomieści wszystkie kable oraz rozgałęziacz i listwę przepięciową. Dodatkowe półki z hartowanego szkła pozwolą rozmieścić dekoder, piloty i inne akcesoria.

Panele RTV i maskownice są łatwe w montażu i nie zajmują wiele miejsca, dlatego są świetnym pomysłem do mniejszych salonów. Mogą być wykonane z rozmaitych materiałów: od wysokiej klasy tworzywa, przez płyty MDF, aż po płytę meblową z okleiną drewnianą. Niektóre modele można wyposażyć w dodatkowe oświetlenie, podkreślające nowoczesną formę panelu.

nowoczesny i elegancki panel RTV z półkami oraz maskownicą na kable

Praktycznie: telewizor na ścianie

Funkcjonalną opcją jest również zawieszenie telewizora na ścianie przy pomocy uchwytu TV. Zyskujemy wówczas możliwość precyzyjnej regulacji kąta nachylenia i wysokości odbiornika. Dostępne w sprzedaży uchwyty pozwalają na montaż telewizorów o różnych rozmiarach, dzięki czemu nie musimy wymieniać uchwytu każdorazowo przy zakupie nowego modelu telewizora.

Decydując się na zawieszenie telewizora na ścianie, warto sprawdzić maksymalny udźwig uchwytu i wagę odbiornika – te parametry muszą być ze sobą zgodne. Osobną kwestią pozostają kable, które w tym wypadku najłatwiej ukryć za pomocą maskownicy montowanej bezpośrednio do ściany. Nowoczesne maskownice są proste i estetyczne, a dzięki dodatkowym półkom umożliwiają zorganizowanie praktycznego kącik telewizyjnego nawet w niewielkim salonie.

Jeśli mamy trochę więcej miejsca, do telewizora powieszonego na ścianie warto dobrać niski stolik pod telewizor. Sprawdzą się tu niewielkie szafki RTV lub komody pod telewizor, które dzięki zamykanym półkom i szufladom pozwolą dodatkowo na przechowywanie różnych akcesoriów. Do nowoczesnego ekranu pasować będą szafki bez uchwytów o prostych kształtach i frontach wykończonych na wysoki połysk.

Eksperci aranżacji wnętrz są zgodni – chociaż ich opinia na temat mebli RTV może być inna, to funkcjonalne ustawienie telewizora w pokoju dziennym jest kluczową kwestią podczas aranżacji pokoju dziennego i przesądza o komforcie domowników.

meble do pokoju dzienneg w kolorze bieli i drewna z zamykaną szafką RTV

Przykładowe szafki i panele RTV

HAMM Szafka RTV z 4 szufladami
899,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

TOSCANIA Szafka RTV z szufladą
999,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

HAMM Szafka RTV z 2 szufladami
699,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

PAMIR Panel do telewizora, maxi
979,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Szafka RTV GRAY
729,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Szafka RTV szeroka ciemny brąz PARIS
899,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Szafka RTV mała ciemny brąz PARIS
819,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Szafka RTV TIZIANO
1029,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Szafka RTV TIZIANO
1339,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Szafka RTV SAINT TROPEZ z oświetleniem
1339,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: