Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Czyszczenie piekarnika – sprawdzone domowe sposoby

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Czyszczenie piekarnika to dla Ciebie prawdziwy koszmar? Nic dziwnego – zaschnięte zabrudzenia mogą stanowić nie lada wyzwanie. Znamy jednak sprawdzone domowe sposoby na czyszczenie piekarnika, po których sprzęt będzie lśnić jak nowy. Koniecznie się z nimi zapoznaj.

Czyszczenie piekarnika – domowe metody kontra chemiczne preparaty

Na sklepowych półkach jest wiele środków do czyszczenia sprzętów AGD, można wręcz śmiało powiedzieć: „do wyboru do koloru”. Jednak czy w przypadku piekarnika warto sięgać po chemiczne detergenty? Okazuje się, że takie preparaty są bardzo niebezpieczne. W swoim składzie mają rozpuszczalniki, których celem jest pozbycie się resztek przypalonego jedzenia z piecyka. Działają one również silnie drażniąco na człowieka, a detergenty, które mają w swoim składzie sodę kaustyczną (żrącą), w kontakcie ze skórą parzą ją. 

Co więcej, takie preparaty najczęściej sprzedawane są w formie aerozolu czy sprayu, więc przy każdym ich użyciu opary rozprzestrzeniają się po całej kuchni. W efekcie na blacie, naczyniach czy jedzeniu lądują drobinki chemii. Nie brzmi to zachęcająco, prawda? Dlatego domowe sposoby na czyszczenie piekarnika nie są wcale takie złe. Nic dziwnego, że ostatnio przeżywają one swój renesans. Nie tylko są bezpieczne, ale również tanie i ekologiczne.

Czyszczenie piekarnika

Jak skutecznie umyć piekarnik krok po kroku, czyli od czego zacząć?

Zanim naszykujesz wszystkie niezbędne produkty i akcesoria do sprzątania, należy najpierw odpowiednio przygotować piekarnik elektryczny. O czym warto pamiętać?

  • mycie piekarnika rozpocznij wyłącznie wtedy, kiedy jest zimny i wyłączony;
  • wyciągnij wszystkie luźne elementy takie jak ruszt i blachy do pieczenia;
  • zabezpiecz piekarnik oraz powierzchnię wokół, by w czasie sprzątania nie zamoczyć np. podłogi. Rozłóż ręczniki papierowe, stare gazety czy ścierki. Po skończonej pracy wystarczy je zebrać i wyrzucić
  • ścierką usuń resztki jedzenia, dzięki temu będziesz mieć mniej pracy na późniejszym etapie
  • zabezpiecz dłonie – nawet jeśli pracujesz z domowymi preparatami, nietrudno o skaleczenie się. Możesz do tego użyć gumowych rękawic.


W przypadku czyszczenia blachy piekarnika i jego rusztu, to warto włożyć je do gorącej kąpieli wodnej z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Odstaw elementy na dłuższy czas, a gdy porządnie się namoczą, wytrzyj gąbką resztę brudu.

Czyszczenie piekarnika za pomocą octu i sody oczyszczonej

Zastanawiasz się, jaką metodę czyszczenia piekarnika najlepiej wybrać? Czyszczenie piekarnika z termoobiegiem (lub bez) octem zda egzamin zarówno przy regularnej pielęgnacji, jak i przy większych zabrudzeniach. Ocet należy wymieszać z wodą w proporcjach 50:50. Gotową mieszankę przelej do butelki z atomizerem i spryskaj nią wnętrze piekarnika, a następnie pozostaw na kilkanaście minut. Wszelki brud i tłuszcz znajdujący się w urządzeniu ulegnie zmiękczeniu, dzięki czemu z łatwością go usuniesz. Po upływie kilkunastu minut wystarczy zetrzeć brud wilgotną szmatką.

Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika

Z kolei czyszczenie piekarnika sodą ułatwi pozbycie się tłustych i głęboko osadzonych plam. Ponownie wymieszaj ocet z wodą w proporcjach 1:1, a następnie dodaj sodę w takiej ilości, aby uzyskać gęstą pastę. Do pasty dodaj 1-2 łyżeczki soli kuchennej, a gdy po kilku minutach roztwór zgęstnieje, dolej odrobinę wody. Pastę nakładaj najlepiej szczoteczką do zębów na całą brudną powierzchnię piekarnika. Okrężnymi ruchami przecieraj zabrudzenia do momentu, aż wszystkie plamy i resztki jedzenia zaczną odchodzić od ścianek piekarnika. Na koniec za pomocą mokrej gąbki lub szmatki przetrzyj wnętrze urządzenia. Taką mieszankę możesz użyć także do czyszczenia szyby piekarnika.

Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz – czy ocet, czy soda – piekarnik będzie lśnić czystością. Co ciekawe, obydwa sposoby mogą być również wykorzystane przy czyszczeniu mikrofalówki.Świetnie sprawdzą się również przy czyszczeniu piekarnika do zabudowy.

Mycie piekarnika z użyciem tabletek do zmywarki

Kto by pomyślał, że przy czyszczeniu piekarnika doskonale sprawdzi się tabletka do zmywarki? W dodatku jej użycie jest dziecinnie proste. Jak to wygląda w praktyce? Na początek sprzęt nagrzej do temperatury 100 stopni, po czym wylej na blachę wrzątek i umieść w nim tabletkę – pod wpływem gorącej wody i wysokiej temperatury zacznie się ona rozpuszczać. Utworzona para osiądzie na wewnętrznych ściankach urządzenia, zmiękczając wszystkie zanieczyszczenia.

Po dwóch godzinach należy wyciągnąć blachę i wylać z niej pozostałą wodę. Natomiast wnętrze piekarnika przetrzyj wilgotną ściereczką, a następnie ręcznikiem papierowym. Efekt? Sprzęt błyszczy jak nowy! Tę metodę warto stosować przynajmniej raz w miesiącu.

Piekarnik czyszczenie

Para wodna do mycia piekarnika. Czy jest skuteczna?

Nowoczesne modele piekarników często mają funkcję czyszczenia parowego. Urządzenie podgrzewane jest do temperatury ponad 400 stopni, co sprawia, że resztki jedzenia zamieniają się w popiół. Jest to ogromne ułatwienie, a także oszczędność czasu. Piekarniki z taką funkcją możesz znaleźć na naszej stronie internetowej i w sklepach stacjonarnych.

Co, jeśli Twoje urządzenie nie ma takiej funkcji? Na to również coś zaradzimy. Do parowego czyszczenia piekarnika będziesz potrzebować żaroodpornego naczynia o objętości co najmniej 250 ml. Wlej do niego szklankę wody, włóż do piekarnika i nastaw na temperaturę 140 stopni Celsjusza. Pod wpływem temperatury woda zacznie parować, a we wnętrzu urządzenia zrobi się wilgotno. Po 10 minutach wyłącz sprzęt i poczekaj, aż ostygnie. Na koniec wystarczy środek piekarnika przetrzeć mokrą szmatką. Możesz również posłużyć się myjką parową, jeśli ją posiadasz. Dzięki jej różnym końcówkom dotrzesz do trudno dostępnych zakamarków. Para nie tylko usuwa, ale również dezynfekuje powierzchnię.

Możesz również spróbować czyszczenia piekarnika cytryną. Owoc ten nie tylko jest bogaty w witaminę C, ale również ma ogromne właściwości czyszczące i dezynfekujące. Nic dziwnego, że często znajduje się w składzie różnych detergentów. Proces czyszczenia piekarnika cytryną wygląda podobnie jak w przypadku pary. Do naczynia żaroodpornego wlej 0,5l wody, a następnie dodaj wyciśnięty sok z połówki cytryny. Tak przygotowane naczynie wstaw do piekarnika i doprowadź wodę do wrzenia. Wyłącz piekarnik i pozostaw na kilka minut – unosząca się para wodna razem z cytryną zmiękczają brud. Na koniec usuń zanieczyszczenia mokrą szmatką.

Beżowa kuchnia

Podsumowanie

Zaproponowane metody czyszczenia piekarnika gwarantują czystość i dają pewność, że już więcej nie będą Ci straszne żadne plamy. Po niezbędne sprzęty, wszelkie akcesoria do sprzątania, jak i środki do czyszczenia innego typu zabrudzeń zapraszamy do naszych Salonów Agata.