Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Kącik jadalny w kuchni, czyli jak zaaranżować tę przestrzeń?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wspólny posiłek to niezwykle istotny czas w życiu każdej rodziny. Odpowiednia aranżacja przestrzeni jadalnianej pozwala w pełni oddać się kulinarnym ucztom z najbliższymi. Poznaj praktyczne i intrygujące pomysły na kącik jadalny w kuchni – zapraszamy do lektury.

Kącik jadalny w kuchni – jak znaleźć na niego miejsce?

Dobór właściwego miejsca do spożywania posiłków może być prosty, nawet w przypadku, gdy dysponujemy niewielkim metrażem lub nasza dotychczasowa aranżacja kuchni wydaje się kłopotliwa. Od czego więc zacząć? Warto przygotować niewielki projekt uwzględniający gabaryty naszych mebli – wszystkich szafek i korpusów kuchennych, a także sprzętów AGD. Określenie ich wielkości, nawet w przybliżeniu, pozwoli na podjęcie decyzji o małym przemeblowaniu lub wprost wyznaczy strefę jadalni. Od tego będzie zależeć, jak ją zaaranżujemy.

Dostępny na naszej stronie planer kuchni online pomoże Ci zwizualizować kuchnię, nawet jeśli nie planujesz jej kupić. Możesz w nim do woli konfigurować pomieszczenie, uwzględniając jego dosłownie wszystkie cechy oraz dodawać meble i dekoracje. Dzięki temu zyskasz graficzne przedstawienie swojej aranżacji, a poza tym… takie meblowanie może być świetną zabawą!

Kącik jadalny w kuchni

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Jednak niezależnie od późniejszej kreacji warto mieć na uwadze dwie rzeczy: jeśli masz taką możliwość, unikaj dosuwania stołu pod samą ścianę i pamiętaj o świetle dziennym. Pierwszy wariant zdecydowanie ogranicza liczbę miejsc przy stole. Z kolei aranżacje kąciku jadalnego pod oknem lub w jego w pobliżu pozwolą cieszyć się naturalnym światłem, zwiększając komfort wspólnych posiłków.

Dlaczego warto wydzielić kącik jadalny w kuchni?

Przytulny kącik jadalny zaaranżowany w kuchni niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim jest to praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie. Naczynia i przybory kuchenne, w tym półmiski, sztućce czy nawet odpowiednie przyprawy, zawsze znajdują się w zasięgu Twojej ręki.

Jednak szczególnie istotna zaleta dotyczy porządku i higieny. Mając jadalnię w kuchni, nie ryzykujesz np. poplamieniem dywanu. Po posiłku z łatwością zbierzesz ewentualne nieczystości z kuchennej podłogi, a blat łatwo doprowadzisz do porządku, przecierając go wilgotną szmatką.

Połączenie kuchni i jadalni ma też jeszcze jedną dodatkową zaletę. Świetnie sprawdzi się podczas spotkań z przyjaciółmi – w czasie gotowania pysznych dań, zaproszeni goście będą mogli dotrzymywać nam towarzystwa, smakując już pierwsze przekąski.

Mały stół do kuchni

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Czy do stworzenia kącika jadalnego w kuchni wystarczy wyłącznie stół i krzesła?

Nie wiesz, jak urządzić kącik jadalny w kuchni, by pasował do aranżacji pomieszczenia? Stół z krzesłami powinien odpowiadać naszemu gustowi i tworzyć harmonijną całość z obecnym już wystrojem wnętrza. Możesz kierować się kolorystyką frontów kuchennych i wybrać meble o zbliżonej do nich barwie lub wręcz odwrotnie – postawić na kolorystyczne przeciwieństwo. Przy czym pamiętaj, że przy małych metrażach jasne tony optycznie powiększają wnętrze, natomiast ciemne działają odwrotnie.

Oświetlenie stołu jadalnego jest kluczowe dla komfortu podczas posiłków. Jeżeli stolik ustawiony jest w zaciemnionej części wnętrza, warto zadbać o dodatkowe światło. Popularnym rozwiązaniem są lampy wiszące – należy je zamontować na takiej wysokości, by światło nie raziło osób siedzących przy stole. Jeżeli jednak stół jest ustawiony przy ścianie lub w rogu kuchni, wówczas można doświetlić jego powierzchnię za pomocą kinkietów montowanych na ścianie.

Ciekawym pomysłem są dodatki do stolika jadalnego. Warto o nie zadbać – nawet ich mała ilość wpłynie pozytywnie na wystrój wnętrza. Możesz wybrać nietuzinkowy obrus, ciekawe podkładki pod kubki czy wazon z bukietem ciętych kwiatów. Od razu zrobi się przyjemniej!

Jak stworzyć kącik jadalny w bardzo małej kuchni?

Aranżacja kącika jadalnego w wąskiej lub małej kuchni może wydawać się trudnym zadaniem, ale znamy kilka sprytnych wnętrzarskich trików, które Ci w tym pomogą.

Do najmniejszych pomieszczeń polecamy składany blat. Z łatwością przymocujesz go do ściany, zapewniając miejsce przy stole nawet czterem osobom. Po posiłku wystarczy go złożyć – blat przylgnie do ściany, zapewniając więcej wolnej przestrzeni w kuchni.

Rozkładany stół do kuchni

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Co ciekawe, tradycyjne blaty kuchenne również mogą z powodzeniem pełnić funkcję stołu w małej kuchni. Wystarczy zrezygnować z jednego schowka czy też szafki. Należy jednak pamiętać, że tradycyjne blaty kuchenne mierzą około 85 cm wysokości, więc w tym przypadku będą potrzebne wyższe krzesła lub modele z regulowaną wysokością.

Szukając pomysłu na kącik jadalny w małej kuchni, warto zwrócić także uwagę na stół rozkładany. Doskonale sprawdzi się przy niewielkich metrażach. Na co dzień nie zajmuje wiele miejsca, a po rozłożeniu znacząco zwiększa się powierzchnia jego blatu. Dzięki temu nie musisz się martwić o miejsce przy stole nawet dla większej liczby gości. Rozkładane modele z łatwością znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Kącik jadalny w kuchni otwartej na salon, czyli jak wygospodarować miejsce do spożywania jedzenia?

Obecnie w nowym budownictwie stosuje się kuchnię otwartą na salon. Przy tak wielofunkcyjnym pomieszczeniu jadalnia powinna atrakcyjnie połączyć strefę wypoczynkową z kuchenną. Ważne jest wygospodarowanie odpowiedniego miejsca dla stołu i krzeseł. Mebel nie może utrudniać dostępu do kuchni czy salonu – powinien natomiast stanowić łączniki pomiędzy nimi lub przynależeć do jednej ze stref. Decydując się na drugi wariant, należy zastanowić się, co nam bardziej odpowiada – kuchnia plus salon z jadalnią czy salon plus kuchnia z jadalnią?

W zależności od tego, jaką podejmiesz decyzję, wpłynie ona na wybór mebli jadalnianych. Jeżeli stół i krzesła mają znaleźć się w strefie kuchennej, powinny one pasować do mebli, które się tam znajdują. W tym przypadku możesz wyznaczyć strefę jadalnianą za pomocą podłogi – płytki spójne stylistycznie z kuchennymi będą strzałem w dziesiątkę.

Analogicznie postępujemy, jeśli postanowimy umiejscowić kącik jadalny w salonie. Warto zainwestować w obecnie modną witrynę, w której możesz przechowywać potrzebne rzeczy blisko stołu – talerze, sztućce czy obrusy.

Kuchnia z jadalnią

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy miejsce do spożywania posiłków będzie małym kącikiem jadalnym w kuchni, czy dużym stołem w salonie – pamiętaj, że najważniejsza w tym wszystkim jest rodzinna atmosfera.

Stoły do kuchni

Stół z 4 krzesłami WALVA
1995,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Stół z 6 krzesłami IMPREVO
5793,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

OPTIMAXI Komplet stołu barowego i stołków, 4 szt.
659,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Stół rozkładany 160-210 ciemny brąz PARIS
1299,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Stół rozkładany GRAY GR11
659,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Stół rozkładany LINOSA 2 połysk biały
2429,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Stół rozkładany 130-180 ciemny brąz PARIS
1149,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Stół rozkładany PIANOSA połysk biały / czarny
2749,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Stół rozkładany z białym blatem w połysku
1239,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

FLUTERNI Zestaw stolika i krzesełek, 3 szt.
319,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: