Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak czyścić meble tapicerowane? Preparaty czyszczące do tkanin i skór

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Zestaw wypoczynkowy to najbardziej reprezentacyjny element wyposażenia salonu. Zależy nam, aby prezentował się perfekcyjnie i służył nam jak najdłużej. Jednak utrzymanie tapicerowanych mebli w należytej czystości nie zawsze jest łatwym zadaniem. Wiedzą o tym zwłaszcza młodzi rodzice, a także posiadacze zwierząt. Plamy z soków, ślady tłustych rączek czy błoto przyniesione ze spaceru przez psa – czym czyścić meble tapicerowane?

Meble obite tkaniną

Meble tapicerowane obite tkaniną to najpopularniejsze rozwiązanie, które idealnie wpisuje się w rozmaite aranżacje. Sofy, fotele, narożniki tapicerowane, pufy, łóżko tapicerowane – wybór modeli, a także rodzajów, wzorów oraz kolorów materiałów obiciowych jest tak duży, że z łatwością znajdziemy zestaw wypoczynkowy pasujący do każdego wnętrza i stylu. Czy równie łatwe jest czyszczenie tapicerki z materiału? Domowe sposoby usuwania plam, polegające na czyszczeniu zabrudzeń wilgotną ściereczką lub gąbką z dodatkiem delikatnego detergentu, nie zawsze dadzą oczekiwany efekt. Zbyt mocno nasączona wodą ściereczka może spowodować, że na meblach powstaną nieestetyczne zacieki.

Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty do czyszczenia oraz impregnacji wszystkich rodzajów tkanin meblowych. Doskonale sprawdzą się w przypadkach ciężkich i trudno usuwalnych zabrudzeń, a także odświeżą kolor tkaniny i zabezpieczą jej powierzchnię. Ponieważ materiałowe obicie chłonie kurz, meble powinniśmy regularnie odkurzać, stosując specjalną końcówkę do odkurzacza z włosiem.

Jak czyścić sofy i narożniki skórzane?

Odpowiednia pielęgnacja skórzanych mebli przedłuża ich żywotność i elegancki wygląd. Należy pamiętać, że do czyszczenia i konserwacji skór meblowych nie można używać tych samych środków, którymi pielęgnujemy galanterię skórzaną, buty czy odzież. Prawidłowa pielęgnacja mebli skórzanych polega na wyczyszczeniu powierzchni skóry oraz odpowiednim zabezpieczeniu jej zewnętrznej warstwy, tak aby zabezpieczyć ją przed ścieraniem, spowolnić wnikanie brudu, a także chronić przed migracją kolorów np. z odzieży. Profesjonalne produkty, posiadające pozytywne opinie Instytutu Przemysłu Skórzanego, są rekomendowanym rozwiązaniem do pielęgnacji wszystkich skórzanych kompletów wypoczynkowych, oraz mebli takich, jak skórzane narożniki, sofy skórzane czy fotele.

Niezmiernie ważne jest to, aby pierwszej impregnacji dokonać już na nowo zakupionym meblu. Pełny proces czyszczenia i konserwacji należy natomiast przeprowadzać regularnie – od 2 do 4 razy w ciągu roku – w zależności od stopnia użytkowania mebli.

Czyszczenie mebli ze skóry ekologicznej

Zaletą mebli wypoczynkowych z ekoskóry jest ich łatwe czyszczenie, a także wysoka odporność na wilgoć i promienie słońca. Podobnie jak w przypadku mebli skórzanych czy tych obitych tkaniną tapicerską, skóra ekologiczna wymaga regularnej i prawidłowej pielęgnacji, która zabezpieczy jej powierzchnię przed wytarciem i łuszczeniem, a także ograniczy szkodliwe działanie innych czynników zewnętrznych, występujących podczas codziennego użytkowania mebla. Profesjonalne preparaty do czyszczenia mebli tapicerowanych można zakupić w zestawach, które oprócz właściwego preparatu czyszczącego i konserwującego, zawierają również przeznaczoną do tego gąbkę lub ściereczkę. Do usuwania przebarwień z odzieży (np. z dżinsów) czy śladów po długopisie pomocny z kolei będzie specjalny sztyft z płynem, którego receptura umożliwia rozpuszczanie związków chemicznych zawartych w barwionej odzieży i atramentach.