powrót

Jak zaaranżować małe mieszkanie? Poznaj kilka sprawdzonych pomysłów

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Aranżacja małego mieszkania nie należy do najłatwiejszych, jednak nawet niewielką przestrzeń można urządzić funkcjonalnie i z pomysłem. Przekonaj się, jak urządzić mieszkanie, aby mimo małego metrażu cieszyć się atrakcyjnym i komfortowym wnętrzem.

Aranżacja małego mieszkania – kolory ścian, które warto wybrać

Jasne kolory to dobrze znany sprzymierzeniec w walce o optyczne powiększenie przestrzeni. W małym mieszkaniu nie trzeba decydować się wyłącznie na biel. Stonowane, pastelowe barwy pomogą wykreować ciepły i rodziny nastrój, a także stworzą zgrany duet z drewnianą kolekcją mebli lub jasną drewnianą podłogą. Doskonałym wyborem będą także nieco chłodniejsze odcienie. Jasny błękit to kolor, który uspokaja, wprowadzając do wnętrza harmonię i atmosferę relaksu. W wyrównaniu zaburzonych proporcji pomoże umiejętne łączenie chłodnych i ciepłych odcieni – podczas gdy chłodne barwy optycznie oddalają powierzchnię ściany, ciepłe sprawiają, że wydaje się bliższa. Ciemniejsze kolory nie są całkowicie zabronione, ale ich zastosowanie w aranżacji małego mieszkania powinno ograniczać się jedynie do wyrazistego akcentu.

Funkcjonalny salon w małym mieszkaniu

Aranżacja małego mieszkania wymaga przemyślanych wyborów. Szukamy funkcjonalnych mebli o wielu różnych zastosowaniach, ale często musimy także zastanowić się, jak urządzić jedno pomieszczenie w sposób, który pozwoli mu na pełnienie wielu różnych funkcji. Centrum strefy wypoczynkowej w salonie stanowi zwykle sofa. Miejsce, które w dzień służy do czytania lub odprężenia się przed telewizorem, w nocy może stanowić kolejną przestrzeń do spania dla domowników lub gości. 

Rozkłada sofa w salonie to doskonały sposób, aby zorganizować na przykład sypialnię dla rodziców. Wówczas warto zwrócić uwagę na sposób rozkładania mebla, który powinien być szybki i nieskomplikowany. Przy niewielkim metrażu fantastycznie sprawdzi się mały narożnik, szczególnie jeśli zdecydujemy się na model w kształcie litery „L”, dzięki któremu dostępna przestrzeń będzie wydawać się nieco większa.

Ważnym wyposażeniem pokoju dziennego, tuż obok mebli wypoczynkowych, jest również stolik kawowy. W domach, w których często organizowane są spotkania rodzinne, warto zastąpić go użytecznym ławostołem. To genialne połączenie, które dzięki możliwości rozsuwania i podnoszenia blatu, z łatwością przekształcimy w stół o nawet dwukrotnie większym rozmiarze. 

Aranżacji małego mieszkania sprzyjają przestrzenie otwarte. Nowoczesnego charakteru doda mieszkaniu blat kuchenny w formie wyspy lub półwyspu, łączący małe kuchnie z salonem. Umieszczone przy nim hokery zapewnią komfort podczas śniadania czy obiadu. Pomiędzy posiłkami blat można wykorzystać także jako dodatkową przestrzeń roboczą. Organizacja jadalni na styku małej kuchni i pokoju dziennego fantastycznie rozdziela oba pomieszczenia, jednocześnie sprawiając, że mieszkanie wydaje się bardziej przestronne.

Przestrzeń do pracy w salonie i sypialni

Granice pomiędzy poszczególnymi strefami w salonie możemy wyznaczyć subtelnie – za pomocą kolorów ścian lub odpowiednio dobranego oświetlenia. Jeśli jednak potrzebujemy specjalnie wydzielonego miejsca do pracy, warto postawić na bardziej wyraziste rozwiązanie, np. półki z książkami w postaci otwartego regału. Umieszczony przy kąciku z biurkiem regał na książki, pomoże wykreować sprzyjającą skupieniu atmosferę odosobnienia. Z kolei grzbiety książek widziane z perspektywy strefy wypoczynkowej będą stylową dekoracją.

Całkowicie odizolowaną przestrzeń do pracy można zorganizować także w sypialni. Ustawione w niej biurko pozwoli nam wygodnie zasiąść przy komputerze czy w przejrzeć firmowe dokumenty. Poza pracą możemy wykorzystać je po prostu jako stolik lub, w przypadku pań, funkcjonalną toaletkę.

W małych mieszkaniach musimy liczyć się z ograniczoną przestrzenią do przechowywania. Zabudowane pod sufit przesuwne szafy coraz częściej są obowiązkowym elementem wyposażenia małej sypialni. Aby w pełni wykorzystać pomieszczenie, a także zapewnić sobie dodatkowe miejsce do przechowywania lub eksponowania osobistych pamiątek w sypialni, możemy pokusić się o wiszące designerskie regały czy półki na książki. Taka aranżacja ściany będzie stanowiła jednocześnie oryginalną ozdobę nad łóżkiem.

Zarówno w sypialni dzieci, jak i rodziców sprawdzi się pojedyncze lub podwójne łóżko wyposażone w pojemnik na pościel. Głęboka szuflada ukryta pod powierzchnią materaca to dodatkowa przestrzeń na przechowywanie zapasowej pościeli, ręczników, niedużego sprzętu sportowego czy sezonowej odzieży.

Jak zaaranżować niewielki przedpokój?

W niewielkim przedpokoju w szczególny sposób sprawdzą się szafy na wymiar – zaprojektowane ściśle według potrzeb i pozwalające wykorzystać każdy dostępny centymetr. Idealne będą meble z drzwiami przesuwnymi, których otwieranie nie wymaga dodatkowej przestrzeni. W utrzymaniu porządku niezastąpione okażą się również wielofunkcyjne garderoby do przedpokoju. Wyposażone w oddzielną szafkę na buty, szafę lub wieszaki na odzież wierzchnią, a także szuflady na drobne akcesoria pozwalają odpowiednio posegregować i przechować poszczególne elementy odzieży. Powierzchnię małego przedpokoju doskonale powiększą lustra – montowane oddzielnie na ścianie lub stanowiące front szafy przesuwnej.

Mimo niewielkiej przestrzeni małe mieszkanie gwarantuje mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Odpowiednie wykorzystanie dostępnej powierzchni zapewni domownikom wygodę, a jednocześnie pozwoli na ciekawy wystrój i stylowy design całego mieszkania.