Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak zaaranżować małe mieszkanie? Poznaj kilka sprawdzonych pomysłów

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Aranżacja małego mieszkania nie należy do najłatwiejszych, jednak nawet niewielką przestrzeń można urządzić funkcjonalnie i z pomysłem. Przekonaj się, jak urządzić mieszkanie, aby mimo małego metrażu cieszyć się atrakcyjnym i komfortowym wnętrzem.

Aranżacja małego mieszkania – kolory ścian, które warto wybrać

Jasne kolory to dobrze znany sprzymierzeniec w walce o optyczne powiększenie przestrzeni. W małym mieszkaniu nie trzeba decydować się wyłącznie na biel. Stonowane, pastelowe barwy pomogą wykreować ciepły i rodziny nastrój, a także stworzą zgrany duet z drewnianą kolekcją mebli lub jasną drewnianą podłogą. Doskonałym wyborem będą także nieco chłodniejsze odcienie. Jasny błękit to kolor, który uspokaja, wprowadzając do wnętrza harmonię i atmosferę relaksu. W wyrównaniu zaburzonych proporcji pomoże umiejętne łączenie chłodnych i ciepłych odcieni – podczas gdy chłodne barwy optycznie oddalają powierzchnię ściany, ciepłe sprawiają, że wydaje się bliższa. Ciemniejsze kolory nie są całkowicie zabronione, ale ich zastosowanie w aranżacji małego mieszkania powinno ograniczać się jedynie do wyrazistego akcentu.

Funkcjonalny salon w małym mieszkaniu

Aranżacja małego mieszkania wymaga przemyślanych wyborów. Szukamy funkcjonalnych mebli o wielu różnych zastosowaniach, ale często musimy także zastanowić się, jak urządzić jedno pomieszczenie w sposób, który pozwoli mu na pełnienie wielu różnych funkcji. Centrum strefy wypoczynkowej w salonie stanowi zwykle sofa. Miejsce, które w dzień służy do czytania lub odprężenia się przed telewizorem, w nocy może stanowić kolejną przestrzeń do spania dla domowników lub gości. 

Rozkłada sofa w salonie to doskonały sposób, aby zorganizować na przykład sypialnię dla rodziców. Wówczas warto zwrócić uwagę na sposób rozkładania mebla, który powinien być szybki i nieskomplikowany. Przy niewielkim metrażu fantastycznie sprawdzi się mały narożnik, szczególnie jeśli zdecydujemy się na model w kształcie litery „L”, dzięki któremu dostępna przestrzeń będzie wydawać się nieco większa.

Ważnym wyposażeniem pokoju dziennego, tuż obok mebli wypoczynkowych, jest również stolik kawowy. W domach, w których często organizowane są spotkania rodzinne, warto zastąpić go użytecznym ławostołem. To genialne połączenie, które dzięki możliwości rozsuwania i podnoszenia blatu, z łatwością przekształcimy w stół o nawet dwukrotnie większym rozmiarze. 

Aranżacji małego mieszkania sprzyjają przestrzenie otwarte. Nowoczesnego charakteru doda mieszkaniu blat kuchenny w formie wyspy lub półwyspu, łączący małe kuchnie z salonem. Umieszczone przy nim hokery zapewnią komfort podczas śniadania czy obiadu. Pomiędzy posiłkami blat można wykorzystać także jako dodatkową przestrzeń roboczą. Organizacja jadalni na styku małej kuchni i pokoju dziennego fantastycznie rozdziela oba pomieszczenia, jednocześnie sprawiając, że mieszkanie wydaje się bardziej przestronne.

Przestrzeń do pracy w salonie i sypialni

Granice pomiędzy poszczególnymi strefami w salonie możemy wyznaczyć subtelnie – za pomocą kolorów ścian lub odpowiednio dobranego oświetlenia. Jeśli jednak potrzebujemy specjalnie wydzielonego miejsca do pracy, warto postawić na bardziej wyraziste rozwiązanie, np. półki z książkami w postaci otwartego regału. Umieszczony przy kąciku z biurkiem regał na książki, pomoże wykreować sprzyjającą skupieniu atmosferę odosobnienia. Z kolei grzbiety książek widziane z perspektywy strefy wypoczynkowej będą stylową dekoracją.

Całkowicie odizolowaną przestrzeń do pracy można zorganizować także w sypialni. Ustawione w niej biurko pozwoli nam wygodnie zasiąść przy komputerze czy w przejrzeć firmowe dokumenty. Poza pracą możemy wykorzystać je po prostu jako stolik lub, w przypadku pań, funkcjonalną toaletkę.

W małych mieszkaniach musimy liczyć się z ograniczoną przestrzenią do przechowywania. Zabudowane pod sufit przesuwne szafy coraz częściej są obowiązkowym elementem wyposażenia małej sypialni. Aby w pełni wykorzystać pomieszczenie, a także zapewnić sobie dodatkowe miejsce do przechowywania lub eksponowania osobistych pamiątek w sypialni, możemy pokusić się o wiszące designerskie regały czy półki na książki. Taka aranżacja ściany będzie stanowiła jednocześnie oryginalną ozdobę nad łóżkiem.

Zarówno w sypialni dzieci, jak i rodziców sprawdzi się pojedyncze lub podwójne łóżko wyposażone w pojemnik na pościel. Głęboka szuflada ukryta pod powierzchnią materaca to dodatkowa przestrzeń na przechowywanie zapasowej pościeli, ręczników, niedużego sprzętu sportowego czy sezonowej odzieży.

Jak zaaranżować niewielki przedpokój?

W niewielkim przedpokoju w szczególny sposób sprawdzą się szafy na wymiar – zaprojektowane ściśle według potrzeb i pozwalające wykorzystać każdy dostępny centymetr. Idealne będą meble z drzwiami przesuwnymi, których otwieranie nie wymaga dodatkowej przestrzeni. W utrzymaniu porządku niezastąpione okażą się również wielofunkcyjne garderoby do przedpokoju. Wyposażone w oddzielną szafkę na buty, szafę lub wieszaki na odzież wierzchnią, a także szuflady na drobne akcesoria pozwalają odpowiednio posegregować i przechować poszczególne elementy odzieży. Powierzchnię małego przedpokoju doskonale powiększą lustra – montowane oddzielnie na ścianie lub stanowiące front szafy przesuwnej.

Mimo niewielkiej przestrzeni małe mieszkanie gwarantuje mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Odpowiednie wykorzystanie dostępnej powierzchni zapewni domownikom wygodę, a jednocześnie pozwoli na ciekawy wystrój i stylowy design całego mieszkania.