Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Męskie wnętrza – aranżacja gabinetu i sypialni

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Nieprzeciętne wzornictwo, ciemne kolory i surowy design to wyróżniki typowo męskich przestrzeni. Próżno szukać w nich zbędnych dekoracji – aranżacja gabinetu czy sypialni opiera się bowiem na prostych, funkcjonalnych rozwiązaniach i elementach wystroju, gwarantujących minimalistyczny efekt z klasą.

Skórzane obicia, drewniane ramy, stylowe zagłówki – idealna sofa i łóżko do męskich wnętrz

Kanapa lub łóżko w męskim stylu? Wygodne meble o podstawie stworzonej z drewna czy stali, wykończone obiciem ze skóry naturalnej lub ekologicznej to doskonały wybór. W sypialni świetnie sprawdzi się pojedyncze łóżko z drewnianym lub tapicerowanym wezgłowiem. Korpus mebla w barwie naturalnego drewna ociepli aranżację pomieszczenia ubogiego w dodatki, gdzie dominuje chłodna kolorystyka. W męskiej sypialni nie może zabraknąć również pojemnej szafy z miejscem na rząd koszul i garniturów. Jej ciemne odcienie, skontrastowane z czarnym szkłem, stworzyć mogą wyjątkowo elegancki efekt. Umieszczona obok łóżka szafka nocna i komoda z jednej kolekcji zapewnią spójność wystroju całego wnętrza.

W aranżacji gabinetu również dominują drewno, stal i skóra. To miejsce, w którym skórzane sofy o ciemnych obiciach i ziemistych brązach pasują idealnie do reszty wystroju. Elegancko wyprofilowane zagłówki kanapy, klasyczne formy oraz dyskretne dekoracje w formie przeszyć i ozdobnych pikowań wystarczą, by wnętrze zyskało dostojnego charakteru, nawiązującego do stylu gabinetowego, który narodził się w XIX wieku w Anglii. Był on charakterystyczny dla palarni lub pokoju pana domu, czyli typowo męskich pomieszczeń. W przestrzeniach buzujących testosteronem pojawiają się często niestandardowe połączenia, takie jak przełamywanie klasyki oryginalnym wzornictwem. Idąc tym tropem, dobrym rozwiązaniem do męskiej sypialni czy gabinetu będą eleganckie fotele o królewskim odcieniu burgundu bądź morskiego lazuru.

Drewno i metal – najlepsza oprawa dla mebli w męskich wnętrzach

Nowoczesne meble wykonane z solidnego drewna to klucz do aranżacji gabinetu czy sypialni w męskim stylu. Kolekcje, które wyróżniają się ciekawą formą, a przy tym zapewniają funkcjonalność i praktyczne przechowywanie, stanowią pożądany element przy urządzaniu mieszkania dla mężczyzny.

W męskim gabinecie bardzo ważne są meble pozwalające na podział przestrzeni na strefy: biurko komputerowe oraz krzesło biurowe wyznaczy miejsce do pracy, a ustawiona w centrum pomieszczenia skórzana sofa uszak i ława o metalowych nogach – obszar relaksu. W aranżacji gabinetu przydadzą się także smukłe drewniane regały na kolekcje płyt, książek lub firmowe dokumenty. Uwagi wymaga również aranżacja ściany. Trafnym rozwiązaniem będzie zawieszenie półek, szczególnie tych o niesymetrycznych układach, które dodadzą całości oryginalnego wyglądu.

Elementy wystroju wnętrz, które podkreślą męski gust

Choć większość mężczyzn stroni od niepotrzebnych przedmiotów, stawiając na umiar, są takie elementy aranżacji, które dyskretnie ozdobią wnętrza, podkreślając męski charakter. Tekstylia o geometrycznych wzorach i czarno-białych kolorach idealnie odpowiadają minimalistycznym sypialniom. Z kolei w aranżacjach zbudowanych na bazie drewna i cegły doskonale sprawdzą się poduszki obleczone aksamitnymi tkaninami w kolorach ziemi. Ich delikatna tonacja wniesie do wnętrza przyjemną harmonię, która wzmocni nastrojowość sypialni.

W mieszkaniu mężczyzny dekoracje to przemyślana rzecz – na ścianach pojawiają się więc najczęściej plakaty bądź czarno-białe grafiki, mające nadać pomieszczeniu wyrazistość. Męskie dekoracje służą również podkreśleniu swoich zainteresowań, dzięki czemu przestrzeń nabiera osobistego wyrazu. Czasem to minimalistyczne lustro lub zegar ścienny w industrialnym charakterze wystarczą, by aranżacja gabinetu była kompletna i zadowoliła właściciela. Do sypialni nastrój wprowadzą natomiast dodatki w postaci ustawionych na podłodze, smukłych czarnych wazonów czy szklanych świeczników.

W męskich wnętrzach dodatki najczęściej wykonane są ze stali, kamienia lub szkła, stąd również lampy wiszące w domu mężczyzny będą bazować na tego rodzaju surowcach. Zaprojektowane w przemysłowym klimacie bądź w zgodzie z zasadami klasycznej elegancji, doskonale wpisują się w styl aranżacji gabinetu lub sypialni. Lampka nocna do sypialni często zostaje zamieniona na większy model w postaci lampy podłogowej. Minimalistyczne wersje wygięte w łuk bądź te w wydaniu retro z chromowym wykończeniem w prosty sposób ozdobią niejedno męskie mieszkanie. Oświetlenie główne to z kolei najczęściej oryginalna lampa sufitowa do sypialni.

Wbrew panującemu powszechnie przekonaniu, to nie bałagan i chaos cechują męskie wnętrza, lecz industrialny klimat i skandynawska oszczędność. Jeśli stawiamy na biurko narożne, to tylko drewniane i z metalowymi detalami. W sypialni lampka nocna przyjmie natomiast nowoczesną formę i większe rozmiary. Mieszkania mężczyzn coraz częściej wyróżniają się przemyślanymi projektami i nieprzeciętnym stylem.

Przykładowe meble i dodatki do męskich wnętrz