powrót

Jaki zestaw sztućców wybrać do serwowania dań?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Zestaw sztućców to obowiązkowy element wyposażenia każdej jadalni. Korzystamy z niego nie tylko w czasie rodzinnych spotkań i uroczystości, ale także podczas codziennych posiłków. Jego wybór wcale nie należy jednak do najprostszych, a mnogość dostępnych w sklepach modeli nie ułatwia podjęcia decyzji. Niegdyś nie było z tym problemu - zestaw sztućców zazwyczaj państwo młodzi otrzymywali w prezencie ślubnym. W obecnych czasach najczęściej wyboru i zakupu dokonujemy samodzielnie. Czym się zatem kierować przy podejmowaniu decyzji? Na co należy zwrócić uwagę? W tym artykule zdradzamy kilka cennych podpowiedzi.

Zestaw sztućców – ile elementów?

W sklepach znaleźć można zestawy sztućców zamknięte w poręcznej, eleganckiej walizce. Większe obejmują zwykle 68 elementów, mniejsze – 24. Oznacza to, że każdy rodzaj sztućca występuje w 12 bądź 6 sztukach. Jeśli mamy niewielką rodzinę i nie zapraszamy zbyt wielu gości, mniejszy zestaw prawdopodobnie spełni nasze oczekiwania. Jeśli jednak często odwiedzają nas znajomi i lubimy spotkania w rodzinnym gronie, większy zestaw z pewnością będzie lepszą inwestycją.

Pewne źródło

Kupując meble do jadalni i pozostałe elementy jej wyposażenia, zwykle stawiamy na znanych i cenionych producentów. Podobnie należy postąpić w przypadku zakupu sztućców. Jeśli kupimy je z nieznanego źródła, może się okazać, że w przypadku zniszczenia kilku sztuk, nie będziemy mogli dokupić kolejnych i cały nasz zestaw będzie wymagał wymiany. Jeśli kupujemy sztućce znanej marki, również powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy producent oferuje sztućce z danego zestawu pojedynczo.

Materiał wykonania

Sztućce to produkt, który kupujemy nieczęsto – zwykle jeden zestaw wystarcza nam na długie lata. I choćbyśmy zmieniali krzesła do jadalni, obrus czy witrynę, sztućce wciąż pozostają te same. Właśnie dlatego tak ważne jest, by wybrać komplet dobrej jakości, wykonany z trwałych materiałów. W sklepach znajdziemy sztućce wykonane ze stali nierdzewnej, pozłacane, posrebrzane, z dodatkiem tytanu i pokryte teflonem.

Z połyskiem czy bez?

Oprócz materiału wykonania i liczby elementów zestawu sztućców, tak jak wtedy, gdy kupujemy lampy do jadalni, i tutaj mają znaczenie detale. Jeżeli nasza zastawa stołowa jest stonowana i uniwersalna, możemy pozwolić sobie na finezyjne, zdobione sztućce. Jeśli jednak zależy nam na takim zestawie, który pasować będzie do wszystkiego, znacznie lepszym wyborem będą sztućce klasyczne, które pasują do każdego serwisu obiadowego. W sklepach znajdziemy komplety satynowe, pokryte delikatną, matową warstwą powstałą w procesie niklowania oraz sztućce z połyskiem, wykonane z polerowanej stali. 

Cena ma znaczenie

Dobrej jakości sztućce, tak jak solidne stoły do jadalni, zwykle kosztują niemało. Warto jednak koszt ten ponieść, by cieszyć się doskonałej jakości, solidnie wykonanym kompletem. Ponieważ jest to zakup na lata, wydatek najprawdopodobniej będzie jednorazowy i nieprędko zmuszeni będziemy do kolejnych zakupów.

Stoły i krzesła do jadalni to podstawowe wyposażenie każdego mieszkania. Gdy ich zakup będziemy mieli już za sobą, pozostanie skupić się na wykończeniu i pięknych detalach. Komplet eleganckich sztućców doskonale dopełni naszą jadalnię i nada jej elegancki, intymny charakter.