powrót

Kolekcje mebli czy samodzielne zestawienia? Co wybrać do pokoju nastolatka?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Umeblowanie pokoju nastolatka bywa nie lada wyzwaniem. Młodzież jest znacznie bardziej wymagająca niż dzieci i dorośli. Gdy pociecha dorasta, konieczne jest zastąpienie kolorowych mebelków poważniejszym, przystosowanym do nauki i wypoczynku wyposażeniem wnętrz. Dziś rodzice często decydują się na proste umeblowanie pokoju za pomocą kolekcji mebli, choć samodzielne zestawienia wciąż mają swoich zwolenników.

Zalety wyboru kolekcji mebli

Pokój nastolatka powinien być stylowy i funkcjonalny. Młodzież często zaprasza do siebie gości, którym chce zaimponować kawałkiem swojej przestrzeni. Pomóc mogą w tym dedykowane młodym ludziom kolekcje mebli. Dziś na rynku dostępnych jest przykładowo wiele nowoczesnych meblościanek w formie dopasowanych do siebie elementów wyposażenia wnętrz, złączonych w jedną całość.

Kolekcje mebli do pokoju nastolatka mają wiele plusów. Przede wszystkim pozwalają na ciekawą aranżację wnętrza. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu lub nie chcą samodzielnie planować, jak ma wyglądać lokum ich dziecka. Samodzielne zestawienie mebli często jest trudne, wymaga dużej wyobraźni i zmysłu architekta. Kolekcje zawierają najważniejsze elementy wyposażenia takie jak meblościanki i biurka. Odpowiedniej wielkości szafy pozwolą zapanować nad bałaganem, wygodne łóżko sprawi, że nastolatek wypocznie, a biurko pozwoli na efektywną naukę. Co więcej, na rynku dostępne są zestawy dopasowane do różnych rozmiarów pomieszczeń, co sprawia, że nawet umeblowanie bardzo małego pokoju nie jest trudne. Ponadto młodzieżowe kolekcje wyposażenia wnętrz projektuje się w taki sposób, by były one jak najbardziej atrakcyjne dla nastolatków pod względem estetycznym.

Gotowe zestawy mebli często pokazywane są w katalogach jako inspiracje. Dzięki temu nawet osoba urządzająca wnętrze po raz pierwszy poradzi sobie z wydzieleniem w pomieszczeniu ważnych dla młodego człowieka stref przeznaczonych do wypoczynku, rozrywki oraz nauki. Starannie zaplanowany pokój to gwarancja zadowolenia oraz komfortowego użytkowania mebli przez lata.

Meble do pokoju nastolatka sprzedawane w zestawach można również z łatwością dopasować do innych części mieszkania. Bez trudu znajdzie się elementy w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy prowansalskim. Do kolekcji łatwiej również dobrać dekoracje i dodatki, które będą zdobić wnętrze.

Alternatywa dla kolekcji mebli

Nie każdy młody człowiek chce mieć w swoim lokum kolekcję mebli. Części młodzieży zależy na oryginalnych, niepowtarzalnych zestawieniach, które wolą zaplanować sami lub z pomocą rodziny i przyjaciół] zdecydować się na dowolne komponowanie zestawów mebli. Jest to jednak wybór dobry jedynie dla osób, które radzą sobie z aranżacją przestrzeni i potrafią tak połączyć meble dla nastolatka, by do siebie pasowały, a przy tym były funkcjonalne. Nieumiejętne zestawienia będą wyglądać śmiesznie i na pewno nie spodobają się wymagającej młodzieży.

Za samodzielnym stworzeniem aranżacji w pokoju przemawia fakt, że niektóre kolekcje z czasem zaczynają nudzić monotonią. Ponadto, jeśli ktoś po kilku latach od zakupu mebli do pokoju nastolatka zdecyduje się dokupić jakąś część wyposażenia, może się okazać, że sklep nie posiada już w swojej ofercie takiego zestawu. Łącząc ze sobą różne elementy, nie ma przeszkód, by w każdym momencie dokupić potrzebny element.

Najważniejsze jest zdanie nastolatka

Zastanawiając się, jakie meble do pokoju nastolatka wybrać, warto zapytać dziecko o zdanie. Decydując się na wyposażenie wybrane przez jego przyszłego użytkownika, można mieć pewność, że pokój spełni jego oczekiwania i stanie się przestrzenią przyjazną dla młodych ludzi, nawet jeśli nie będzie miejscem szczególnie atrakcyjnym dla dorosłych. Oprócz wyboru mebli warto zaproponować dziecku zakup kontenerków i plastikowych pojemników, które posłużą mu do zachowania porządku i lepszej samoorganizacji. Wyglądają estetycznie na biurku lub półce i mogą pomieścić wiele łatwych do zgubienia rzeczy.

Wybierając meble dla nastolatka, nie warto kierować się jedynie najnowszymi trendami, ale skupić się przede wszystkim na tym, by były one wyrazem charakteru oraz zainteresowań młodego człowieka. W końcu to o jego pokój chodzi, dlatego to przede wszystkim on sam powinien czuć się dobrze w swoim pomieszczeniu.