powrót

Sofy - eleganckie meble do małego salonu

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Meble do salonu, ich styl i funkcjonalność, są przedmiotem jednego z poważniejszych wyborów, jakich musimy dokonać, urządzając mieszkanie. Problem ten pojawia się zarówno w salonach urządzanych po raz pierwszy, jak i w tych, które poddawane są „liftingowi”. Mały salon stawia jednak przed nami dużo większe wyzwania. Tę niewielką powierzchnię trzeba zorganizować tak, aby spełniała kilka funkcji na raz. To tu wypoczywamy, tu czasami śpimy, a jeśli nie my, to nasi goście. W małym salonie często jemy i organizujemy spotkania z przyjaciółmi. Trzeba więc zdecydować, czy odpowiednia będzie sofa z funkcją spania, czy jednak będziemy chcieli upchnąć tam wypoczynkowy narożnik.

Sofy do salonu vs. narożniki wypoczynkowe

Z reguły narożniki zajmują znacznie większą powierzchnię niż sofy rozkładane do salonu. Z tego właśnie względu rzadko stawia się je w małych pomieszczeniach. Choć znacznie więcej osób może na nich usiąść w tym samym momencie, to jednak w takim pomieszczeniu warto postawić na wygodną sofę. Dzięki temu wnętrze nabierze lekkości i nie będzie przytłoczone zbyt dużym meblem. Współczesne sofy, podobnie jak narożniki, są określane jako nowoczesne meble do salonu.

Zarówno sofy, jak i narożniki, mogą spełniać funkcje wypoczynkowe, służyć do spania lub pełnić rolę siedziska w czasie imprez towarzyskich. W zasadzie jedyną różnicą są ich gabaryty. Wybór sof jest bardzo duży, a wśród nich znajdziemy modele, które świetnie sprawdzą się w różnych aranżacjach wnętrza, zapewnią nam wiele komfortu, a także posłużą jako miejsce do spania i przechowywania pościeli.

Meble – salon o niedużej powierzchni

Do niewielkiego pokoju dziennego najlepszym rozwiązaniem jest sofa z funkcją spania. Wybierając taki mebel, trzeba zwrócić uwagę na wiele jego cech. Rozsądek podpowiada, że zanim zdecydujemy się na odpowiedni design, należy sprawdzić wygodę i komfort, który sofa jest w stanie nam zaoferować. W salonie meblowym warto więc wytypować meble, które nam się podobają, jednak zanim zdecydujemy, jaki będzie dla nas odpowiedni, przetestujmy go. Gdy posiedzimy na takiej sofie przez kilka minut, będziemy wiedzieć, czy nam odpowiada. Potem spośród najlepszych modeli wybierzmy ten najładniejszy.

Wygodna kanapa do salonu rozkładana jest w prosty sposób, ma łatwy dostęp do skrzyni na pościel oraz nie okazuje się ani zbyt miękka, ani zbyt twarda. Komfortowe sofy do salonu mają dość głębokie siedziska, dzięki czemu stanowią dobre podparcie dla nóg oraz wysokie oparcia, tak aby wygodnie można było podeprzeć plecy. Jeśli oparcie nie jest zbyt duże, to trzeba mieć pod ręką kilka poduszek, które umożliwią wygodne spędzanie czasu chociażby przed telewizorem.

Odpowiedni design

Wielki wybór modeli, materiałów obiciowych, faktur, deseni i kolorów naprawdę przyprawia o zawrót głowy, dlatego powinno się wszystko wcześniej przemyśleć i zastosować się do kilku uniwersalnych reguł. Mianowicie, do saloników utrzymanych w stylu nowoczesnym warto wybierać sofy o prostych formach, o niezbyt krzykliwych tkaninach obiciowych. To one zapewnią elegancki charakter współczesnego salonu. Na takiej sofie zawsze można umieścić dekoracyjne poduchy i poduszeczki. We wnętrzach minimalistycznych świetnie sprawdzają się kanapy i fotele z elementami metalowymi, które doskonale podkreślają charakter pomieszczenia.

W niewielkich salonach utrzymanych w stylu klasycznym znakomicie prezentują się eleganckie meble z elementami drewnianymi. Sofa osadzona na drewnianej konstrukcji doda pomieszczeniu ciepła, przywiedzie na myśl klimat poprzednich lat. Sofy z funkcja spania można też bez problemu dobrać nawet do bardzo charakterystycznych wnętrz, chociażby takich, które utrzymane są w klimacie staroangielskim. Dzięki wzorzystej tkaninie w pięknych, stonowanych kolorach, każdy salon nabierze romantycznego charakteru.