powrót

Jak dbać o plecy podczas pracy w domu? Krzesła i fotele biurowe

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Fotel biurowy to ważny mebel, sprawdzający się nie tylko w firmie, lecz także w domu. Kilkugodzinna praca potrafi mocno obciążyć zarówno umysł, jak i kręgosłup. Aby uniknąć ciągłych bólów kręgosłupa, warto zainwestować w dobrej jakości krzesło do gabinetu, które skutecznie zwiększy komfort pracy. Obecnie w sprzedaży znajduje się wiele funkcjonalnych modeli krzeseł oraz foteli biurowych. Który z nich wybrać? Czym charakteryzuje się ergonomiczny fotel biurowy?

Jaki wybrać fotel do biura?

Fotel biurowy to podstawowy element wyposażenia biura, a do wyboru mamy co najmniej kilka wariantów tego mebla. W sprzedaży znajdują się bowiem tradycyjne krzesła biurowe oraz bardziej wyprofilowane modele posiadające funkcję obrotu. Jaki mebel będzie odpowiedni do wielogodzinnej pracy przed komputerem? Tego typu wyposażenie powinno charakteryzować się dobrze wyprofilowanym siedziskiem i oparciem, znajdującym się na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Pozwoli to na zachowanie prawidłowej postawy ciała oraz uniknięcie dodatkowego obciążenia. Dobry fotel do biura to taki, który posiada regulację siedziska, wysokości oparcia oraz podparcia lędźwiowego. Te dodatkowe funkcje umożliwiają dostosowanie mebla do sylwetki użytkownika. 

Wśród zaawansowanych funkcjonalności znajduje się regulacja głębokości siedziska. Pozwala to na takie jego ustawienie, by nie uciskało naczyń krwionośnych pod kolanami. Dopasowanie długości odcinka pomiędzy oparciem a krawędzią siedziska pomaga dopasować mebel do sylwetki – osoby szczuplejsze i niższego wzrostu powinny przysunąć siedzisko bliżej oparcia, natomiast te tęższe i wyższe - wysunąć je. Decydując się na zakup krzesła do biura domowego, warto kierować się przede wszystkim stabilnością konstrukcji siedziska oraz oparcia, które podczas kilkugodzinnej pracy będzie gwarantowało wygodę. Wybierając fotel biurowy dla dziecka, należy pamiętać, aby nie był on jedynie elementem dekoracyjnym pomieszczenia, lecz posiadał potrzebne regulacje.

Krzesło czy fotel biurowy?

Pojęcie krzesło obrotowe i fotel biurowy obrotowy zazwyczaj używane są zamiennie. Mimo to istnieją cechy obu tych mebli, pozwalające na dostrzeżenie kluczowych różnic. Model obrotowy z reguły posiada mocniejszą konstrukcję budowy. Siedzisko tego mebla częściej także posiada większą powierzchnię, a całość często pokryta jest skórzaną tapicerką. Kolejną możliwą różnicą są podłokietniki, które w przypadku fotela obowiązkowo są wmontowane, zaś w przypadku krzeseł już niekoniecznie.

Ze względu na to, że obrotowe krzesła są mniejsze, pozostają bardziej mobilne, dzięki czemu łatwiej je przenieść i ustawić w dowolnym miejscu. Ich kolejną zaletą jest również większa różnorodność kolorystyczna oraz materiałowa. Dzięki temu klient ma możliwość dokładnego dopasowania go do pozostałych mebli znajdujących się w pomieszczeniu.

Fotel biurowy ergonomiczny - czyli jaki?

Czym jest fotel biurowy ergonomiczny? To mebel, który posiada ściśle określone cechy konstrukcyjne, pozwalające na wielogodzinną wygodę użytkowania. Model ten dostosowany jest do potrzeb, kształtu oraz ruchu ludzkiego ciała. Oparcie tego mebla zapewnia stabilność dla zmęczonych pleców, szczególnie na wysokości odcinka lędźwiowego. Regulacja lędźwiowa oparcia to funkcja pozwalająca na utrzymanie wygodnej pozycji w trakcie siedzenia, przy jednoczesnym zachowaniu właściwej postawy ciała. Ergonomiczny fotel do biura posiada również regulowane podłokietniki oraz nie za głębokie siedzisko, które powinno być ustawione tak, aby umożliwić oparcie stóp na podłodze oraz zgięcie kolan pod kątem 90 stopni. Taki model posiada kółka pozwalające na szybką zmianę miejsca. Fotele bez kółek są mniej mobilne, przez co rzadziej wybiera się je do biura.

Jaki wybrać fotel do biura?

Jeszcze jakiś czas temu krzesła czy fotele biurowe pozostawiały wiele do życzenia w kwestii designu. Obecnie w projektach biur domowych znajdują się eleganckie krzesła biurowe powstałe z takich materiałów jak: naturalna skóra, zamsz, chromowana stal, tkaniny wełniane. Często wybierane są modele obite kolorową tkaniną. Dobrym rozwiązaniem do domowego biura może okazać się fotel skórzany, który jest niezwykle elegancki i odporny na uszkodzenia.

Decydując się na meble biurowe, warto pamiętać, aby nie były one jedynie atrakcyjnym w wyglądzie elementem dekoracyjnym pomieszczenia, lecz pełniły swoje praktyczne funkcje. Fotele biurowe powinny gwarantować maksymalny komfort użytkowania, a jednocześnie stać się prawdziwym źródłem odprężenia dla narażonego na obciążenia kręgosłupa.