Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak dobrać odpowiedni dywan do różnych rodzajów wnętrz?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Dywan to ważny element wystroju wnętrza. Pełni funkcję praktyczną, ale przede wszystkim ozdobną, wpływając na charakter całej aranżacji. Może stanowić jej uzupełnienie lub wyrazisty akcent, przykuwający uwagę. Wybór dywanów jest tak duży, że czasem trudno zdecydować, jaki będzie najlepszy. Na ostateczną decyzję wpływa wiele czynników. Czym warto kierować się podczas zakupu?

Do salonu

Dywan w salonie to w szczególności ciekawa ozdoba wnętrza. Z reguły znajduje się on w strefie wypoczynkowej – większy model może wręcz wyznaczać jej granice. Jeśli chodzi o wielkość dywanu, powinna być uzależniona od metrażu całego pomieszczenia, ale też stylu aranżacji. W klasycznie urządzonym salonie dobrze będzie prezentował się okazały, elegancki dywan (który nie powinien jednak zakrywać całej podłogi), z kolei w nowoczesnych projektach częściej znajdziemy niewielkie dywaniki pod stolik kawowyNiezależnie od wielkości, kluczową rolę w aranżacji odgrywają kolor i wzór dywanu. Jak dopasować je do mebli i pozostałych dodatków? Ważne, aby cała kompozycja była spójna i przemyślana. Jeśli we wnętrzu dominują stonowane barwy, dywan może z nimi współgrać lub wręcz przeciwnie – stanowić wyrazisty akcent, kontrastujący z resztą. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach, ponieważ oryginalne dywany pokojowe w geometryczne wzory, odważne i wyraziste motywy (np. dywan czarno-biały) świetnie pasują do minimalistycznych i monochromatycznych wnętrz. Aby wzmocnić efekt, do takiego dywanu możemy dopasować np. poduszki ozdobne na sofę lub grafikę na ścianę w takiej samej kolorystyce. Dość praktycznym wyborem, a jednocześnie aranżacyjnym hitem utrzymującym się od kilku sezonów, jest dywan szary, korespondujący z biało-szarą kolorystyką wnętrza i drewnianymi meblami. To proste, ale bardzo efektowne połączenie, jest na tyle uniwersalne, że będzie pasować nie tylko do wnętrz inspirowanych stylem skandynawskim. Na dywan w jednym kolorze lub w bardzo subtelne wzory warto postawić we wnętrzach klasycznych, co pozwoli zachować harmonię wystroju. Również w salonie, gdzie intensywne kolory i odważne wzory pojawiają się na innych elementach aranżacji (poduszkach, meblach, na tapecie) będzie to dobrym wyborem – jednolity dywan złagodzi wrażenie pstrokatości.

Do sypialni

Dywany pokojowe to także te przeznaczone do sypialni. Zadaniem tego pomieszczenia jest stworzenie atmosfery sprzyjającej odprężeniu i komfortowemu wypoczynkowi. Przeważnie dominują tu jasne, ciepłe barwy, które budują przytulny nastrój. Dywan do sypialni powinien więc pasować do stonowanej aranżacji. Warto zdecydować się na beżowy, brązowy, szary, biały lub w odcieniu pudrowego różu. W sypialni doskonale sprawdzi się puchaty dywan z długim runem, czyli typu shaggy. Kiedy będziemy wstawać lub kłaść się do łóżka, przyjemnie będzie nam po nim stąpać.

Do pokoju dziecięcego

W przeciwieństwie do sypialni, w pokoju dziecięcym znacznie lepiej zaprezentuje się kolorowy dywan z krótkim runem. Dywan w pokoju dziecka pełni wiele funkcji. Jest nie tylko istotnym elementem ozdobnym, dodającym przytulności wnętrzu, ale też praktycznym – maluch bawi się na nim, zamiast siedzieć bezpośrednio na podłodze. Z tego właśnie względu w pokojach dla najmłodszych lepszym rozwiązaniem są modele z krótkim włosiem – łatwiej jest wtedy pozbierać drobne klocki, a także utrzymać dywan w czystości. Oferta dywanów dla dzieci jest ogromna – wśród wielu propozycji znaleźć można dywany z bajkowymi motywami (np. sowami, piratami), z literkami i cyferkami, a nawet z planem miasta czy torami wyścigowymi dla ulubionych pojazdów.

Dywaniki i wycieraczki

Poza większymi dywanami pokojowymi popularne są również dywaniki do łazienki. Dzięki nim znacznie zmniejszamy ryzyko poślizgnięcia się na mokrej podłodze po wyjściu z wanny lub spod prysznica, ponadto znacznie przyjemniej jest wówczas stąpać po miękkim chodniku niż zimnych płytkach podłogowych. Jaki dywanik do łazienki wybrać? Na pewno nie powinien być zbyt duży, dobrze też dopasować go do koloru płytek lub dodatków, aby wkomponował się w wystrój pomieszczenia. Warto pomyśleć także o wycieraczce – nie tylko przed drzwiami wejściowymi, ale również tuż za nimi. Prosty, uniwersalny model sprawdzi się w każdym wnętrzu, pozwalając uniknąć rozprzestrzeniania się błota po całym korytarzu. To szczególnie ważne w przypadku paneli podłogowych, które są mniej odporne na wilgoć niż płytki.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu dywanu?

Poza wymienionymi już wielkością dywanu i długością runa, podczas zakupu powinniśmy też zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Dywany ze sztucznego włókna to przede wszystkim dywany polipropylenowe, polamidowe, poliestrowe czy akrylowe. Ich zaletami są m. in. trwałość, odporność na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, dodatkowo nie tracą kolorów i przeważnie posiadają właściwości antystatyczne. Natomiast najczęściej spotykane dywany z naturalnego włókna to modele wełniane i bawełniane. Choć prezentują się znakomicie, są niestety mniej trwałe od sztucznych odpowiedników – dotyczy to szczególnie dywanów bawełnianych. Z kolei minusem wełnianych jest to, że często uczulają. Najlepsze spośród dywanów naturalnych są te z jedwabiu, jednak w parze ze znakomitą jakością idzie także wysoka cena. Warto więc zastanowić się, na jakich właściwościach dywanu zależy nam najbardziej i dokładnie sprawdzić metkę ze składem.