Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Kołdry na chłodne noce

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Gdy za oknem ziąb i deszcz, coraz częściej marzymy, by wieczorem rozgrzać się w ciepłej pościeli. Która kołdra będzie najlepsza na zimę, zapewniając zdrowy i spokojny sen? Jakie zalety posiadają kołdry całoroczne i czym charakteryzują się te, polecane na zimowe noce? Sprawdź nasze rady, by cieszyć się komfortowym wypoczynkiem.

Jednym z najważniejszych parametrów przy zakupie kołdry na zimę jest rodzaj wypełnienia – to on decyduje o funkcjonalności oraz zapewnia komfort termiczny podczas użytkowania. Na rynku dostępne są wypełnienia pochodzenia naturalnego i syntetycznego, a wybór najlepszego zależy od osobistych preferencji. Należy także pamiętać o odpowiednim rozmiarze – nawet najcieplejsza kołdra nie pomoże, jeśli nocą będzie zsuwać się z naszych ramion. Kołdry dla jednej osoby sprzedawane są zazwyczaj w rozmiarach 140x200 cm lub160x200 cm, dla dwóch osób odpowiednia będzie kołdra 200x220 cm.

Ciepła kołdra na zimę

Jeszcze do niedawna z pojęciem kołder zimowych kojarzyły się głównie kołdry wełniane i tradycyjne kołdry puchowe (np. kołdra 160x200). Na rynku dostępnych jest jednak o wiele więcej rodzajów kołder, które dzięki funkcjonalnym rozwiązaniom zapewniają ciepło zimową porą, niektóre umożliwiają ponadto zachowanie pełnej kontroli nad temperaturą podczas snu. Kołdry z puszystym wypełnieniem, złożonym z małych włókien w kształcie sprężynek z silikonową otoczką, nie przyciągają kurzu ani roztoczy, są także łatwe w utrzymaniu czystości – wystarczy, że wrzucimy je do pralki. Mimo sztucznego wypełnienia nie musimy obawiać się nadmiernego pocenia. Zawarty w włóknach silikon zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Zapobiega także tworzeniu zwartych brył wewnątrz kołdry, dzięki czemu zachowuje ona swoją sprężystość i jest odporna na zgniatanie.

Kołdra duo

Kołdry typu duo z dodatkową warstwą termoizolacyjną to idealny wybór na mroźne noce. Jej konstrukcję tworzą dwie kołdry trwale ze sobą połączone i wykończone lamówką. Powietrze zgromadzone pomiędzy powierzchniami stanowi dodatkową warstwę ochronną, która jeszcze lepiej zatrzymuje ciepło. Mimo złożonej budowy, kołdra duo nadal pozostaje zaskakująco lekka, a dzięki szybkoschnącemu poszyciu oraz możliwości prania w domowych warunkach łatwo utrzymać ją w czystości.

Kołdra cztery pory roku

Praktycznym rozwiązaniem, które nie wymaga zakupu dwóch osobnych kołder na lato i zimę, są kołdry cztery pory roku. To typ okrycia złożonego z dwóch kołder o różnym stopniu grubości, połączonych ze sobą napami. Taka kołdra idealnie dopasowuje się do potrzeb użytkownika, gwarantując nieprzerwany sen. Komplet kołder cztery pory roku to solidna dawka ciepła, która z pewnością okaże się wystarczająca nawet dla największych zmarzluchów. Gdy robi się cieplej, kołdry wystarczy rozdzielić, nadal ciesząc się optymalną temperaturą podczas snu. To również doskonała opcja dla partnerów o zróżnicowanych upodobaniach, by każdy z nich mógł spać w temperaturze, w której czuje się najlepiej.

Kołdra warm-cold

Dwustrefowa kołdra warm-cold idealnie sprawdzi się u osób, które wieczorem chętnie usypiają otulone grubą, ciepłą warstwą pościeli, a nad ranem czują, że robi im się zbyt gorąco. Z jednej strony puszysty i ciepły, z drugiej chłodny i lekki model warm-cold pozwala cieszyć się optymalną temperatura przez całą noc bez konieczności zmiany kołdry. Wystarczy otulić się odpowiednio cieplejszą lub chłodniejszą stroną, by rozgrzać ciało lub znacząco obniżyć temperaturę. Podobnie jak kołdra typu cztery pory roku, kołdra 200x220 warm-cold będzie idealną zimową propozycją dla par, lubiących spać w zróżnicowanych warunkach cieplnych.

Kołdry całoroczne – odpowiednie na wiele sezonów

Do użytku całorocznego przeznaczone są kołdry o średniej ciepłocie. Modele z wypełnieniem syntetycznym możemy zakupić w wielu wersjach, polecanych osobom o zróżnicowanych potrzebach. Ochronę wrażliwej skórze zapewni miękka i przyjemna w dotyku kołdra, której tkanina poszycia zawiera ekstrakt z aloesu, znany ze swych dobroczynnych właściwości i wykorzystywany w medycynie od wieków. Kołdrę charakteryzuje bardzo dobra izolacja termiczna, dzięki czemu polecana jest również dla dzieci i niemowląt.

Naturalna, oddychająca tkanina z dodatkiem bambusa łagodnie i przyjemnie otula ciało. To kołdra polecana wszystkim miłośnikom naturalnych materiałów. Zapewni komfort także osobom zmagającym się z nadmierną potliwością podczas snu. Bawełniano-bambusowa tkanina znakomicie pochłania i odprowadza wilgoć, a dzięki właściwościom antybakteryjnym i antygrzybicznym skutecznie zabezpiecza przed powstawaniem nieprzyjemnych zapachów.

Poszukując pościeli dla dzieci, alergików czy osób chorujących na astmę, warto zwrócić uwagę na obecność w wypełnieniu włókien sensifil, wolnych od wszystkich znanych alergenów, m.in. roztoczy, kurzu, pyłków kwiatów, naskórka zwierzęcego, środków chemicznych i innych toksycznych substancji. Antyalergiczne włókna zapobiegają rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów, chronią ponadto przed przegrzaniem i zapewniają doskonałą wentylację.

Jaka pościel będzie odpowiednia na zimę?

Dobra kołdra to podstawa, ale dla zdrowego snu istotny jest także rodzaj pościeli. Najbardziej uniwersalny materiał pościelowy stanowi bawełna dostępna w różnych rodzajach, m.in. flaneli czy bawełny satynowej. Bawełna jest materiałem w 100% pochodzenia naturalnego, ciepłym i pozwalającym ciału oddychać. Sprawdza się o każdej porze roku, chroniąc zarówno przed nadmiernym poceniem się, jak i chłodem. 

Za pościel typowo zimową uważana jest flanela. Komplety flanelowe są bardzo lekkie i miłe w dotyku, dzięki czemu zapewniają pełen komfort wypoczynku. Flanelowa pościel 200x220 to gwarancja, że oboje obudzicie się wypoczęci i pełni sił. Ma niestety jedną, poważną wadę – w mroźny poranek żadne z Was może nie mieć ochoty, aby wstać z tak ciepłego łóżka. Za bardziej ekskluzywną uważa się satynę bawełnianą, z charakterystycznym jednostronnym połyskiem. Wielu osobom satyna kojarzy się wyłącznie z porą letnią, to jednak mylne odczucie. Bawełna satynowa wcale nie powoduje odczucia chłodu i może zdobić sypialnię także późną jesienią i zimą. Podobnie jak w przypadku kołder, satynowa pościel 200x220 będzie idealna dla pary.

Jeszcze jedną zaletą tkaniny bawełnianej jest szeroki wybór wzorów i kolorów, dzięki któremu z łatwością znajdziemy model będący doskonałym dopełnieniem aranżacji sypialni. Zimowa kołdra czy pościel powinny być przede wszystkim funkcjonalne, ale odrobina designu sprawi, że będzie nam się spało jeszcze przyjemniej, także w chłodne noce.