Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Oddzielenie kuchni od salonu drewnem – inspirujące pomysły na dzielenie wspólnej przestrzeni

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Mieszkasz w małym mieszkaniu bez ścian działowych lub w kawalerce i czasem odnosisz wrażenie, że gotujesz w sypialni, a śpisz w kuchni? A może wręcz przeciwnie – masz całkiem pokaźny metraż, którym zawładnął chaos, ponieważ żaden z przedmiotów nie przynależy do konkretnego pokoju? Mamy kilka sposobów na praktyczne, a jednocześnie efektowne oddzielenie kuchni od salonu, i to bez uciekania się do gruntownych remontów. Czasami wszystko, czego potrzebujesz, aby te dwie strefy odzyskały własną tożsamość, to subtelna przegroda między nimi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak oddzielić kuchnię od pokoju dziennego.

Oddzielenie kuchni od salonu drewnem – dlaczego warto zastosować ten sposób?

Kuchnia oddzielona ścianą od salonu? Ta w wersji murowanej od dawna nie jest już popularna. Współczesne budownictwo najczęściej opiera się na otwartym układzie pomieszczeń, który potęguje poczucie przestronności. Mimo to, aby dom był praktyczny i wszechstronny, warto oddzielić strefę roboczą od tej służącej do relaksu. Dlaczego? Wyobraź sobie, że zaprosiliście przyjaciół na kolację. Na ostatnią chwilę zdążyłaś przygotować danie główne i przekąski, jeszcze tylko posprzątasz, potem ubijesz śmietanę na lody… ale cóż to? Właśnie dzwoni dzwonek do drzwi! Nie ma wyjścia: nie można przecież pozwolić gościom czekać. Trzeba otworzyć drzwi.

Nie ma nic gorszego niż stresujący widok zabałaganionej strefy kuchennej, i to jeszcze zaraz po wejściu do salonu, prawda? Nie sposób się zrelaksować ani delektować posiłkiem, kiedy naczynia piętrzą się w zlewie, akcesoria kuchenne leżą bez ładu rozrzucone na blacie, a w całym tym chaosie trzeba jeszcze znaleźć skrawek czystego blatu, żeby przygotować deser – i to na oczach gości. Jeśli ta wizja jest nader dobrze Ci znana, czas pomyśleć, jak odgrodzić kuchnię od salonu, by nieco ukryć strefę roboczą, a jednocześnie zachować efekt przestronności. Mamy na to odpowiedź: drewno.

Oddzielenie kuchni od salonu drewnem - półwysep kuchenny
Oddzielenie kuchni od salonu drewnem - półwysep kuchenny

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Drewno, jako materiał do podziału przestrzeni między kuchnią a salonem, ma wiele zalet. Po pierwsze wprowadza do domu pożądane ciepło i przytulność, a w zależności od wystroju może nadać decydujący charakter Twojemu mieszkaniu. Pomyśl np. o stylach loftowym, rustykalnym czy modern country: jeśli wybierzesz masywne belki i odpowiednie wybarwienie drewna, zyskasz jedyną w swoim rodzaju aranżację, która zachwyci przebywających w domu gości. Po drugie, drewno jest bardzo wszechstronne – występuje w nieskończenie wielu wariacjach (również jako płyta meblowa), więc można je stosować w różnych stylistykach, nawet tych najnowocześniejszych. Co więcej, jest łatwe w utrzymaniu czystości i konserwacji. To naturalne, odpowiednio zabezpieczone, odwdzięczy się pięknem i fantastyczną strukturą przez długie lata. A płyty imitujące drewno? To powierzchnia niewymagająca traktowania w specjalny sposób.

Reasumując, jeśli szukasz sposobu na podział przestrzeni między kuchnią a salonem, rozważ wykorzystanie drewna. Ten materiał połączy w sobie funkcjonalność, estetykę i ciepło – wszystko, czego potrzebujesz, by poczuć się w swoim domu komfortowo i przytulnie. Tylko jaki sposób oddzielenia kuchni od salonu drewnem wybrać?

Oddzielenie kuchni od salonu za pomocą drewnianych ścianek i półścianek – uniwersalne rozwiązanie do każdego mieszkania

Czym oddzielić kuchnię od salonu? Oczywiście, że drewnianymi lamelami! To rozwiązanie od wielu sezonów chętnie wybierane przez architektów wnętrz, i to nie bez powodu: lamele pasują do każdego stylu i estetyki i doskonale harmonizują z innymi elementami wystroju. We wnętrzach rustykalnych mogą zostać wykonane z surowych desek, które podkreślą charakter pomieszczenia; z kolei w aranżacjach loftowych i nowoczesnych drewno nieco złagodzi surowość i doda im więcej ciepła. Wolisz wnętrza scandi lub japandi? Lamele na pewno podkreślą prostotę i minimalizm aranżacji.

Oddzielenie kuchni od salonu drewnem - lamele
Oddzielenie kuchni od salonu drewnem - lamele

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Proste kantówki zamontowane od podłogi aż do sufitu na swój sposób tworzą ścianę, ale ażurową, która nie dominuje, nie zabiera cennego światła w pomieszczeniu i nie odgradza całkowicie obu pomieszczeń od siebie, a jednak gwarantuje wyraźny podział stref i pozwala skupić się na kuchennych czynnościach bez obaw o nieporządek od strony salonu. Lamele mogą być również zamontowane od połowy, np. od sufitu do wyspy lub półwyspu – o ile zabudowa kuchenna takie przewiduje.

Drewniana przesłona nie musi być jednak ażurowa – jednym z popularniejszych sposobów na podział przestrzeni między kuchnią a salonem jest również postawienie ściany z dekoracyjnych paneli. Występują obecnie w niezliczonych konfiguracjach, wśród których na pierwszy plan wysuwają się te z geometrycznymi żłobieniami, np. w heksagony tworzące efekt 3D. Powstałe w rowkach otwory można wykorzystać jako miejsce na oświetlenie z pasków ledowych.



Przesłony tego typu dają spore pole do wnętrzarskich eksperymentów; można bowiem dzięki nim zmienić nieco pierwotne ustawienie mebli w salonie, np. przesunąć telewizor ze ściany i umieścić go na drewnianym tle. Osoby siedzące wówczas na narożniku czy sofie będą skierowane twarzą do kuchni.


Drewniane regały i półki jako sposób na oddzielenie salonu od kuchni

Pomysł wykorzystania otwartego regału do oddzielenia obszarów to jeden z naszych faworytów, ponieważ służy on dwóm celom: podziałowi i przechowywaniu. Otwartych półek można używać do przechowywania wszystkiego, od książek kucharskich po naczynia i rośliny. Wypełniaj półki przedmiotami dopóty, dopóki nie osiągniesz pożądanego poziomu otwartości. W przypadku regałów bez „pleców” jest tylko jeden kruczek: kluczowy jest tutaj minimalizm i utrzymywanie bezwzględnego porządku – nagromadzone w nieładzie przedmioty sprawią, że wnętrze będzie nieestetyczne. Zostaw też nieco wolnej przestrzeni, aby światło dzienne mogło przenikać do strefy kuchennej.

Oddzielenie kuchni od salonu drewnem - stół z krzesłami
Oddzielenie kuchni od salonu drewnem - stół z krzesłami

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

A co ustawić po drugiej stronie regału? Możesz – podobnie jak w poprzednim akapicie – wkomponować w tę ścianę telewizor. Inną opcją jest stworzenie strefy jadalnianej ze stołem i krzesłami. Inna opcja to niezasłanianie jej niczym: otwarty regał wykorzystaj jako miejsce na doniczki z ziołami lub innymi roślinami – być może uda Ci się nawet stworzyć ogród wertykalny, który będzie fantastyczną ozdobą samą w sobie. Przejrzyj regały bez tylnej ścianki na agatameble.pl – mamy nawet specjalną kolekcję mebli, które pomogą Ci wypełnić Twój dom zdrową, zieloną roślinnością.

Dodatkowe elementy, które pomogą w oddzieleniu przestrzeni kuchni i salonu

Oprócz wykorzystania do oddzielenia kuchni od salonu drewnianych lameli, paneli i regałów, istnieje wiele innych elementów, które mogą pomóc w podziale tych dwóch przestrzeni. Oto kilka przykładów:

  • drewniane drzwi przesuwne – w ten sposób masz możliwość całkowitego odseparowania kuchni od salonu i zamknięcia jej, ilekroć zachodzi taka potrzeba. Najczęściej jest to opcja na wymiar;
  • wyspa lub półwysep z drewnianymi frontami – jeśli nie chcesz całkowicie oddzielać kuchni od salonu, możesz rozważyć postawienie wyspy kuchennej. Wykorzystaj ją jako dodatkową strefę, przy której możesz przygotowywać posiłki w kuchni, jednocześnie pozostając w kontakcie z domownikami i gośćmi;
  • parawan – znany już od czasów starożytnych. To najlepsza opcja, aby w sposób szybki, nieinwazyjny, a przede wszystkim skuteczny oddzielić strefę roboczą od salonu. Wybierz parawan drewniany lub jego bliskie kuzynostwo – wiklinowy;
  • podłoga – nic tak dobrze nie wspomaga podziału stref w pomieszczeniu, jak odmienne kolory i faktury. Drewniana podłoga w części dziennej, a płytki w kuchni, wyraźnie wskażą, gdzie kończy się salon, a gdzie zaczyna kuchnia;


Oddzielenie kuchni od salonu drewnem - drewniana podłoga
Oddzielenie kuchni od salonu drewnem - drewniana podłoga

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

  • meble i światło – jak oddzielić salon z aneksem kuchennym za pomocą oświetlenia i mebli? Dobrym sposobem jest wstawienie między tymi dwoma strefami stołu jadalnego, a nad nim zainstalowanie dużej lampy wiszącej. W ten sposób zyskasz kolejną strefę – pełnoprawną jadalnię;
  • szkło – tego typu rozwiązanie umożliwia subtelne oddzielenie dwóch przestrzeni, zachowując jednocześnie wrażenie przestrzenności i wpuszczając do pomieszczenia dużo naturalnego światła. Połączenie drewna i szkła między salonem i kuchnią jest jak małżeństwo: drewno reprezentuje stabilność i trwałość, a szkło transparentność i jasność. Zawsze wspierają się nawzajem!


Wiesz już, jak oddzielić kuchnię od jadalni? Mamy nadzieję, że ten artykuł dostarczył Ci wiele inspirujących pomysłów. Czas na ich realizację!

Przykładowe meble i akcesoria, dzięki którym oddzielisz salon od kuchni

Listwa końcowa lameli PRIM LUNGO
55,-
Cena najniższa: 79,-

Cena regularna:

Cena regularna: 79,-

Listwa startowa lameli PRIM LATTE
29,-
Cena najniższa: 36,90

Cena regularna:

Cena regularna: 41,-

Lamel ścienny PRIM ESPRESSO
83,-
Cena najniższa: 107,10

Cena regularna:

Cena regularna: 119,-

Listwa startowa lameli PRIM DOPPIO
29,-
Cena najniższa: 41,-

Cena regularna:

Cena regularna: 41,-

Lamel ścienny PRIM LATTE
83,-
Cena najniższa: 107,10

Cena regularna:

Cena regularna: 119,-

Listwa startowa lameli PRIM LUNGO
29,-
Cena najniższa: 41,-

Cena regularna:

Cena regularna: 41,-

Listwa końcowa lameli PRIM LATTE
55,-
Cena najniższa: 71,10

Cena regularna:

Cena regularna: 79,-

Listwa startowa lameli PRIM ESPRESSO
29,-
Cena najniższa: 36,90

Cena regularna:

Cena regularna: 41,-

Listwa końcowa lameli PRIM DOPPIO
55,-
Cena najniższa: 79,-

Cena regularna:

Cena regularna: 79,-