Podaruj sobie komfort, o jakim marzysz – jaki materac wybrać na ból kręgosłupa lędźwiowego?
Statystyki Ministerstwa Zdrowia podają, że około 70% Polaków doświadczyło lub doświadcza bólów kręgosłupa. Przeważający odsetek dotyczy dolegliwości odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Zgodzisz się, że dane te mrożą krew w żyłach? A czy wiesz, że na komfort układu kostnego ogromny wpływ ma powierzchnia, na jakiej śpisz? Dowiedz się, jaki materac na ból pleców będzie najbardziej odpowiedni.
Kula ceramiczna efekt drewna 11 cm
Cena regularna: 21,90
Rodzaje materacy: piankowe, sprężynowe, lateksowe
Zanim odpowiemy na pytanie, jaki materac na problemy z kręgosłupem lędźwiowym sprawdzi się najlepiej, przyjrzyjmy się rodzajom produktów. Nie jest ich wiele, lecz każdy typ ma atuty, które warto poznać, zanim w Twojej sypialni zagości konkretny model.
Od wielu lat ogromną popularnością cieszą się materace sprężynowe. To produkty, których zaletą – poza wygodą – jest trwałość. Modele tego typu nie odkształcają się i przez długi czas zachowują pierwotną funkcjonalność – między innymi z tego względu są zalecane osobom o dużej masie ciała. Podpowiadamy, że znajdziesz wśród nich zarówno materace bonellowe, jak i kieszeniowe. Te ostatnie cechują się tym, że każda ze sprężyn jest osadzona w osobnym, tekstylnym woreczku, co gwarantuje wyższy poziom wygody.
W ostatnim czasie duże zainteresowanie budzą też materace piankowe. Powód: coraz nowocześniejsze surowce sprawiają, że można znaleźć produkt dosłownie szyty na miarę. Wśród wysokogatunkowych modeli do wyboru masz materace z pianki wysokoelastycznej i termoelastycznej. Ta ostatnia reaguje nie tylko na nacisk, ale także temperaturę ciała, więc zapewnia maksymalną wygodę. I oczywiście świetnie podpiera ciało, co sprawia, że tego typu model to dobry materac na kręgosłup.
Alternatywą dla pianki jest lateks. Wykonane z niego materace wyróżniają się sprężystością, a także dość dużą miękkością. Dodatkowo specjalna otwartokomórkowa struktura surowca zapewnia cyrkulację powietrza. Zapobiega też gromadzeniu się kurzu i stwarza niekorzystne warunki dla rozwoju roztoczy i drobnoustrojów. Z tego względu materace lateksowe są szczególnie zalecane dla alergików i osób, które pocą się w nocy.
Szafka nocna ze złotymi nóżkami granatowa ROSE
Cena regularna: 549,-
Szafka nocna ze złotymi nóżkami granatowa ROSE
Cena regularna: 549,-
Materace idealne na ból kręgosłupa lędźwiowego – kluczowe cechy i korzyści
Widząc powyższe zróżnicowane, pewnie zastanawiasz się, które materace są dobre na kręgosłup. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kluczową kwestią jest natomiast prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Materac powinien dobrze podtrzymywać fizjologiczne krzywizny. Krótko mówiąc: kiedy śpisz, Twój kręgosłup musi układać się w odpowiedniej linii. Dzięki temu po przebudzeniu nie będziesz odczuwać dyskomfortu.
Dlaczego? Ponieważ tylko wtedy ściśnięte w dzień krążki międzykręgowe ulegają odpowiedniemu nawodnieniu i wracają do pierwotnych parametrów, czyli zachodzi proces dekompresji. Innymi słowy – pod wpływem wody krążki zwiększają swoją objętość i dzięki temu podczas poruszania się mogą zapewniać kręgom odpowiednią amortyzację. Do tego jednak niezbędna jest ich regeneracja w nocy.
Zabrzmiało poważnie, prawda? Spokojnie, to tylko tak wygląda. W rzeczywistości masz do wyboru różne materace, więc łatwo znajdziesz ten, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Poszczególne rozwiązania wyróżniają się zróżnicowaną elastycznością i twardością. Dopasują się więc do Twojej wagi i do pozycji, w jakiej lubisz odpoczywać.
FERRO 160x200 cm
RANKIN 160x200
LIMEA 140x200 cm
Stopień twardości materaca a zdrowie kręgosłupa
Być może wiesz już, że twardość materacy oznacza się literą H – od angielskiego słowa „hardness”. Do wyboru masz cztery warianty: H1, H2, H3 oraz H4. Im wyższa liczba przy literze, tym twardszy materac. To tyle teorii, przejdźmy do praktyki.
Na początek zaznaczmy jednak, że najmiększy produkt oznaczony symbolem H1 nie sprawdzi się jako dobry materac na chory kręgosłup. Między bajki można też włożyć teorię mówiącą, że osoba cierpiąca na dyskomfort pleców powinna spać na twardej powierzchni. To mity, o których należy zapomnieć. Przede wszystkim musisz dopasować materac do własnych potrzeb.
Jeśli przez dużą część nocy śpisz na boku, oznacza to, że dobrym wyborem dla Ciebie są materace H3, czyli średnio twarde. Dlaczego? Ponieważ sprawiają, że barki i biodra delikatnie zatapiają się w ich powierzchni. W ten sposób kręgosłup układa się w linii prostej, czyli tak jak należy. Nie dochodzi do przeciążeń, nacisku na nerwy ani do skurczu mięśni, więc odpoczynek sprzyja eliminacji dolegliwości, a nie ich potęgowaniu. Dodajmy, że produkty średnio twarde są dedykowane dla osób o wadze od 80 do 100 kg, ale w praktyce będą też odpowiednie dla nieco lżejszych i nieco cięższych użytkowników.
Lubisz spać na plecach albo na brzuchu? A w dodatku Twoja waga przekracza 100 kg? To z może oznaczać, że potrzebujesz twardej powierzchni do odpoczynku. Materace H4 zapobiegają zapadaniu się bioder, dzięki czemu są odpowiednim, stabilnym wsparciem dla kręgosłupa cięższych osób.
Wysokość łóżka i materaca przy problemach z kręgosłupem
Wiesz już, jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego będzie najbardziej odpowiedni. Mamy więc dla Ciebie jeszcze jedną wskazówkę: zadbaj o właściwą wysokość łóżka. Chociaż może wydawać się to błahostką, w rzeczywistości eliminuje przeciążenia układu kostno-mięśniowego. Dlaczego? Ponieważ pozwala we właściwy sposób wstać z łóżka. A dokładnie… po przeciągnięciu się spokojnie odwrócić się na bok, spuścić nogi na podłogę i powoli podnieść tułów, podpierając się ręką o materac. Tak właśnie to robisz każdego dnia? Brawo dla Ciebie! A jeśli wręcz odwrotnie – zrywasz się na równe nogi, cóż mamy powiedzieć… Nadeszła pora, aby zmienić przyzwyczajenia. Twój kręgosłup z pewnością Ci za to podziękuje.
Szacuje się, że łóżko z materacem powinno mieć wysokość około 55 cm. Jest to oczywiście wartość dla osoby o średnim wzroście. Poszczególne łóżka różnią się między sobą wysokością, aby każdy znalazł model przyjazny dla swojego kręgosłupa.
KONTREXT 160x200 cm
LORENZO HR 140x200 cm
TADEUSZ 180x200 cm
Konsultacja z fizjoterapeutą – dlaczego może być ważna przed wyborem materaca?
Na koniec zwróćmy uwagę na jeszcze jedną, bardzo istotną kwestię. Jeśli nie wiesz, jaki materac na bolący kręgosłup wybrać, może warto poradzić się fizjoterapeuty? My daliśmy Ci praktyczne wskazówki, ale powiedzmy sobie szczerze: nie znamy powodu Twoich dolegliwości. Być może ból jest powodowany przeciążeniem, a może są to dolegliwości typowo chorobowe. Specjalista najlepiej wypowie się na ten temat i doradzi Ci zakup odpowiedniego produktu.
Jeśli ból pleców jest powodowany schorzeniem kręgosłupa, zdecydowanie najlepszą opcją będzie materac ortopedyczny. To produkt, który wspomaga rehabilitację, pozwala zregenerować mięśnie i zredukować napięcie szybciej niż standardowe rozwiązania. Zapewnia odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa i działa antyodleżynowo.
W tym miejscu zwróćmy uwagę na jeszcze jedną kwestię: czas spędzany w łóżku. W przypadku osób, które z jakichkolwiek względów, głównie chorobowych, spędzają dużo czasu w łóżku, dobrym wyborem są materace przeciwodleżynowe. Są projektowane w taki sposób, aby zapewnić równomierny nacisk na wszystkie punkty ciała i chronić skórę przed pojawianiem się na niej odcisków i otarć. O ich wyborze również warto porozmawiać z fizjoterapeutą.
A zatem: jaki materac na chory kręgosłup warto wybrać? Taki, który będzie zapewniał komfort i spełni indywidualne oczekiwania. Pamiętaj, że materac ma dopasować się do Ciebie, a nie Ty do materaca. Tylko w takiej sytuacji możesz liczyć na to, że Wasza współpraca przez długie lata będzie dosłownie układała się pomyślnie.
Materace i materace nawierzchniowe
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Przeczytaj również