Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Aranżacja słonecznego balkonu – jak stworzyć zielony azyl?

Słońce pikuje wysoko na bezchmurnym niebie, a Tobie marzy się odpoczynek w cieniu bujnej zieleni, czując, jak delikatny wiatr muska Twoje policzki i skronie? Ta wizja miejskiego azylu wcale nie jest tak odległa, jak mogłoby się wydawać! Pokażemy Ci, że nawet południowe balkony narażone na najbardziej palące słońce mogą zostać przekształcone w zielone oazy, które zagwarantują Ci ukojenie od uciążliwego skwaru. W tym artykule odkryjesz, jak urządzić balkon wychodzący na południe i jak maksymalnie wykorzystać jego przestrzeń, by cieszyć się nią nawet w największe upały.

Aranżacja słonecznego balkonu
Aranżacja słonecznego balkonu

Rośliny idealne na słoneczny, południowy balkon

Zacznijmy od podstawy każdego zielonego azylu: roślin. Wybierając gatunki, skup się na tych, które są w stanie przetrwać i kwitnąć pod silnym światłem słonecznym.

  1. Pochodząca z rejonów śródziemnomorskich oliwka europejska świetnie sobie radzi w pełnym słońcu. Oliwki są odporne na suszę, co czyni je idealnym wyborem na gorące, południowe balkony. W polskich warunkach drzewko będzie potrzebowało jednak zimowania, ponieważ nie jest w stanie przetrwać mroźnych temperatur.
  2. Inną rośliną, która będzie pięknym dodatkiem do południowego balkonu, jest oleander. Ten piękny krzew o intensywnie kwitnących kwiatach pochodzi z obszarów śródziemnomorskich i może wytrzymać naprawdę dużą ilość słońca. Podobnie jak oliwka, należy go przenieść do wnętrza na okres zimowy.
  3. Jeśli marzysz o tropikalnej atmosferze, doskonałym wyborem okaże się palma daktylowa, szorstkowiec Fortunego, daktylowiec kanaryjski lub waszyngtonia robusta. Świetnie radzą sobie na słońcu, ale zimą, podobnie jak poprzednicy, będą potrzebowały schronienia w cieplejszym pomieszczeniu. W polskich warunkach pogodowych można je uprawiać na świeżym powietrzu dopiero wtedy, gdy temperatura na zewnątrz w dzień i nocy nie będzie spadać poniżej 15 stopni Celsjusza.
  4. Doskonałym gatunkiem na balkon będzie bambus. Nie tylko doda tropikalnego akcentu do balkonu, ale także stworzy naturalną osłonę, która zapewni prywatność. Zimozielone gatunki bambusa, np. Fargesia Jiuzhaigou, są odporne na polskie zimy i dobrze znoszą pełne słońce.
  5. Co powiesz na trawy ozdobne? Ich różnorodność pozwala na stworzenie efektownej, wielowymiarowej kompozycji. Ciekawym wyborem może być miskant chiński, który tworzy efektowne kępy szlachetnych, wąskich liści oraz gatunek o uroczej nazwie „ogon kucyka” (pony tail), czyli ostnica, która charakteryzuje się niezwykle oryginalnym pokrojem. Jej subtelne, cieniutkie liście reagują na najsubtelniejszy podmuch wiatru, za każdym razem ukazując inne oblicze swej urody. Trawy dobrze znoszą słońce i są odporne na suszę.
Rośliny w aranżacji słonecznego balkonu
Rośliny w aranżacji słonecznego balkonu

Również wiele ziół, takich jak lawenda, tymianek czy rozmaryn, dobrze toleruje silne słońce, a dodatkowo upiększy tę przestrzeń swoim aromatem. A to tylko ułamek gatunków, które nadają się na południowy balkon! Pamiętaj, że bujna, oazowa atmosfera wymaga różnorodności roślin i aranżacji na różnych wysokościach. Bambusy i trawy stworzą zielone tło, pnącza zapewnią gęstą pokrywę zieleni, a kwitnące kwiaty, takie jak oleander czy pelargonie, wniosą kolor i różnorodność. Uwzględniając te wskazówki, z łatwością stworzysz swoją własną oazę na balkonie.

Jak uchronić się od mocnego słońca na południowym balkonie?

Słońce, choć jest niekwestionowanym sprzymierzeńcem w kształtowaniu letniego klimatu na balkonie, czasem może być zbyt uciążliwe. Można je jednak przechytrzyć. W jaki sposób? Odpowiedź może tkwić w malowniczych wedutach słonecznej Hiszpanii. Słowo klucz to markiza: ten uroczy daszek nad głowami przywodzi na myśl przytulne kawiarnie w madryckiej dzielnicy La Latina, gdzie podczas upalnego popołudnia goście, schowani w cieniu, delektują się zimną sangrią. Markiza, niczym wielki wachlarz, stwarza przyjemne zacienienie, nie odbierając nam przy tym dostępu do letniego światła.

Przenosząc się w myślach do wielowiekowych, śródziemnomorskich miast, na pewno przed oczami stają Ci parawany. Owe zwinne przesłony, niczym tancerze flamenco, mogą dowolnie zmieniać swoje położenie, tworząc miły cień tam, gdzie go akurat potrzebujesz. Jeśli zależy Ci na elemencie naturalności, wybierz parawan wykonany z bambusa lub wikliny.

Balkon bez parasola byłby jak piknik bez koszyka lub plaża bez morskiej bryzy – parasole to absolutna klasyka gatunku! Przechylaj go dowolnie, by dostosować cień do bieżącej pozycji słońca.

Aranż słonecznego balkonu
Aranż słonecznego balkonu

Możesz również rozważyć uprawę winorośli: winogrona są symbolem regionów śródziemnomorskich, a ich obecność na balkonie nie tylko przypomina o tej atmosferze, ale również pozwala cieszyć się własnymi, świeżymi owocami. Vitis vinifera dobrze radzi sobie na słonecznym balkonie, jednak wymaga nieco więcej troski. Niektóre odmiany, jak Boskoop Glory lub Phoenix, są odporne na polskie warunki pogodowe i potrafią przetrwać zimy, jeśli są odpowiednio przykryte i chronione przed mrozem. Pamiętaj jednak, że winorośl wymaga regularnego podlewania, szczególnie w okresach suszy. Poza tym, jak każda roślina pnąca, potrzebuje czegoś, po czym może się wspinać. Możesz ją przycinać i formować, aby stworzyć naturalną zasłonę, która będzie nie tylko piękna, ale i funkcjonalna, zapewniając Ci sporo cienia w gorące, letnie dni. Odpowiednio pielęgnowana i podlewana, na koniec sezonu odwdzięczy się nie tylko pięknymi, zielonymi liśćmi, ale również świeżymi, soczystymi owocami, które dodadzą wystrojowi niesamowitego uroku.

Kącik do siedzenia i relaksu – jakie materiały sprawdzą się na słonecznym balkonie?

Zaaranżowanie przytulnego kącika do siedzenia na słonecznym balkonie to prawdziwa sztuka. Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiednich materiałów, które nie tylko spełnią Twoje oczekiwania estetyczne, ale będą także w stanie sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nimi ekspozycja na słońce, deszcz czy zanieczyszczenia miejskie.

Popularnym materiałem wykorzystywanym na balkonach (podłodze, balustradzie, elewacji, meblach) jest drewno. Trzeba jednak pamiętać, że jest to materiał wymagający regularnej konserwacji, szczególnie jeżeli ma być narażony na działanie słońca, które może uszkadzać jego strukturę i powodować blaknięcie. Dobrej jakości oleje do drewna i lazury pomogą jednak zachować jego urodę przez wiele sezonów.

Zdecydowanie mniej wymagająca jest wiklina, zwłaszcza ta syntetyczna, znana również jako technorattan. Jest niezwykle odporna na różne warunki pogodowe, a jej powierzchnia nie blaknie pod wpływem promieniowania UV. Dodatkowo meble z technorattanu są łatwe w czyszczeniu, co czyni go idealnym materiałem na miejski balkon. Jego naturalny wygląd doskonale komponuje się z roślinami i dodaje balkonowi przytulności.

Oprócz mebli warto pomyśleć też o wykładzinie podłogowej, na przykład w postaci dywanu zewnętrznego z polipropylenu. Wiele modeli odpowiednich na balkon znajdziesz w Agacie. Ten syntetyczny materiał jest nie tylko odporny na działanie promieniowania UV i wilgoci, ale także bardzo łatwo utrzymać go w czystości. Doda balkonowi koloru i charakteru, a przy tym stworzy przyjemne podłoże do stąpania boso.

Meble na balkon - aranżacja słonecznego balkonu
Meble na balkon - aranżacja słonecznego balkonu

Inspiracje balkonowe – gotowe pomysły na wystrój balkonu w bloku

Pomysły na urządzenie balkonu mogą przyjść z najróżniejszych stron świata. Przeniesienie na balkon atmosfery egzotycznej wyspy Bali czy malowniczego greckiego Santorini wymaga jednak nie tylko odrobiny kreatywności, ale również dobrze przemyślanego projektu.

Wyobraź sobie białe meble – stół i krzesła, które kontrastują z niebieskimi doniczkami i osłonkami. Kontrast podkreśla jeszcze intensywna zieleń roślin. Do aranżacji rodem z Santorini warto wybrać rośliny typowe dla regionu Morza Śródziemnego, takie jak rozmaryn, tymianek czy lawenda, które dodatkowo wypełnią powietrze pięknym zapachem. Białe i niebieskie poduszki na krzesłach dodadzą komfortu i podkreślą grecki klimat. Magiczną atmosferę wieczorem stworzą świece, świeczniki i latarenki. Ten projekt balkonu w bloku inspirowany greckimi pejzażami jest prosty, ale efektowny – niczym widok na błękitne morze z białych domów na klifach Santorini.

Innym pomysłem może być aranżacja nawiązująca do Bali. Tutaj powinny dominować naturalne materiały jak drewno, bambus czy rattan oraz egzotyczne rośliny o bujnym pokroju. Na podłodze może leżeć dywan z polipropylenu, który doda przytulności, a wiszące na ścianach dekoracje z trzciny przypomną o balijskim raju. W takiej aranżacji nie może zabraknąć nastrojowego oświetlenia: szukaj świeczek, świeczników i latarenek z motywem Buddy i modeli metalowych ażurowych, przez które światło świec, przenikając, będzie tworzyło na powierzchni blatu i murze spektakularną grę światła i cienia.

Jak zagospodarować balkon w taki sposób, aby stał się on miejscem, które oddaje Twój gust i spełnia wszystkie potrzeby pod względem funkcjonalnym? Na pewno wymaga to przemyślenia, planowania, a czasem też eksperymentowania. Ale efekt – własny mały raj w zgiełku miasta – jest tego warty.

Hasła tematyczne: dekoracje Ogród