Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Feng shui – czym jest starożytna sztuka planowania przestrzeni?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Pochodząca ze starożytnych Chin sztuka urządzania wnętrz jest stosowana do dzisiaj. Jej cel to zaprojektowanie przestrzeni w taki sposób, aby energia w pomieszczeniach mogła swobodnie przepływać. Skutkuje to równowagą, która z kolei wpływa na samopoczucie mieszkańców oraz ich satysfakcję z poszczególnych sfer życia: zawodowej i finansowej, miłosnej, rodzinnej oraz zdrowotnej. I choć osobom twardo stąpającym po ziemi może się to wydawać absurdalne, warto spróbować. Na czym konkretnie polega feng shui?

Żywioły, kolory i siatka bagua – jak zacząć?

Chcąc wiedzieć, jak zmienić wnętrze domu według zasad feng shui, wystarczy realizować kolejne kroki:

  • nanieść plan swojego mieszkania na siatkę bagua – dzieli ona wnętrze na dziewięć kwadratów odpowiadających za poszczególne sfery ludzkiego życia;
  • poznać żywioły oraz kolory przypisane poszczególnym sferom;
  • zastanowić się, który aspekt potrzebuje usprawnienia i polepszenia;
  • wprowadzić zmiany i... czekać na efekty!

Brzmi banalnie, prawda? Dodatkowo trzeba pamiętać o jak największej ilości naturalnych materiałów dekoracyjnych, przestronnym i jasnym wejściu do domu oraz zapewnieniu dostępu światła słonecznego zwłaszcza w tych pomieszczeniach, w których często przebywa się za dnia. Aranżacja musi również odpowiadać indywidualnym gustom mieszkańców. Nie warto robić nic na siłę i wdrażać dekoracji czy wyposażenia odmiennych od własnych preferencji. Wystrój ma przede wszystkim cieszyć oko.

Feng shui – jak urządzić mieszkanie?

Priorytetem jest schludność. Według feng shui, w domu powinien panować ład, który przekłada się na porządek w życiu. Nie sprzyja mu nadmiar bibelotów czy akcesoriów nie mających swojego miejsca i przekładanych wciąż z kąta w kąt. Dlatego warto postawić na różnego rodzaju organizery – stojące pojemniki lub wiszące, tekstylne półki do szaf pomogą zapanować nad chaosem.

Aby odgonić złą energię, wnieść do domu szczęście i dobrobyt, należy wybierać dekoracje polecane przez starochińskich mędrców. Symbolem pomyślności jest trójnoga żaba, można również ustawić figurki słoni z uniesioną trąbą. Podobnie działają wiszące, kryształowe ozdoby rozpraszające energię. Warto umieścić je w oknach oraz ciemnych wnękach i zamkniętych przestrzeniach. Odpowiednikiem takich dekoracji mogą być również lampy, których abażury są zdobione połyskującymi kamykami, swobodnie zwisającymi z klosza.

Ważną rolę w pomieszczeniach odgrywają lustra. Zawsze powinny one odbijać ładny i pozytywnie kojarzony fragment mieszkania. To doskonały sposób na optyczne powiększenie zbyt małych oraz przytłaczających pokoi. W sypialni jednak należy zrezygnować z luster, ponieważ wywoływana przez nie silna energia może utrudniać relaks i sen.

Dekoracje ścienne to przede wszystkim obrazy przedstawiające przyrodę i budujące więź z naturą. Można także zawiesić symbole swoich sukcesów – dyplomy i wyróżnienia, aby motywowały oraz ułatwiały osiąganie kolejnych celów.

Feng shui – kolory mają znaczenie

Barwy reprezentują energię yin i yang. Oznacza ona bierność i aktywność, księżyc i słońce, wodę i ziemię lub ogień i wiatr. Odpowiednie kolory wykorzystane we wnętrzu aktywują dany obszar oraz poprawiają jego funkcjonowanie. Jak to wygląda w praktyce?

W miejscach, gdzie potrzeba pobudzenia do działania, warto postawić na kolory przyporządkowane yang, czyli czerwony, żółty i pomarańczowy. Wpływają one na szybkość myślenia i kreatywność, a także motywują do ruchu. Z kolei w przestrzeniach, których celem jest wyciszenie oraz wprowadzenie relaksującej atmosfery należy zastosować odcienie odpowiadające yin: biel, czerń, brąz, błękit i zieleń. Może to być ich kompozycja dobrana w taki sposób, aby podobała się mieszkańcom.

Na czym polega Feng shui?

Krótko mówiąc, feng shui polega na stymulowaniu poszczególnych sfer życia człowieka poprzez zastosowanie odpowiedniego wyposażenia, dodatków i dekoracji. Bardzo ważne jest regularne oczyszczanie przestrzeni ze skumulowanej energii. W tym celu wystarczy zapalić świeczkę, a w sposób symboliczny zneutralizuje ona siły krążące we wnętrzach. Warto zaopatrzyć się zatem w świeczniki, które – poza walorami ozdobnymi – są narzędziem do dbania o harmonię w domu.

Feng shui to ciekawa i inspirująca praktyka, z której każdy może czerpać garściami. Aranżując swoje wnętrza, powinno się pamiętać o najważniejszej zasadzie – zachowania ładu i estetyki odpowiadającej indywidualnym gustom. Tylko w takiej przestrzeni będzie się wygodnie i miło żyło.