Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Funkcjonalny pokój dziecięcy

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Aranżacja przestrzeni dla dziecka często stanowi dla rodziców poważne wyzwanie. W jednym pomieszczeniu musi znaleźć miejsce na strefę do wypoczynku, zabawy, nauki oraz do przechowywania rzeczy malucha. Co więcej, wnętrze nie może być urządzone przypadkowo – niezwykle istotna jest w tym przypadku funkcjonalność. Młody lokator powinien też czuć się tam bezpiecznie. Jak stworzyć funkcjonalny pokój dziecięcy, w którym każdy malec się odnajdzie?

Urządzenie pokoju dla dziecka – od czego zacząć?

Plany aranżacji przestrzeni dla dziecka należy rozpocząć od wyboru pomieszczenia, w którym maluch ma spędzać większość czasu. Przyjmuje się, że pokój dla niemowlaka powinien być jak najbliższej sypialni rodziców. Jest to podyktowane przede wszystkim wygodą – wstając do dziecka w nocy, nie trzeba przechodzić przez całe mieszkanie.

Istotną kwestią przy wyborze odpowiedniego wnętrza powinno być również jego nasłonecznienie, warto ponadto zainwestować w dobre oświetlenie np. w formie sufitowej lampy młodzieżowej. Światło dzienne pozytywnie oddziałuje na nastrój. Dodaje również energii. Warto więc wybrać pokój z oknami skierowanymi na południowy zachód. Ponadto, dobrze jeżeli nie znajduje się on w sąsiedztwie ruchliwej ulicy.

Jeśli urządza się pokój dla starszego dziecka bądź nastolatka, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę jego własne preferencje. Wspólna rozmowa o oczekiwaniach co do wnętrza, wymarzonych dodatkach oraz niezbędnym wyposażeniu sprawi, że młody człowiek zaakceptuje swoją przestrzeń i będzie się w niej czuć komfortowo.

Pokój dziecięcy dla dziewczynki – pomieszczenie godne księżniczki

Aranżując funkcjonalny pokój dziecięcy dla dziewczynki, warto postawić na jasne, pastelowe kolory. Małe księżniczki doskonale odnajdą się wśród bieli, pudrowego różu i odcieniu lawendy. Doskonale w takim wnętrzu będzie prezentować się rama łóżka ze zdobieniami, takimi jak subtelne, łukowate wykończenie. Wśród ciekawych rozwiązań do pokoju dziecięcego jest także baldachim. Umieszczony nad częścią do spania doda przestrzeni bajkowego charakteru.

Nie można jednak zapomnieć, że takie wnętrze ma służyć nie tylko jako sypialnia. Należy również zadbać o przestrzeń do zabawy. Ilość miejsca, jaka powinna zostać na tę strefę przeznaczona, zależy głównie od aktywności samego malucha. Warto jednak urozmaicić ją kolorowym dywanikiem, który sprawi, że pokój stanie się bardziej przytulny.

Pomysł na pokój dla chłopca – ciekawe dodatki i strefa gier

Dodatki oraz meble do funkcjonalnego pokoju dziecięcego powinny być dopasowane do płci dziecka. Jeśli pomieszczenie ma służyć chłopcu, można postawić na klasyczne kolory, jak błękit czy zieleń, a także odcienie szarości. Wbrew pozorom, nie muszą one być nudne! Wystarczy, że na ścianach umieści się ciekawe fototapety czy ozdobi okno kolorowymi zasłonami lub firankami.

Dla trochę starszych dzieci ważna jest również przestrzeń do nauki i rozrywki np. w formie gier komputerowych. Z kolei aranżacja małego pokoju dziecięcego powinna uwzględniać biurko dopasowane do wzrostu oraz wygodny fotel (np. młodzieżowy fotel biurowy czy czerwony fotel biurowy), czy szafę narożną dla dzieci. Jeśli chcemy wygospodarować na taką strefę miejsce, możemy zastąpić klasyczne łóżko meblem takim jak niewielka, rozkładana sofa młodzieżowa. Ciekawym rozwiązaniem są meble z motywami bajkowymi. Takie akcenty stworzą we wnętrzu przytulną atmosferę.

Jak urządzić funkcjonalny pokój dla rodzeństwa?

Jednym z bardzo dużych wyzwań jest aranżacja przestrzeni dla rodzeństwa. Szczególnie trudno zaaranżować mały pokój dziecięcy dla dwójki. Każdy maluch może chcieć inaczej urządzić wnętrze. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, warto zaoszczędzić w nim miejsce, decydując się na łóżko piętrowe lub dwa, ale wzbogacone np. o szuflady w dolnej części.

Jeśli wybierze się dwa łóżka, można zaznaczyć przestrzeń każdego z dzieci, malując ściany na różne kolory. Jeżeli natomiast rodzeństwo dzieli kilka lat, dobrze oddzielić jego miejsce do zabawy np. parawanem. Skorzystają na tym oboje – starsze zyska wymarzoną prywatność, a młodsze swoje miejsce zabaw. Przede wszystkim jednak trzeba słuchać swoich pociech i pamiętać, że to one mają czuć się we wnętrzu komfortowo i bezpiecznie.