Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jadalnia, salon i kuchnia w jednym – kilka praktycznych wskazówek

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Nie zawsze możliwe jest wyodrębnienie oddzielnego pomieszczenia na jadalnię – zazwyczaj znajduje się ona w kuchni lub w salonie. O ile w pierwszej wersji obecność stołu z krzesłami wydaje się naturalna, o tyle w pokoju dziennym może zakłócać aranżację. Jak połączyć salon z jadalnią i kuchnią, aby całość prezentowała się harmonijnie i stanowiła perfekcyjne zestawienie funkcjonalności z estetyką?

Salon – przestrzeń relaksu i przyjmowania gości

Pokój dzienny – nazywany też salonem – to miejsce, w którym zazwyczaj dużo się dzieje. To tu podejmowani są goście, organizowane są uroczyste przyjęcia, a także domownicy spędzają swój wolny czas. Zazwyczaj salon jest też pokojem telewizyjnym, zatem łączy w sobie kilka funkcji. Aby w jego aranżację nie wkradł się chaos, warto starannie przemyśleć wyposażenie tego wnętrza. Kluczem do sukcesu są meble. W salonie nie może zabraknąć zestawu wypoczynkowego, który składa się z mebli takich, jak duża sofa lub duże narożniki do salonu oraz towarzyszące im foteli oraz pufy. Wszystkie elementy są oczywiście wykonane w jednolitej stylistyce. To na tych meblach odbywa się poobiednia sjesta przed telewizorem, dlatego ich obecność w każdym salonie jest tak ważna.

Jak zatem w tą przestrzeń relaksu wpisać strefę jadalnianą, aby nie zaburzyć sielankowej aranżacji? Gdzie postawić stół z krzesłami, które przecież są niezbędne, aby wygodnie spożywać posiłki?

Jadalnia w salonie – praktyczna wygoda

Aby pomieszczenie prezentowało się ładnie i schludnie, nie można dopuścić, żeby zapanował w nim nieokiełznany chaos. Dlatego tak ważne jest oddzielenie dwóch części – wypoczynkowej oraz stołowej. Można to zrobić na kilka sposobów. Kluczową rolę odgrywają tu dodatki. Na przykład dywany 60x90 świetnie sprawdzą się jako optyczna granica pomiędzy umownymi strefami w jednym wnętrzu. Salon wymaga miękkich i przytulnych dekoracji – to zatem nie tylko dywany, ale również narzuty i poduszki na sofy, które emanują komfortem oraz zachęcają do relaksu. Z kolei w jadalni warto zadbać o aspekty praktyczne. Łatwość czyszczenia podłogi determinuje niejednokrotnie decyzję o rezygnacji z dywanów na rzecz łatwo ścieralnych paneli.

Salon z kuchnią może zostać udekorowany odpowiednio dobranym oświetleniem – gra świateł pozwoli oddzielić te dwa skrajne w swej funkcji wnętrza, tworząc jednocześnie pożądany klimat. Warto zadbać o lampy wiszące nad stołem. Ich rolą będzie doświetlenie przestrzeni jadalnianej, która podczas spożywania posiłków stanie się centrum salonowego życia. Z kolei w strefie relaksu sprawdzą się kinkiety i lampy stojące, emitujące przytłumiony blask.

Co zrobić, gdy brakuje miejsca?

Często pomieszczenie służące jako jadalnia i salon, a nieraz nawet i kuchnia jest niewielkie i nie daje zbyt dużych możliwości aranżacyjnych. Wtedy bardzo ważne jest, aby korzystać ze sprytnych rozwiązań. Wśród nich wymienić można rozkładane stoły, które na co dzień są kompaktowych rozmiarów i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Z kolei podczas przyjmowania gości i organizowania wystawnych przyjęć można je rozłożyć, zwiększając ich powierzchnię. Ciekawym pomysłem są też ławostoły, które w jednym meblu łączą kilka funkcji. Projektując salon z kuchnią, aranżacje warto nasycić praktycznymi i kreatywnymi rozwiązaniami, które ułatwią organizację przestrzeni i sprawią, że będzie ona nie tylko wygodna i praktyczna, ale także stylowa.

Eksperymenty z dekoracjami

Symboliczne oddzielenie strefy salonowego relaksu od jadalni czy roboczej przestrzeni kuchennej może też bazować na ozdobach ściennych. Fototapety, plakaty lub obrazy mogą znacząco pomóc w aranżowaniu wielofunkcyjnych pomieszczeń. Można też pokusić się o zabawę kolorami – ściany części salonowej pomalować w wybranym kolorze, a te w strefie jadalnianej w innym odcieniu. Podobnie zadziała zabawa fakturami i wzorami. Wszystko zależy od wyobraźni mieszkańców i ich preferencji, a także rozmiarów dostępnej przestrzeni.

Sposobów na to, jak połączyć salon z kuchnią lub jadalnią jest sporo. Nie trzeba zatem martwić się, że wnętrze będzie niepraktyczne czy chaotyczne. Kilka sprytnych trików dekoracyjnych pomoże wyraźnie oddzielić sfery w danym wnętrzu, a starannie dobrane dodatki zadbają o odpowiedni klimat.