Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak dbać o skórzane meble wypoczynkowe?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Do jakich wnętrz pasują meble ze skóry?

Skórzany komplet wypoczynkowy najlepiej zaprezentuje się w eleganckich wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym (wówczas warto zdecydować się na jasne obicia), amerykańskim, ale też nowoczesnym. Wszystko zależy tak naprawdę od designu samych mebli. Masywna sofa skórzana i fotele zdecydowanie bardziej wpiszą się w aranżacje w dwóch pierwszych stylach, podczas gdy na przykład narożnik o prostej formie, dodatkowo na metalowych lub drewnianych nóżkach, to idealne wyposażenie minimalistycznych wnętrz. Ponadto meble ze skóry to kwintesencja stylu kolonialnego, stanowiącego wyjątkowe połączenie klasyki i egzotyki. Naturalne obicie perfekcyjnie współgra z egzotycznym drewnem (np. mahoniowym) oraz dominującymi w tego typu aranżacjach kolorami ziemi oraz zwierzęcymi motywami. Warto mieć na uwadze, że – niezależnie od panującej we wnętrzu stylistyki – skórzany zestaw pasuje przede wszystkim do przestronnych pomieszczeń. Bardzo duży pokój dzienny czy otwarty salon w pełni wyeksponują walory tych luksusowych mebli.

Pielęgnacja mebli skórzanych

Tylko odpowiednia pielęgnacja i konserwacja mebli skórzanych sprawi, że ekskluzywny komplet wypoczynkowy będzie ozdobą wnętrza przez długie lata. Niewłaściwe użytkowanie i pominięcie czynności pielęgnacyjnych przyczyni się do szybszego zużycia mebli. Będą też prezentowały się znacznie gorzej, psując cały wystrój wnętrza. Większość tapicerek jest wykonana ze skóry cielęcej lub bydlęcej. Co zrobić, aby jak najdłużej zachowały swój pierwotny wygląd? Ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Zdecydowanie unikajmy umieszczania mebli w pobliżu kaloryferów – ciepłe powietrze źle wpływa na skórę, w efekcie czego tapicerka może wysuszać się, kruszyć i pękać, a to wygląda bardzo nieestetycznie. Podobnie będą działały promienie słoneczne, dlatego zadbajmy, aby w salonowych oknach znalazły się zasłony lub rolety. Skuteczną ochronę przed wysychaniem stanowi regularne nawilżanie i natłuszczanie. Służy do tego specjalny krem stearynowy. Aby zabezpieczyć skórę przed blaknięciem i zminimalizować efekt wycierania się, a tym samym przedłużyć jej trwałość, raz na kilka miesięcy warto stosować też specjalny impregnat. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na miejsca szczególnie narażone na zabrudzenia i wycieranie, czyli siedzisko oraz oparcie.

Czym czyścić meble skórzane?

Narożnik ekoskóra nie jest tak wymagający w czyszczeniu, co narożnik skórzany - czyszczenie mebli skórzanych wymaga bowiem szczególnej ostrożności. Często zastanawiamy się, czy do usunięcia zabrudzeń wystarczą domowe sposoby, czy jednak lepiej użyć profesjonalnych środków. Gromadzący się na co dzień kurz usuniemy za pomocą odkurzacza lub suchej, delikatnej (tetrowej, flanelowej) ściereczki, natomiast drobne zabrudzenia – wodą z płatkami mydlanymi. Ponieważ narożnik skórzany nie lubi wody, ściereczka powinna być jedynie lekko wilgotna. Do czyszczenia skórzanej tapicerki nie używamy detergentów ani żadnych środków zawierających alkohol, terpentynę, naftę czy rozpuszczalnik. Sięgajmy wyłącznie po sprawdzone produkty renomowanych firm – lepiej zapłacić za nie trochę więcej niż zniszczyć tapicerkę. Po zakończeniu czyszczenia nakładamy krem ochronny – najlepiej kupić od razu cały zestaw od jednego producenta. A w jaki sposób usunąć plamy i trudniejsze zabrudzenia? Najważniejsza jest natychmiastowa reakcja – świeżą plamę od razu jak najdokładniej wycieramy papierowym ręcznikiem. Jeśli mimo wszystko zdąży się wchłonąć w tapicerkę, użyjmy specjalnego środka czyszczącego, dedykowanego skórzanym powierzchniom. Tłuste plamy przetrzyjmy kremem stearynowym, który znacznie zmniejszy ich widoczność. W przypadku ewentualnych odbarwień i pęknięć, co po wielu latach użytkowania skórzanego kompletu wypoczynkowego jest nieuniknione, możemy zastosować kremy retuszujące i samomaskujące, które odświeżą wygląd mebli.