Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak kolor pomieszczeń wpływa na nasz nastrój?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Użycie konkretnych barw w aranżacji pomieszczenia ma nie tylko wpływ na jego atrakcyjność wizualną. W równym stopniu oddziałuje na psychikę osób przebywających w danej przestrzeni. Kolory znajdujące się w najbliższym otoczeniu mają wpływ na poziom odczuwanej energii, mogą uspokajać, pobudzać do działania, zwiększać lub zmniejszać apetyt bądź pobudzać do kreatywnego myślenia. Jak dobrać barwy, by czuć się dobrze we własnym domu lub mieszkaniu?

Salon – jak pomalować ściany?

Salon przeważnie jest miejscem, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Wiele osób jako bazę aranżacji pokoju dziennego wybiera kolor biały. To bezpieczny i dobry wybór – biel stanowi neutralne tło dla innych barw, jest również świeży i daje poczucie przestronności. Łagodzi również emocje oraz sprawia, że czujemy się swobodnie. Osobom pragnącym poczuć się bezpiecznie i stabilnie poleca się brąz. Ten kolor ziemi pozwala stworzyć w domowej przestrzeni azyl, w którym można schronić się przed ludźmi i światem, jeśli zajdzie taka potrzeba. Należy jednak uważać, by nie przesadzić – w nadmiarze brąz działa przytłaczająco i taki brązowy „total look” pomieszczenia sprawi, że salon faktycznie będzie przypominał bunkier.

Szukającym ukojenia i pragnącym się zrelaksować polecana jest zieleń. Potwierdzono, że jej obecność w przestrzeni powoduje zmiany fizjologiczne – ciśnienie krwi obniża się, serce bije wolniej, mięśnie rozluźniają się. Emocje także ulegają wyciszeniu. Zielone wnętrze stanie się oazą dla ciała i duszy po ciężkim dniu pracy.

Jakie kolory ocieplą wnętrze w kuchni?

Aranżując kuchnię, warto postawić na kolor pomarańczowy. Ta pozytywna barwa o ciepłej temperaturze barwowej sprawia, że czujemy się komfortowo i wygodnie. Powoduje również wydzielanie soków trawiennych i wzmaga apetyt, będzie zatem idealna do kuchni czy też jadalni. By uniknąć przesady, możemy pomarańczową przestrzeń uzupełnić kolorowymi dodatkami – dekoracje i akcesoria do kuchni w odcieniu kojącej zmysły zieleni lub dodającej energii żółci świetnie będą współgrały z resztą wystroju.

Odcienie błękitu dają wrażenie czystości i świeżości, dlatego też często niebieskie dodatki stosowane są w kuchni. Lepiej jednak zrezygnować z nadmiernego wykorzystania tego koloru w kuchennej przestrzeni – niebieski obniża apetyt.

Sypialnia – jak urządzić idealne miejsce do spania?

Jakie barwy sprawdzą się w sypialni? Kolory w tym pomieszczeniu nie powinny być zbyt jaskrawe. Warto pomalować ściany na niebiesko, ponieważ działa wyciszająco oraz kojarzy się z bezpieczeństwem. Osoby znerwicowane i przemęczone łatwiej zasypiają w błękitnym otoczeniu. Barwa ta obniża także ciśnienie krwi i uśmierza ból. W sypialni warto również postawić na różowy, który sprzyja poczuciu zrelaksowania i uspokaja. Budzi też skojarzenia z miłością i kobiecością, pozwala poczuć się komfortowo oraz bezpiecznie. Gdy chcemy podnieść temperaturę w małżeńskiej sypialni, dobrym wyborem będą dodatki w odcieniach czerwieni. Czerwony to barwa miłości i namiętności, pobudza zmysły. W nadmiarze jednak może drażnić i utrudniać zasypianie.

Domowe biuro

W przestrzeni przeznaczonej do pracy najlepiej zastosować neutralną bazę. Doskonale sprawdzi się biel, dająca przestrzeń dla nowych pomysłów i poczucie swobody, a zarazem świeża i jasna. Szarość to neutralny kolor, który będzie doskonałym tłem dla kolorowych dodatków. Szczególnie polecany do przestrzeni związanej z pracą jest niezwykle energetyczny i radosny żółty, który wpływa pozytywnie na samopoczucie. W jego obecności łatwiej zapamiętywać i pracować, gdyż aktywizuje umysł. Pobudza również zdolności organizacyjne. Jeśli chcemy z kolei stymulować swą kreatywność – postawmy na fiolet. Ta rzadko stosowana barwa wzmaga kreatywność, pobudza wyobraźnię i pomaga rozwijać intuicję. Doskonale współgra z żółtym, tworząc odważne, lecz niezwykle ciekawe i energetyczne połączenie.

Kolory w mieszkaniu a samopoczucie

Urządzając mieszkanie warto zapoznać się z wpływem kolorów na ludzką psychikę. Lepiej zrezygnować z nadmiaru czerwieni, gdyż może ona budzić agresję i działać drażniąco. Czerń, choć jest bardzo elegancką i zawsze modną barwą, wywołuje poczucie przygnębienia oraz przytłacza. Wystarczą barwne akcenty w neutralnej kolorystycznie przestrzeni, by wpłynąć odpowiednio na nastrój. Odpowiednie dodatki w postaci poszewek na poduszki, zasłon okiennych, narzut czy koców bądź dekoracji ściennych pozwolą na dopasowanie kolorystyki pomieszczenia do indywidualnych potrzeb.