Kolory drewna meblowego — jakie wybrać i jak je ze sobą łączyć?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Drewniane meble to podstawowe wyposażenie wielu domów. Pięknie się prezentują, są doskonałym sposobem, aby ocieplić wnętrze i nadać mu wyjątkowy charakter. Istnieje bardzo dużo kolorów drewna naturalnego, od jasnej sosny do ciemnego orzecha — o wszystkich przeczytasz w naszym tekście. Ponadto dowiesz się, jak łączyć kolory ze sobą i jakimi dodatkami je uzupełniać.
Kolory drewna meblowego – najpopularniejsze kolory
W okresie międzywojennym pojawił się nowy materiał, który zrewolucjonizował produkcję mebli. Mowa o płytach meblowych potocznie zwanych sklejką. Meble z niej wykonane są lekkie — można je z łatwością przenosić i przestawiać — oraz praktyczne — ich pielęgnacja nie wymaga skomplikowanych zabiegów ani specjalistycznych produktów. Meble z płyt są wykończone odporną na ścieranie okleiną, która doskonale imituje naturalne kolory drewna i nie zmienia swojej barwy w wyniku ekspozycji na promieniowanie UV.
Jasne kolory drewna meblowego – sosna, brzoza, jesion
Jednym z popularniejszych rodzajów drewna meblowego jest sosna, która ma kolor żółto-biały lub żółto-pomarańczowy. Alternatywą dla tych, którzy szukają jasnego koloru drewna, może być brzoza, o wybarwieniu biało-żółtym lub biało-czerwonym, która jest również często wybierana na meble kuchenne. Kolejnym popularnym w meblarstwie drzewem jest jesion. Kolor drewna pozyskiwanego z jesionu jest zbliżony odcieniem do sosny, tylko z ciemniejszym usłojeniem. Jasne drewno to nieodłączny element aranżacji w stylu skandynawskim i prowansalskim.
Marzy Ci się jasny dom inspirowany stylem południowej Francji? Podpowiadamy, jak go urządzić: po pierwsze styl prowansalski lubi wszystko, co delikatne i jasne — pamiętaj o tym, wybierając kolory ścian i podłóg. Po drugie w takich aranżacjach królują jasne odcienie drewna oraz białe meble. Doskonale wpisują się w ten trend np. efektowne białe witryny, które znajdziesz w Salonach Agata. Po trzecie kwiaty — to kolejny charakterystyczny element stylu prowansalskiego. Możliwości przemycenia motywów kwiatowych do pomieszczenia jest mnóstwo. Jeżeli nie boisz się odważnych rozwiązań, możesz pokusić się o sofę lub fotele tapicerowane w kwiatowy deseń albo tapetę z tym motywem. Jeżeli szukasz bardziej subtelnego rozwiązania, polecamy kwieciste zasłony lub poszewki, którymi uzupełnisz naturalne drewno w salonie.
Ciemne kolory drewna – dąb, orzech, mahoń
Jeżeli poszukujesz ciemnych mebli, doskonałym wyborem będzie orzech, który naturalnie ma ciemnobrązowy kolor i wyraźną strukturę słojów. Sprawdzi się również dąb — szlachetny materiał, z którego powstają ciężkie i solidne meble. Istnieją różne odcienie dębu: w zależności od odmiany dębina może mieć jasne wybarwienie z szarymi słojami — czego przykładem są np. nasze szafki modułowe — lub bardzo ciemne wybarwienie, niewiele jaśniejsze od drewna z orzecha. Popularną odmianą dębu jest również dąb czerwony, z którego pozyskuje się czerwone drewno na meble.
Drewniane meble w ciemnym kolorze, najlepiej z wyraźnym rysunkiem słojów, to doskonała baza do aranżacji mieszkania w stylu industrialnym. W naszej ofercie znajdziesz pojemne komody w odcieniu ciemnoorzechowym z metalowym wykończeniem oraz oryginalne regały w tym samym stylu. Połączenie drewna i metalu to kwintesencja stylu loft, dlatego jeżeli chcesz wykorzystać tę estetykę w swoim domu, na pewno znajdziesz u nas potrzebne do tego wyposażenie.
Pomarańczowe i czerwone drewno na meble
Wybarwieniem w tych kolorach charakteryzuje się przede wszystkim wiśnia i olcha. Kolor drewna pozyskiwanego z wiśni ma charakterystyczny wyraźnie czerwony ton i jest bardzo cenionym w meblarstwie surowcem.
Jeżeli szukasz mebli o pomarańczowym kolorze, zapewne zwrócisz uwagę na meble z drewna olchowego o ładnym, ciepłym odcieniu. Co ciekawe, z czasem drewno to jaśnieje, w przeciwieństwie do innych rodzajów, które zwykle ciemnieją.
Skoro mowa o pomarańczowym wybarwieniu drewna, poza rodzimymi gatunkami nie można tu pominąć teaku. Drewno z teczyny, która występuje w Azji, jest znacznie odporniejsze na wilgoć niż gatunki europejskie, przez co jest często wykorzystywana m.in. do produkcji desek tarasowych i mebli ogrodowych. Meble z drewna tekowego sprawdzą się zwłaszcza w aranżacjach boho oraz modnych ostatnio japandi.
Jaki kolor drewna meblowego wybrać?
Zanim zdecydujesz się na meble w konkretnym odcieniu, zastanów się nad dwiema kwestiami. Po pierwsze, które odcienie bardziej Ci się podobają: jasne czy ciemne? Po drugie, jaki kolor będzie pasował do reszty wyposażenia w danym pomieszczeniu, koloru ścian oraz podłóg?
Istotną, jednak nie najważniejszą kwestią jest też metraż mieszkania. Zazwyczaj w pomieszczeniach, gdzie nie ma za dużo miejsca, nie stosuje się ciemnych mebli, żeby dodatkowo nie przytłoczyć i tak ograniczonej przestrzeni.
Jasne meble są bardziej uniwersalne niż ciemne, ponieważ sprawdzą się w małych i dużych mieszkaniach. Łącząc jasne meble z jasnymi ścianami, uzyskasz przestronne, minimalistyczne wnętrze. Jeżeli masz ściany w intensywniejszym kolorze, np. ciemnoniebieskim lub butelkowozielonym, jasne meble będą ciekawym kontrastem.
Jakie kolory drewna meblowego ze sobą łączyć?
Jeżeli chcesz połączyć różne kolory drewna w jednym pokoju, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, jeśli chcesz, aby drewno znalazło się na podłogach, drzwiach i oknach, to wszystkie te elementy powinny być w tym samym lub zbliżonym do siebie kolorze. Kontrast można wprowadzić za pomocą mebli.
Nawet meble wykonane z tego samego drewna mogą się od siebie różnić odcieniem i tonem (wybarwienia mogą być ciepłe lub zimne). Zestawiając ze sobą drewno, pamiętaj, żeby łączyć ciepłe odcienie z ciepłymi, a zimne z zimnymi. Jeżeli chodzi o tony, wyróżniamy żółte i brązowe, żółte i oliwkowe oraz różowe i czerwone. Połączenie mebli w różnych tonach nie wygląda korzystnie; znacznie lepiej komponują się ze sobą podobne kolory drewna meblowego.
Istotną cechą drewna jest jego usłojenie — tutaj panuje zasada równowagi. Jeżeli chcesz połączyć dwa rodzaje drewna, zestaw to z wyraźnym usłojeniem z drewnem o delikatnym zarysie słojów. Wybranie drewna o wyrazistym usłojeniu na meblach i podłodze, może sprawić wrażenie chaosu.
Kiedy chcesz połączyć w jednym pomieszczeniu dwa rodzaje drewna meblowego, zadbaj o to, aby każdy z nich pojawił się w pomieszczeniu dwa razy w podobnych proporcjach. A co jeżeli chcesz połączyć trzy kolory drewna meblowego w jednym wnętrzu? W tym przypadku warto kierować się zasadą, że dwa kolory mogą być dobrane do siebie na zasadzie kontrastu, a trzeci powinien być zbliżony odcieniem do jednego z nich.
Dodatki do popularnych kolorów drewna meblowego – jakie kolory wybrać?
Zastanawiasz się, jakie kolory pasują do drewna? To zależy od tego, jaki odcień mają Twoje meble. Jasne, standardowe kolory drewna, jak sosna, jesion, modrzew, są uniwersalne i dobrze komponują się z ciemnymi i jasnymi dodatkami.
Jeżeli połączysz jasne drewno z białymi i beżowymi dodatkami, wnętrze nabierze skandynawskiego klimatu. Kolorystyka ta jest również jedną z cech rozpoznawczych modnego stylu japandi, który łączy w sobie skandynawską surowość i japoński minimalizm.
Jasne drewno połączone z kolorowymi dekoracjami może być punktem wyjścia do stworzenia ciekawej aranżacji w stylu boho. Plecionki, dekoracje w barwnym, afrykańskim stylu, ręcznie malowana ceramika, wiklinowe koszyki i rośliny, to cechy rozpoznawcze stylu boho, które możesz wedle uznania wykorzystać w swoim domu.
Odwrotnie wygląda sprawa z ciemnym drewnem; tutaj dobrze sprawdzają się dodatki w kolorze białym, beżowym i szarym. Meble z ciemnego drewna sprawiają wrażenie masywnych, a zatem ciekawym zabiegiem jest zestawienie ich z dodatkami z delikatnego białego lub kolorowego szkła.
Ciemne meble możesz również udekorować złotymi dodatkami, dzięki czemu wnętrze nabierze elegancji. Taki sam efekt osiągniesz dzięki dodatkom w kolorze rubinowym, szmaragdowym lub szafirowym. W Salonach Agata znajdziesz nietuzinkowe meble do salonu i sypialni, np. szafki RTV skonstruowane z płyt o różnych kolorach drewna. Jeśli blaty mebli i korpusy mają różne kolory, dobieramy dodatki tylko do jednego z kolorów.
Kolory drewna meblowego – kolory polskich drzew kontra wybarwienia egzotyczne
Sosna, dąb, buk, świerk czy orzech to tylko niektóre z rodzimych gatunków drzew. Do produkcji mebli i drewnianych elementów wyposażenia wykorzystuje się również drewno spoza Europy, importowane głównie z Azji i Afryki.
Egzotyczne kolory drewna meblowego przyciągają uwagę wielu osób, ponieważ mają zupełnie inne walory wizualne, niż standardowe kolory drewna pochodzącego z kraju. Oryginalny rysunek słoi i wybarwień twardzieli czyni je bardziej ozdobnym materiałem niż drewno sosnowe czy dębowe.
Palisander z kolei ma ciemno zabarwione twardziele oraz czarne, oleiste słoje. Teak również odróżnia się złotym kolorem twardzieli. Tulipanowiec ma jasne wybarwienie i delikatny rysunek. Drewno mahoniowe może mieć różne odcienie: mahoniowiec właściwy ma barwę czerwono-brązową, mahoń afrykański ma różowy odcień, a mahoń amerykański pomarańczowo-brązowy.
Istotną cechą egzotycznego drewna jest jego twardość oraz wysoka zawartość substancji oleistych, dzięki której nie wchłania ono wilgoci. Egzotyczne drewno jest zazwyczaj bardziej odporne od rodzimych gatunków, przez co znajduje zastosowanie również w produkcji mebli ogrodowych.
Kolory drewna meblowego a dbanie o meble – czy czymś się różni?
Meble z litego drewna są klasą samą w sobie, jednak ich konserwacja jest bardziej wymagająca niż w przypadku mebli z płyt. Drewno nie lubi nadmiaru wilgoci, od której może się odkształcić. Źle znosi również kontakt z chemicznymi substancjami, które są składnikiem większości preparatów do czyszczenia mebli.
Meble wykonane z płyt meblowych są zdecydowanie mniej wymagające i odporne na czynniki chemiczne, zatem można umyć je większością preparatów do pielęgnacji mebli. Do pozbycia się kurzu możesz użyć wilgotnej (ale nie mokrej) ściereczki, a następnie wypolerować mebel suchą, miękką szmatką. Możesz też użyć specjalnych antystatycznych preparatów do mebli, które dodatkowo redukują osadzanie się na nich kurzu.
Kolory mebli drewnianych a kolory ścian
Wybrałaś już piękne drewniane meble, wiesz, jak je ze sobą połączyć, a teraz pora na kolor ścian. Jaki kolor pasuje do drewna?
Jasne drewno dobrze prezentuje się z jasnymi kolorami, jak biel, beż, szarości czy pastelowe odcienie – cytrynowy, pistacjowy lub łososiowy. Jeżeli wolisz ciemniejsze lub żywe kolory, jak zieleń, żółty, pomarańczowy czy odcienie fioletu i różu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować i takie połączenie. Jasne meble i wyrazista farba na ścianach stworzą ciekawy kontrast.
Z ciemnymi meblami jest trochę trudniej, ale nadal masz spore pole do popisu. Aby pomieszczenie nie wydawało się ponure, lepiej zrezygnować z ciemnobrązowych i szarych ścian na rzecz koloru białego, piaskowego, śmietankowego lub jasnych odcieni brązu. Ciemne drewno dobrze czuje się w towarzystwie jasnych barw. Jeżeli pomieszczenie, w którym są ciemne meble jest duże, a Tobie marzy się elegancka aranżacja, możesz połączyć je z kolorem niebieskim lub butelkową zielenią
Wybierając kolor drewna meblowego, zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć. Nawet drewno tego samego gatunku może różnić się od siebie odcieniem i tonacją, dlatego przed zakupem obejrzyj dokładnie wzornik kolorów drewna, który oferuje każdy producent.
Na rynku znajdziesz rozmaite kolory mebli. Nazwy nic Ci nie mówią? Nie martw się, nie musisz być ekspertem — zawsze proś sprzedawcę lub stolarza o pokazanie koloru drewna, jaki Ci proponuje, dzięki czemu unikniesz nietrafionych zakupów. W Salonach Agata znajdziesz nowoczesne i praktyczne meble w różnych kolorach i stylistyce. Zapraszamy na zakupy.
Meble do salonu w kolorze drewna
Cena regularna:
Cena regularna: 1219,-