Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Las w słoiku — jak go zrobić samemu i jak go zaaranżować?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Nawet jeśli nie jesteś szczęśliwym właścicielem ogrodu czy tarasu, możesz mieć namiastkę natury we własnym domu. Las w słoiku nie wymaga wielu umiejętności ogrodniczych, a jedynie chęci, kreatywności, odrobiny wiedzy i sporej dawki miłości do roślin. Jak zrobić las w szkle, jakie rośliny wybrać do lasu w słoiku i jak je pielęgnować? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Ostatnimi czasy powrót do natury jest w modzie. Aby nadążyć za najnowszymi trendami, przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, dzięki któremu możesz stworzyć cudowne zielone kompozycje w swoim domu. Las w słoju to oryginalna dekoracja, a na dodatek bardzo prosta w przygotowaniu i niewymagająca częstego podlewania Sprawdź, czego potrzebujesz, aby zrobić las w słoiku DIY.

Las w słoiku — namiastka natury w domu

Jeśli lubisz roślinność, ale nie masz na to miejsca w mieszkaniu, możesz zdecydować się na las w słoiku DIY, który zachwyca prostotą i własnym ekosystemem. Oznacza to, że nie trzeba go podlewać — wystarczy, że rośliny wewnątrz nie będą narażone na zbytnie nasłonecznienie, a same zadbają o prawidłowe nawodnienie. Lasy w słoiku mogą być zatem wspaniałą żywą ozdobą w domu przy minimalnej konserwacji.

Podstawą jest rzecz jasna odpowiednie naczynie. Może być to słoik, ale sprawdzi się każde inne naczynie szersze na dole i węższe u góry, które ma przezroczyste ścianki. W sklepie agatameble.pl znajdziesz dekoracje szklane, m.in. klosze, dekoracyjne kielichy na nóżce czy szerokie słoje z otworem, które mogą posłużyć za bazę do stworzenia Twojego pierwszego lasu w szklanym naczyniu.

Las w słoiku otwarty

Las w słoiku — jak go zrobić samemu?

Oto co jest potrzebne, aby samodzielnie wykonać zieloną ozdobę w szkle:

  • szklany pojemnik;
  • mini rośliny do słoika;
  • ziemia uniwersalna;
  • żwir;
  • mech dekoracyjny;
  • opcjonalne elementy do dekoracji wnętrza: kawałki drewna lub kory, ozdobny piasek lub kolorowy grys.


Zacznij od przykrycia dna doniczki żwirem lub kamieniami, które zapewnią dobry drenaż. Warstwa ta wchłonie nadmiar wody i ułatwi roślinom oddychanie. Następnie dodaj ziemię uniwersalną. Jeśli chcesz uatrakcyjnić swój mini ogródek w szkle, możesz usypać kopiec z ziemi, który wyeksponuje twoje rośliny. Przejdź teraz do kluczowego momentu, jakim jest wsadzenie roślinności do naczynia. Polecane rośliny do lasu w szkle to wszelkie gatunki, które lubią wilgoć — są łatwe w uprawie i nie wymagają dużej uwagi ani wprawionej ręki. Są zatem idealne dla wszystkich „zapominalskich” lub dla osób, które nie mogą obejść się bez roślin w domu, ale nie chcą poświęcać im zbyt wiele czasu. Po wsadzeniu roślin należy podlać twój mini las w słoiku. W ten sposób pomożesz roślinom przystosować się do nowych warunków. Między roślinami umieszcza się mech dekoracyjny, aby uzyskać bardziej zielony i spójny efekt. Mech dodatkowo zatrzymuje wilgoć — warto go spryskać delikatnie wodą. Do wykończenia mini ogrodu użyj drobnego żwiru, kawałków kory i większych kamieni. Na tym etapie jedynym ograniczeniem w stworzeniu idealnej kompozycji jest twoja własna wyobraźnia!

Las w słoiku zamknięty

Jakie rośliny umieścić w lesie w słoiku?

Wydawałoby się, że aby zrobić niepowtarzalną zieloną ozdobę w szkle, wystarczy sam słoik, rośliny i nieco talentu. Tymczasem potrzeba jeszcze odrobiny wiedzy ogrodniczej, a nawet znajomości zasad biologii i fizyki. Na szczęście to wcale nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

Las w słoiku posiada warstwy, a każda z nich odgrywa w biosferze odmienną rolę. Co więcej, nie wszystkie rośliny przystosują się do życia w szczelnie zamkniętym środowisku w specyficznym mikroklimacie i nie wszystkie będą żyły ze sobą w symbiozie. Wśród najbardziej polecanych roślin do lasów w słoiku zamkniętym znajdują się paprocie, mchy (zakupione w kwiaciarni — leśny mech jest pod ochroną!), bluszcze, pilee, widliczki, miniaturowe storczyki i skrzydłokwiaty oraz liczne inne gatunki lubiące wilgoć i mokre podłoże. W słoikach otwartych można zastosować dodatkowo kaktusy i sukulenty, które lepiej czują się w warunkach mocniej wentylowanych z dostępem do świeżego powietrza.

Jak dbać o las w słoiku?

Wiele osób zastanawia się, jak podlewać las w słoiku — można go delikatnie nawadniać, pryskając wodą. W zupełności wystarczy to robić kilka razy do roku, każdorazowo dopiero wtedy, gdy w słoju zaczyna się robić sucho. Roślinność w środku poradzi sobie sama, jednak należy zadbać o odpowiednią ilość miejsca przeznaczoną na rozrost. Nawozy i chemia nie są wskazane.

Alternatywą dla mini lasu w otwartym słoju jest las w słoiku zamkniętym, który wystarczy tylko raz podlać, a następnie przykryć pokrywą. Czasem warto jednak rośliny także przewietrzyć, uchylając wieczko.

Dzięki ekspozycji na światło wewnątrz słoika powstaje specyficzny mikroklimat, który pozwoli roślinom przetrwać nawet bez wody. Taki ekosystem w słoiku powinien być jednak pozbawiony elementów drewnianych, które mogą pokryć się pleśnią. Jeśli zauważysz, że jedna z roślin zachorowała, należy ją natychmiast usunąć.

Dekoracja las w słoiku

Możliwości aranżacyjne lasu w słoiku — jak znaleźć mu najlepsze miejsce w domu?

Las w słoiku otwarty nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Jeszcze mniej uwagi poświęca się roślinom w słoju z pokrywką. Żadne jednak rośliny rosnące w szkle nie lubią ostrego słońca, za to uwielbiają być eksponowane, najlepiej w półcieniu. Możesz swój las w słoiku postawić na regale w stosunkowo dobrze oświetlonym miejscu. Stół w salonie to również świetne miejsce, które właściwie wyeksponuje tę dekorację, ponieważ zazwyczaj zajmuje centralne miejsce w salonie. Jeśli chcesz umieścić słój z roślinami w sypialni, możesz przeznaczyć na to parapet, o ile nie znajduje się od południowej strony i w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła takich jak np. kaloryfer. Niektóre z dostępnych w Salonach Agata szaf uchylnych są wyposażone w otwarte półki — pod warunkiem wystarczającej ilości światła dziennego, znakomicie sprawdzą się jako miejsce na żywą dekorację.

Podsumowanie

Lasy w słoikach to oryginalne dekoracje, które bynajmniej nie są wyłącznie przedmiotem statycznym. Roślinność żyje, rośnie, zmienia się i ma się dobrze, mimo zamknięcia w szkle. Rośliny same się żywią, kwitną, reagują na zmiany pór roku, giną i rodzą się nowe. Żywa dekoracja może stanowić świetny element do obserwacji flory czy mikroklimatu, jest ponadto stosunkowo tania, a przede wszystkim niezwykle efektowna. Las w słoiku możesz wyeksponować w minimalistycznym wnętrzu lub umieścić we własnej miejskiej dżungli. To także wspaniały pomysł na prezent, a wykonany własnoręcznie z całą pewnością uszczęśliwi obdarowywanego.