Przyjęło się, że męskie sypialnie to pomieszczenia w ciemnych tonacjach. Tymczasem nie znajdujemy żadnego racjonalnego powodu, dla którego panowie nie mogliby cieszyć się dobroczynnymi efektami, jakie wnoszą kolory do wnętrz i… życia! Uwolnij się zatem od konwencji i daj się porwać pozytywnej energii żółcieni, zieleni, błękitów i innych emocjonujących barw. W tym artykule poznasz nasze inspiracje na męską sypialnię. Uprzedzamy: aranżacje, które tutaj znajdziesz, niekoniecznie będą w kolorach „bezpiecznej” szarości.
Męska sypialnia – czy kolory muszą być ciemne?
Choć uwielbiamy głęboką czerń, hipnotyzujący antracyt czy intensywny granat, jesteśmy zdania, że nie trzeba trzymać się utartych schematów tylko dlatego, że ciemne barwy uważa się za bardziej męskie. W jakich kolorach można zaaranżować sypialnię mężczyzny?
- Dynamiczny pomarańczowy i zmysłowy czerwony – to naprawdę fascynujące kolory, które warto na nowo odkryć, zwłaszcza w sypialni, gdzie budzimy się do życia. Aby jeszcze bardziej podkręcić wystrój, można połączyć je z kolorami takimi jak czerń, ciemnoszary czy granat, którym te ogniste niuanse dodadzą blasku. Choć barwy te istotnie pobudzają zmysły, w nadmiarze mogą irytować. Trzeba zatem umieć je dozować: dobrym rozwiązaniem będzie wówczas żywy odcień w postaci barwnych dodatków: dywanów, poszewek dekoracyjnych, zasłon czy narzuty na łóżko. Nasza propozycja na męską sypialnię w pomarańczu lub czerwieni? Klasyczna aranżacja z nutą vintage lub kolonialne wnętrze z elementami safari.
- Świeżość mięty czy spokój szałwii zadziałają na organizm wyciszająco i regeneracyjne. Te pastelowe odcienie udowadniają, że delikatne kolory nie powinny być wykluczane tylko dlatego, że aranżuje się sypialnię dla faceta. Świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach w stylu skandynawskim czy minimalistycznym z elementami eko.
- Biała sypialnia w męskim stylu? Nie ma problemu – panowie zwykle doskonale czują się w otoczeniu chłodnych barw. Wystarczy zaledwie kilka dodatków, by ją ożywić. Biel idealnie kontrastuje z czernią i świeżą zielenią: wprowadź zatem wiszące rośliny o jaskrawozielonych liściach, np. w czarnych, metalowych donicach, a do tego czarne oprawy lamp, ramy na zdjęcia itp. Naturalnie wystrój takiej męskiej sypialni powędruje wówczas w kierunku aranżacji loftowej.
Dodatki do męskiej sypialni – zasłony, poduszki, dywany
Czym byłoby dowolne pomieszczenie w domu bez miękkich dodatków? To one sprawiają, że wnętrza zyskują przysłowiową kropkę nad i, i to bez konieczności dodawania ozdób czy bibelotów, w których tak bardzo lubują się panie. Przykładowo w sypialni vintage doskonale sprawdzi się barwny czerwony akcent w postaci dywanu w perskim stylu. Sypialnia w stylu afrykańskim? Celuj w pomarańczowo-rdzawy miękki dywan z wiskozy lub pójdź o krok dalej – model przypominający skórę zebry. Na łóżko zarzuć wówczas narzutę i poduszki obleczone w poszewki dekoracyjne w ciepłych kolorach ziemi: od ciemnych czerwieni przez pomarańcz po najdelikatniejsze beże.
A może sypialnia, której wystrój przeniesie Cię wprost do skandynawskich lasów? Za wezgłowiem łóżka fototapeta z widokiem lasu, biało-szaro-szałwiowe dodatki tekstylne oraz meble z drewna sosnowego – oto recepta na męską sypialnię w jasnych kolorach, od której bije spokój i prostota. Uwielbiasz czerń i surowe akcenty typowe dla loftów, ale Twoja sypialnia jest mała? Powszechnie wiadomo, że biel optycznie powiększa przestrzeń, dlatego to ją wybierz jako główną kolorystykę. Sztuką będzie tu umiejętność łączenia dodatków: czarny pikowany zagłówek łóżka, czarne okucia mebli, oprawy lamp i ponownie dodatki: ciemne zasłony, dywan czy narzuta na łóżko pozwolą Ci uzyskać pożądaną aranżację w kierunku loftu.
Łóżka do męskiej sypialni – drewniane, tapicerowane, modułowe
Meble do męskiej sypialni nie mogą być dziełem przypadku, zwłaszcza jeśli chodzi o tak ważny element, jak łóżko. Minimalizm we wnętrzu osiągniesz, wprowadzając modele drewniane lub metalowe o prostej konstrukcji i stonowanej kolorystyce. We wnętrzach z nutą vintage, klasycznych i industrialnych mogą to być masywne, drewniane łóżka, np. w kolorze ciemniejszego dębu czarnego lub nieco jaśniejszego dębu szlachetnego. Świetnie, jeśli będą miały skrzynię zapewniającą niezbędną przestrzeń do przechowywania np. zapasowych tekstyliów.
Obok powinny stanąć szafki nocne dopasowane kolorystycznie i stylowo do łóżka. Ciekawych produktów do męskiej sypialni szukaj w Salonach Agata: w naszych kolekcjach mebli do sypialni znajdziesz również gotowe rozwiązania – łóżko wyposażone we wbudowane stoliki nocne i oświetlenie ledowe oraz miękkie pikowane wezgłowie obite skórą, o które możesz się oprzeć w trakcie czytania książki.
Świetną opcją mogą się również okazać nasze łóżka modułowe, które możesz skomponować według własnych potrzeb, wybierając samodzielnie ramę, materac i zagłówek składający się z paneli. Stworzą one jedyną w swoim rodzaju niepowtarzalną kompozycję, wzbogacając wnętrze o praktyczne dekoracje ścienne zupełnie inne od pozostałych.
Materac do łóżka w męskiej sypialni – postaw na wygodę!
Mężczyźni dużą wagę przywiązują do kwestii praktycznych, dlatego w kwestii łóżka nie bez znaczenia jest dla nich odpowiedni rozmiar materaca i wygoda spania. Komfort zapewnią zwłaszcza ramy łóżka o szerokości co najmniej 160 cm i większe.
Ponieważ panowie cenią sobie wszelkie udogodnienia technologiczne, zapewne ich uwagę zwrócą najnowocześniejsze modele z pianki wysokoelastycznej. Tworzywo nazywane jest pianką memory dzięki funkcji zapamiętywania kształtu i idealnemu dopasowywaniu się do krzywizn ciała, co daje wrażenie otulenia i niemal unoszenia się w powietrzu.
Inna opcja to materace multipocket zbudowane z wielu pojedynczych sprężyn, które są umieszczane w osobnych kieszeniach. Odpowiedni ich rozkład tworzy strefy twardości, dzięki czemu materac pozwala na lepszą regenerację mięśni i głębszy sen. Mężczyźni powinni ponadto spać na nieco twardszych materacach z uwagi na większą wagę.
Oświetlenie w męskiej sypialni – lampki nocne, światło sufitowe
Zgodnie z zasadami wystroju wnętrz, w sypialni, jak w każdym innym pomieszczeniu, powinny znaleźć się trzy źródła światła: główne, kierunkowe i dekoracyjne. Główne (sufitowe) oświetla przestrzeń globalnie – w męskiej przestrzeni szczególnie dobrze sprawdzają się proste punkty LED (wpuszczane lub przysufitowe), praktyczne i obecnie modne oświetlenie szynowe inaczej zwane szynoprzewodem lub minimalistyczne lampy sufitowe do sypialni.
Na system składają się reflektory umieszczane na szynie, która jest mocowana do sufitu. Szyny można łączyć i dodawać dowolną liczbę reflektorów, co pozwala skupić światło wszędzie tam, gdzie jest potrzebne, w dodatku w sposób energooszczędny. Prostota i uniwersalność tego rodzaju oświetlenia zapewnia ponadto dyskrecję i elegancję, co mężczyźni lubią szczególnie.
Lampki nocne z kolei należą do oświetlenia kierunkowego, którego nie powinno się w sypialni pomijać. To one pozwalają skierować wiązkę światła tam, gdzie potrzeba, czyli np. na czytaną akurat lekturę. Co najważniejsze – ich włącznik i wyłącznik znajdują się w zasięgu ręki, dlatego nie trzeba wstawać z ciepłego posłania, by wyłączyć światło.
Ponieważ sypialnia jest miejscem relaksu i regeneracji, gdzie raczej preferuje się półmrok i nastrojowe światło, nie może również zabraknąć oświetlenia dekoracyjnego. Panowie jako zwolennicy wszelkich nowinek technologicznych wybiorą zapewne nowoczesne oświetlenie na taśmach ledowych, które można wbudować w wezgłowie łóżka, podwieszany sufit czy podświetlić nimi np. obraz.
W Salonach Agata mamy również sekcję, która szczególnie cieszy się zainteresowaniem panów: inteligentne oświetlenie – czyli nowoczesne, wygodne rozwiązanie, dzięki któremu użytkownik zmienia temperaturę barwową światła, przyciemnia lub rozjaśnia żarówki... nie wstając z łóżka. Sterowanie światłem odbywa się z poziomu dedykowanej aplikacji na smartfonie lub tablecie albo za pośrednictwem pilota. Dzięki niemu w okamgnieniu zbudujesz zarówno nastrojową atmosferę na romantyczny wieczór, jak i klimat sprzyjający oglądaniu ulubionych filmów czy meczy.
Zapraszamy do Salonów Agata i na agatameble.pl, gdzie znajdziesz wszystko, co pomoże Ci w urządzeniu męskiej przestrzeni w dowolnej części domu.