Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Styl Hampton - jak wprowadzić go do wnętrz?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

East Hampton i Southampton i kilka (naście) innych miasteczek, czyli Hamptons to ulubione miejsce wypoczynku nowojorskiej klasy średniej i wyższej. Szczególnie tej z Manhattanu. Dlatego też tak często możemy oglądać je w filmach i serialach. Tam chociażby toczy się akcja zakończonego w zeszłym roku The Affair, czy najsłynniejsza scena Zakochanego bez pamięci z Kate Winslet. Jak czerpać z potencjału stylu Hampton i wprowadzić go do swojego domu? O tym przeczytacie w niniejszym artykule.

Przytulny klimat w nadmorskiej stylistyce to kwintesencja stylu Hampton, którego nazwa wywodzi się od nadmorskich nowojorskich okolic. Na końcu Long Island leży miejscowość, w której wille urządzane są luksusowo, jednak bez nadmiernego przepychu. To stąd właśnie płyną inspiracje na urządzanie domów i mieszkań w elegancki, ale wyważony i spokojny sposób. Nawiązuje swoją estetyką do piaszczystych plaż, harmonijnie szumiących fal oceanu oraz naturalności drewna, jest przy tym niezwykle symetryczny. Dowiedz się więcej, czym jest styl Hampton i jak tworzyć takie wnętrza.

Co to jest styl Hampton? Naturalność w marynistycznej odsłonie

Stylistyka ta charakteryzuje się dużą ilością bieli, która stanowi tło dla innych akcentów kolorystycznych. Barwy są rozbielone – co to oznacza? Przytłumione, nieco zgaszone i niezwykle subtelne kolory uzyskuje się, dodając do każdego sporą dawkę bieli. Rozbielone barwy w postaci delikatnych szarości, beżów czy błękitów stanowią nawiązanie do kolorystyki nadmorskiego pejzażu – piaszczystej plaży, wyrzuconych przez wodę na brzeg kawałków drewna czy przybrzeżnych skał.

Również obecność przestrzeni w aranżacjach Hampton jest inspirowana bezkresem oceanicznej głębi i przestronnością plaż. Styl ten z łatwością można wprowadzić do wysokich pomieszczeń, gdzie ściany pokrywają duże przeszklenia – właśnie takie wnętrza są idealną bazą do eksponowania marynistycznych dodatków i dekoracji inspirowanych sielankowością amerykańskiego miasteczka.

O stylu decydują nie tylko kolory, ale także charakter budynku i umeblowanie. Charakterystyczne dla tego stylu są duże okna, które wpuszczają dużo światła do wnętrza. Ważne są również eleganckie, klasyczne meble – masywne, solidne i wygodne.

Kolorystyka stylu Hampton – wszystkie odcienie niebieskiego

Nie tylko bielą styl Hampton stoi! Sprawdzą się w nim wszelkie odcienie beżu, szarości i błękitu. Równie dobrze wyglądać będzie jasny brąz i stonowana zieleń, a także akcenty miętowe. Nie trzeba obawiać się kontrastowości, gdyż neutralne tło w postaci dominującej bieli ułatwi eksperymentowanie z kolorami. Aby jednak uwydatnić styl Hampton we wnętrzach, należy skoncentrować się na marynistycznych barwach oraz maksymalnej naturalności odcieni. To od nich zależy, jaki ostateczny efekt uda się osiągnąć – czy będzie to przytulne, rodzinne gniazdko, czy może elegancka, pełna luksusu przestrzeń rodem z nowojorskiej willi.

Co ważne, wszystkie kolory to odcienie pastelowe. W stylu Hampton nie stosuje się krzykliwych kolorów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na odpoczynek i relaks.

Salon w stylu Hamptons – elegancka wygoda

Luksus to niekoniecznie blichtr i elegancja w połyskującej odsłonie. W stylu Hampton oznacza on przede wszystkim wygodę, która tworzona jest starannie przemyślanym wyposażeniem. W salonie w stylu Hampton nie może zabraknąć mebli takich jak obszerny narożnik z miękkimi siedziskami czy np. niebieska sofa przywodząca na myśl morze. Fotele i sofy muszą być duże, zapewniając ulgę zmęczonemu ciału. Są one fundamentem salonu urządzonego w tej stylistyce i zazwyczaj przybierają obły kształt – zaokrąglone krawędzie i swoista gładkość to nierozerwalne nawiązanie do wody drążącej skały, która szlifuje nawet najtwardsze materiały, nadając im subtelniejszy charakter.

Wygoda łączy się w stylu Hampton z miękkością i zauważalną szlachetnością dodatków – długie zasłony i naturalne tkaniny ocieplają wnętrze, czyniąc je niezwykle przytulnym. Wrażenie to potęguje duża ilość miękkich poduszek w charakterystyczne marynistyczne wzory i kolory.

Jak urządzić sypialnię w stylu Hampton?

Szukasz pomysłów na wystrój sypialni? Żadne ze standardowych rozwiązań nie pasuje do Twoich upodobań? Zainspiruj się eleganckim nadmorskim wystrojem i stwórz przestrzeń, w której będziesz mógł się zrelaksować. Sypialnia w stylu Hampton charakteryzuje się niezwykle harmonijnymi zestawieniami, które sprzyjają dobremu wypoczynkowi. Kluczowymi aspektami są wygodne meble i kolorystyka blisko natury.

Duże łóżko tapicerowane to centralny punkt w sypialni hamptonowskiej. To w nim można odpocząć, zanurzając się w miękką pościel lub otulając przyjemną w dotyku narzutą. Naturalność tkanin nada wnętrzu pożądany klimat, a zasłony z lejącego materiału będą nawiązaniem do nieokiełznanych, oceanicznych fal. Nie bez znaczenia są również dodatki – dekorując wnętrze, warto stawiać na naturalne materiały. Drewno i wiklina idealnie współgrają z marynistyczną stylistyką. We wnętrzach nie może zabraknąć także zielonych roślin. Chcąc podkreślić konotacje z nadmorską plażą i ciepłym klimatem, warto wybierać kwiaty przypominające palmy, paprocie lub figowce.

Kuchnia jak z filmu w stylu Hampton

Widzieliście Lepiej późno niż później z Diane Keaton i Jackiem Nicholsonem? To właśnie w tym filmie z 2003 roku możemy podziwiać modelowy dom plażowy w stylu Hampton, w którym ważną rolę odgrywa kuchnia głównej bohaterki. Jakie zatem są najważniejsze cechy kuchni w stylu Hampton? Po pierwsze: meble, koniecznie białe, z uchwytami w stylu marynistycznym lub innymi charakterystycznymi. Po drugie: wyspa. Kuchnia Hampton musi mieć wyspę, co wiąże się z tym, że musi być duża i przestronna. Może wiązać się to z kłopotami, jeśli planujemy zaaranżować mieszkanie w stylu Hampton w bloku. Niestety nie jest to styl odpowiedni na małe powierzchnie, choć jest na to rozwiązanie: wiele może pomóc aranżacja kuchni połączonej z salonem. Po trzecie: przestrzeń właśnie, ponieważ kuchnia Hampton to nie tylko miejsce, gdzie gotujesz, ale i spożywasz posiłki i spędzasz czas z rodziną i przyjaciółmi.

Dodatki i akcesoria charakterystyczne dla stylu Hampton

Jako że Hamptons położone są nad oceanem, nie powinno nas dziwić, że charakterystycznymi dodatkami do tego stylu są elementy marynistyczne, związane z morzem i żeglowaniem. W każdym z tych przypadków w roli dekoracji sprawdzą się wazony, wiklinowe kosze i drewniane świeczniki. Jako ozdoby ścienne można zastosować obrazy przedstawiające nadmorskie pejzaże, a także zdjęcia z piaszczystych plaż. Motywy statków, kotwic czy muszelek są mile widziane, gdyż podkreślają marynistyczne źródła tej stylistyki.

Decydując się na wnętrze hampton, możesz postawić także na takie dodatki jak ciężkie i jedwabiste zasłony, poduszki dekoracyjne z motywem morskim, oświetlenie świecące ciepłą barwą: lampy z białymi lub beżowymi abażurami z naturalnych tkanin, obrazy i plakaty na ścianach, miękki duży dywan niebieski, np. morski dywan shaggy. Upewnij się, że wszystkie elementy się uzupełniają, ponieważ styl Hampton nie lubi chaosu.

Wiklinowe akcenty doskonale uzupełniają białe wnętrze w stylu Hampton. Mogą to być osłony na doniczki, wiklinowe kosze do przechowywania czy abażury. Ciekawą opcją jest wiklinowy fotel bujany lub wiszący.

Podsumowanie

Hampton to jeden z nielicznych ponadczasowych stylów, który pasuje do niemal każdego wnętrza. Zainspirowany jego atmosferą z łatwością urządzisz salon, kuchnię, sypialnię, a nawet łazienkę. W stylu Hampton sprawdzi się wszystko to, co kojarzy się z plażą, nieskrępowaną przestrzenią oceanu i klimatem beztroskich wakacji. Można odważnie wprowadzać do niego również własne pomysły, pamiętając, że najważniejsza jest wygoda, przejrzystość aranżacji oraz wyposażenie, które powinno zapraszać do odpoczynku. Wszelkie niezbędne akcesoria potrzebne do stworzenia wygodnej przestrzeni w nadmorskim stylu znajdziesz w Salonach Agata i na stronie sklepu internetowego agatameble.pl.

Przykładowe meble oraz dekoracje w stylu Hampton

Poduszka MALAGA 40x40 cm
16,99
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Poduszka MALAGA 50x50 cm
26,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Poduszka MALAGA 40x40 cm
16,99
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Zegar ścienny 40,5 cm
79,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Magnes dekoracyjny do firan i zasłon
26,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Ramka BERGEN na zdjęcie 13x18 cm
19,99
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

SPEED 5P Narożnik beżowy
2739,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Obraz CANVAS SEPHIA MOLO 60x150 cm
249,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Lustro 60x86 cm
219,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Obraz ARTBOX JETTY 50x50 cm
69,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: