Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Zabudowa wnęki w przedpokoju – funkcjonalne pomysły

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu


Funkcjonalna aranżacja przedpokoju to niełatwe zadanie, zwłaszcza gdy przestrzeń ta jest niewielka lub ma nietypowy kształt. Wnęki lub nisze przez wiele osób bywają postrzegane jako kolejna trudność, tymczasem właściwie zaaranżowane mogą stanowić prawdziwy atut. Taki „bonusowy” metraż możesz wykorzystać na wiele różnych sposobów: zabudowę szafy, miejsce do przechowywania drobiazgów, toaletkę. Sprawdź kilka ciekawych koncepcji.

Zabudowa wnęki – względy praktyczne

W jaki sposób zagospodarować wnękę zlokalizowaną nieopodal drzwi wejściowych? Dla wielu osób to idealne miejsce do przechowywania odzieży wierzchniej i butów, inni montują tu panel ubraniowy i siedzisko albo wieszają lustro i kilka półek. Ile osób, tyle pomysłów. Pamiętaj o różnych funkcjach zabudowy, dzięki którym aranżacja przedpokoju będzie wyróżniać się stroną praktyczną, jednocześnie ciesząc oko.

Nowoczesny przedpokój

Jakie to funkcje? To przede wszystkim dodatkowe miejsce do przechowywania. Przykładem jest wnęka w całości zabudowana szafą z drzwiami przesuwnymi. Jeśli wybierzesz model z lustrem na froncie, optycznie powiększysz pomieszczenie i ułatwisz skontrolowanie swojego wyglądu przed wyjściem. To rozwiązanie sprawdzi się także w przypadku wąskich korytarzy, w których tradycyjna dwuskrzydłowa szafa mogłaby zajmować zbyt wiele miejsca. Ukrycie jej w niszy optymalizuje przestrzeń. Dodatkowym miejscem do przechowywania może być też pufa do przedpokoju. Takie sprytne rozwiązania pozwolą zyskać dodatkowe miejsce. 

Zabudowa wnęki organizuje przestrzeń funkcjonalnie: w zależności od metrażu może stać się samodzielną garderobą lub praktycznym schowkiem. Nie zapomnij o potencjale dekoracyjnym. Zwłaszcza płytsze wgłębienie pozwoli wyeksponować ciekawy obraz lub grafikę np. nad szafką na buty. Efekt może być podkreślony przez oryginalne oświetlenie. Nisze nadają się również do umieszczenia w nich zestawu półek – zyskasz dzięki temu miejsce na pudełka z rzadziej noszonymi butami czy kosze na czapki i szaliki.

Meble i wyposażenie przedpokoju

Jeśli budujesz dom lub masz wpływ na układ mieszkania, ustal lokalizację i wielkość wnęki w miarę wcześnie, wyznaczając jej formę, głębokość i szerokość. Regularne kształty są ergonomiczne i uniwersalne. Pasuje do nich większość typowych szaf. Jeśli jednak cenisz oryginalność i zależy Ci, aby nisza miała charakter przede wszystkim dekoracyjny, pobaw się jej układem. W przypadku gdy korzystasz z gotowych rozwiązań, wykorzystaj praktyczne meble, dzięki którym nawet niewielka lub nietypowa nisza będzie funkcjonalna.

Zabudowa przedpokoju

Wnęki mają różną głębokość i szerokość. Nie zawsze w takiej niszy zmieści się duża szafa do przedpokoju. Wykorzystaj wówczas węższe słupki i praktyczne, wyższe szafki na buty. Zwłaszcza ten ostatni element wyposażenia jest bardzo funkcjonalny. Kiedy wszystkie kozaki, sandały i szpilki znajdują się w jednym miejscu, łatwo je znaleźć, a odpowiednie przechowywania sprawia, że obuwie nie niszczy się i służy dłużej. Zastanów się, ile par powinno zmieścić się w środku? Czy szafka ma być wyposażona w siedzisko? Jaki styl preferujesz?

Funkcję dekoracyjną i zastosowanie praktyczne łączy także wieszak do przedpokoju. Poszczególne modele różnią się pod względem estetycznym i konstrukcyjnym, co przekłada się na ich funkcjonalność. Nawet w wąskim korytarzu sprawdzą się modele wieszane na ścianie, także w rozbudowanym wariancie, jakim jest panel ubraniowy. Nie zajmują one wiele miejsca, a zapewniają wygodę, także za sprawą dodatkowych półek na drobne elementy garderoby. Ciekawym wyborem są także wieszaki stojące. Pasują do mieszkań nowoczesnych i loftowych. Często wyposażone są w parasolnik.

Estetyka ma znaczenie

Wnęka ma również ogromny potencjał dekoracyjny. To doskonałe miejsce na wyeksponowanie bibelotów i osobistych pamiątek. Jeśli ustawisz elegancką tapicerowaną ławkę lub konsolę w stylu glamour, a nad nią zawiesisz lustro w efektownej ramie, aranżacja przedpokoju zyska oryginalny, elegancki charakter. To także doskonałe miejsce na interesujący obraz, galerię rodzinnych zdjęć lub kadrów z podróży. Zadbaj o podświetlenie kinkietami, spotami lub girlandami LED, aby dodatkowo zaakcentować ozdoby.

Przedpokój - niebieskie akcenty, drewniane meble

Jak widać, pozornie kłopotliwa wnęka ma wiele zastosowań, dzięki którym przestrzeń zyskuje dodatkową funkcjonalność. Pojemna garderoba do przedpokoju to tylko jedna z możliwości. Możesz także wypełnić niszę efektowną fototapetą lub panelem dekoracyjnym imitującym fakturę betonu lub drewna. Ciekawie zaprezentuje się pudroworóżowa lub granatowa ławka tapicerowana i lustro w złotej ramie. Względy praktyczne nie wykluczają atutów wizualnych.


Jak widać, pomysłów na aranżację wnęki w przedpokoju jest wiele. Nie postrzegaj jej jako trudności, wykorzystaj jej potencja, aby stworzyć funkcjonalną przestrzeń, która przyciągnie wzrok i wpisze się w aranżację całego domu.