Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Biurko pod oknem. Jak je zaaranżować?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Praca w domu stała się dla wielu z nas nową rzeczywistością. Zaczęliśmy szukać funkcjonalnych rozwiązań na domowe biuro, wydzielając kawałek przestrzeni do pracy na stole w jadalni, blacie kuchennym lub co gorsza - stoliku kawowym. Tymczasem istnieje doskonały sposób na aranżację domowego biura, nie mając osobnego pomieszczenia – ustawienie biurka lub umieszczenie blatu pod oknem.

Jeśli jesteś szczęściarzem i posiadasz gabinet w domu, w tym artykule dowiesz się, jak umieścić biurko względem okna. Jeśli nie możesz poszczycić się takim pomieszczeniem, nic straconego - zobaczysz, jak stworzyć biurko pod oknem samemu.

Biurko pod oknem — czy to dobre miejsce na ten mebel?

Wybór odpowiedniego modelu biurka, zwłaszcza biurka młodzieżowego jest wystarczająco trudny, ale czy zastanawiałeś się, gdzie je ustawić? Każdy kierunek, czy to w stronę drzwi, okna czy ściany, ma swoje plusy i minusy. Czasami lokalizację warunkują ograniczenia przestrzenne - jeśli Twoje biurko stanęło pod oknem, możesz spać spokojnie: to bardzo dobre miejsce, ale… zależy, jak je ustawisz.

Biurko przy oknie - pod warunkiem, że będzie odpowiednio zaaranżowane - pomoże zoptymalizować Twoją produktywność. W jaki sposób?

  • Dynamiczny, zmieniający się widok za oknem może być niezwykle inspirujący i popychać do działania.
  • Nawet kilkunastosekundowe przerwy od pracy lub nauki wpływają korzystnie na nasz mózg i są wielce wskazane w czasie wzmożonego wysiłku umysłowego.
  • Napływ naturalnego światła może pomóc w utrzymaniu pozytywnego nastroju - nawet w pochmurne dni.
Biurko pod oknem w salonie

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Jak się okazuje, są też złe strony tego ustawienia.

  • Biurko skierowane przodem do okna może nieco rozpraszać: kątem oka będziesz obserwował przechodniów lub w najlepszym wypadku biegających po ogrodzie czworonożnych przyjaciół (chyba że mowa o biurku pod oknem dachowym na poddaszu).
  • Słońce jest jaśniejsze niż ekran komputera i utrudnia patrzenie na monitor komputera. Twoje oczy szybciej się męczą, a na dodatek możesz nabawić się bólu głowy.
  • U niektórych biurko pod oknem działa wręcz klaustrofobicznie i wzmaga niepewność, zwłaszcza w położeniu tyłem - plecami do drzwi wejściowych. Inni z kolei wolą zachowywać czujność i monitorować osoby przechadzające się po domu, kierując burko w stronę drzwi.


Uniwersalnym rozwiązaniem może być ustawienie blatu pod oknem, ale prostopadle do niego, czyli bokiem - tak, aby podnosząc głowę, kątem oka widzieć zarówno okno, jak i drzwi. Szybkie spojrzenie na otaczający Cię świat będzie miało charakter wyłącznie „regeneracyjny”, a jednocześnie możliwość monitorowania odgłosów dobiegających zza domowego biura zapobiegnie rozpraszaniu Twojej uwagi. Wiele też zależy od osobistych preferencji. Zwróć uwagę na swoje nawyki, czynniki, które Cię rozpraszają, i sposób, jaki sprawia, że pracujesz najefektywniej.

Jak ustawić biurko pod oknem względem kierunków świata?

Ułożenie biurka pod oknem od strony południa i zachodu nie jest najlepszym wyjściem. Jak wiadomo, słońce świecące z południa i zachodu jest najmocniejsza, a zatem w letnich miesiącach siedzenie przy biurku w tej orientacji może być bardzo uciążliwe. Koncentracji nie będzie sprzyjało także nagrzewanie się miejsca pracy, a ostre promienie skutecznie uniemożliwią patrzenie w ekran monitora. Lepszą opcją będzie zatem wstawienie biurka od strony północnej lub wschodniej, aby rozproszone światło pomagało nam w pracy.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na kwestię dominującej ręki. Podobnie jak w przypadku lamp biurkowych z klipsem, kierunek padania światła powinieneś dopasować do tego, czy jesteś prawo- czy leworęczny. W pierwszym przypadku lepiej, by światło padało z lewej strony - unikniesz wtedy tworzenia się cieni. I odwrotnie - jeśli jesteś leworęczny, usiądź tak, by światło padało z prawej.

Biurko narożne

Biurko pod oknem czy blat pod oknem? Co wybrać?

Najlepszą opcją na urządzenie przestrzeni do pracy czy nauki będzie zakup biurka. Meble są projektowane zgodnie z zasadami ergonomii, mają prawidłową wysokość i szerokość, a często nawet i dedykowane podpórki na ekran komputera, wbudowane maskownice na kable, dodatkowe półki, szuflady itd. Wiele ciekawych modeli znajdziesz w naszych Salonach Agata. Jednak bardzo rzadko w małych domach i mieszkaniach możemy sobie pozwolić na mebel o takich gabarytach, więc sprytne wykorzystanie przestrzeni ma tutaj kluczowe znaczenie - wówczas zdecyduj się na małe biurko (np. biurko 100x60) lub wąskie biurko (np. biurko białe, biurka dąb sonoma) z blatu pod oknem. Dobrym rozwiązaniem będzie również biurko narożne. Świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie okno jest zlokalizowane blisko rogu pomieszczenia. 

Co istotne, możesz taką przestrzeń zaaranżować samemu. Wystarczy w sklepie budowlanym kupić płytę MDF na wymiar i przykręcić ją na wspornikach do ściany. Innym pomysłem jest umieszczenie blatu na dwóch regałach znajdujących się po obu stronach okna. Długość blatu będzie zależna od gabarytów pomieszczenia. Możesz więc stworzyć nawet bardzo długie biurko pod oknem. Z całą pewnością znajdziesz idealne rozwiązanie dla siebie.

Pamiętaj jednak, że często pod oknem znajduje się grzejnik. Nie zakręcaj go – unikniesz wówczas powstawania na oknie nieprzyjemnych skroplin. Biurko pod oknem z kaloryferem powinno przewidywać miejsce na otwory wentylacyjne. Jeśli blat wykonujesz samemu, wywierć otwornicą kilka otworów lub poproś stolarza o ich wywiercenie i prawidłowe zabezpieczenie. Co ważne, taki otwór może Ci się przydać do wpuszczenia pod blat kabli, co znacznie wpłynie na estetykę tego miejsca.

Biurko pod oknem zamiast parapetu — jak stworzyć taką przestrzeń?

Parapet jest integralną częścią każdego okna. Oprócz doniczek z roślinami często stawiamy na nim również dekoracje czy różne artykuły gospodarstwa domowego. Tymczasem można go wykorzystać inaczej, zmieniając w blat roboczy. Wiele zależy jednak od tego, na jakiej wysokości znajduje się okno. Aby z blatu pod oknem korzystać zamiast biurka, należałoby umieścić go na wysokości ok. 72-75 cm. W przypadku osób wyższych niż 170 cm ergonomiczna wysokość biurka wynosi ok. 80-85 cm. Inną opcją jest stworzenie biurka do pracy na stojąco - wówczas parapet powinien znajdować się na wysokości 110–120 cm.

Biurko pod oknem w pokoju dziecka

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Jak stworzyć biurko zamiast parapetu? Najlepszą opcją jest zamówienie parapetu na wymiar u stolarza lub kamieniarza, ponieważ będzie się to wiązało z wymianą obecnego parapetu na nowy i estetycznym wykończeniem powstałych w ścianie otworów, właściwej izolacji itp. Jeśli masz zdolności techniczne i manualne oraz odrobinę czasu, możesz pokusić się o własnoręczne stworzenie blatu. Ekonomiczną opcją jest zastosowanie płyty pilśniowej. Wystarczy odpowiednio ją dociąć, aby dopasowała się do szerokości okna, zaimpregnować bezbarwnym lakierem i przykleić mocnym klejem monterskim do istniejącego parapetu. Warto tę konstrukcję wesprzeć nóżkami - są do kupienia w większości sklepów z materiałami budowlanymi.

Oświetlenie dla biurka pod oknem — na jakie się zdecydować?

Meble to nie jedyny element prawidłowego aranżacji pomieszczenia – trzeba też dobrać odpowiednie białe krzesło biurowe, czy niebieski fotel biurowy oraz właściwie rozplanować oświetlenie. Ponieważ najczęściej pracujemy w ciągu dnia, najlepiej wykorzystać naturalne światło dochodzące zza okna. Jeśli nie ma wystarczającej ilości naturalnego światła i gdy pracujemy po zmroku, należy dodać oświetlenie sztuczne - zarówno główne (sufitowe), jak i kierunkowe (lampka biurkowa).

O ile instalacja elektryczna na to pozwala, warto umieścić oświetlenie górne tak, aby lampa sufitowa znajdowała się tuż nad biurkiem, a strumień światła był skierowany bezpośrednio na biurko. Dzięki temu całe miejsce pracy będzie równomiernie oświetlone. Ważną kwestią jest obecność lampki biurkowej, która odpowiednio doświetli wybrany fragment biurka. O tym, z której strony powinna się znajdować, wspominaliśmy już nieco wyżej.

Skoro mowa o oświetleniu, warto przy aranżacji biurka pod oknem rozważyć kwestię lokalizacji gniazdek elektrycznych. Jeśli korzystasz z komputera i sprzętu, który trzeba podłączyć do prądu, ważne jest, aby znajdował się w pobliżu gniazdka. Porozmawiaj z elektrykiem, w jaki sposób bezpiecznie rozwiązać ten problem.

Biurko pod oknem pokój dziecka

Biurko pod oknem do pokoju dziecka, czyli sposób na fajną przestrzeń do nauki

Biurko pod oknem to idealna opcja dla dzieci - zwłaszcza to zaaranżowane samemu, pod warunkiem prawidłowego doboru rozmiaru. Choć wymiary blatu mogą być dowolne, ważne jest, aby pasowały do wzrostu dziecka. Wysokość konstrukcji powinna wynosić około 72 cm, a szerokość co najmniej 50 cm. Jest to konieczne, aby na stole można było swobodnie postawić lampkę, podręczniki, zeszyty, komputer i inne niezbędne do nauki przedmioty.

Jeśli pokój przeznaczony jest dla dwójki dzieci lub większej liczby młodszych członków rodziny, stworzenie jednego długiego biurka pod oknem jest realną szansą na uzyskanie większej ilości miejsca w pokoju. Blat biurka ustawia się od ściany do ściany – wzdłuż okna. Po obu stronach pod parapetem powinny znajdować się regały z wysuwanymi szufladami, a dodatkowo pośrodku blat można wesprzeć wspólną komodą. W ten sposób uzyskuje się jedno duże biurko (np. biurko dla chłopca) dostępne dla każdej pociechy - do nauki, zabawy, rozwijania pasji itd.

Podsumowując, biurko pod oknem to świetna sprawa. Łatwość aranżacji sprawia, że możesz je umieścić praktycznie w każdym pomieszczeniu, a nawet stworzyć przytulny kącik do pracy zupełnie samemu. Wiesz już, jak prawidłowo ustawić biurko względem okna, aby sprzyjało koncentracji. Czas na wybór właściwego mebla i wyposażenie Twojego wnętrza w dodatki - wszystko, co potrzebne do stworzenia wygodnego miejsca do pracy i nauki pod oknem znajdziesz w naszym sklepie internetowym.