Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak rozjaśnić ciemny przedpokój?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Niewielka powierzchnia, brak bezpośredniego dopływu światła dziennego, a także liczne drzwi do innych pokojów sprawiają, że przedpokój może wydawać się ciasny i ciemny. Jak za pomocą kilku prostych zabiegów aranżacyjnych pozbyć się tego wrażenia i rozjaśnić tę przestrzeń?

Jasne ściany i meble - dobry sposób na rozjaśnienie przedpokoju

Metamorfozę niewielkiego przedpokoju warto rozpocząć od zmiany koloru ścian na jaśniejszy – dobrze sprawdzą się odcienie bieli, beżu czy bardzo jasne szarości. Takie barwy natychmiast powiększą optycznie pomieszczenie i dodadzą mu świeżości. Biały sufit oraz drzwi wewnętrzne w tym samym kolorze bądź pokryte jasną okleiną również dadzą wrażenie przestronności.

Mały przedpokój nie pomieści zbyt wiele mebli, warto jednak pamiętać o funkcjach, jakie powinien pełnić w mieszkaniu. Niezbędnymi elementami umeblowania przedpokoju są: szafa z lustrem na okrycia wierzchnie, szafka na buty oraz wieszaki. Jeśli dysponujemy nieco większym metrażem, możemy zdecydować się także na ławę, która pozwoli na wygodne zakładanie butów. Dobrym rozwiązaniem będą kolekcje mebli do przedpokoju, z których można wybrać niezbędne elementy. Gwarantuje to spójność wystroju i ułatwia zaprojektowanie dostępnej przestrzeni.

Jeśli przedpokój jest ciemny, warto postawić na białe meble. Utrzymana w śnieżnym odcieniu bieli szafa z lustrem, wieszak ścienny czy niewielka komoda doskonale rozjaśnią pomieszczenie, a przy tym ułatwią przechowywanie odzieży i dodatków. Doskonale wyglądać będą także meble z białymi frontami wykończonymi na wysoki połysk lub w kolorze jasnego drewna. To uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu domach. Dodatkowym pomysłem na rozświetlenie przedpokoju mogą być np. szafy z wbudowanym oświetleniem – ukryta pod górną krawędzią szafy listwa oświetleniowa wprowadzi do przedpokoju odrobinę elegancji i blasku.

Szafy przesuwne z lustrem i lustra do przedpokoju - optyczne powiększenie przestrzeni

Lustro to kolejny element, którego nie może zabraknąć w przedpokoju – przede wszystkim ze względów praktycznych, ale również dlatego, że lustrzana tafla umieszczona na froncie szafy optycznie powiększy i rozświetli pomieszczenie. Do małego przedpokoju warto wybrać wąską szafę z wysokim lustrem, natomiast jeśli dysponujemy większą powierzchnią, dobrym wyborem będą szafy przesuwne z lustrem. Podzielone zwykle na dwie części: jedną z drążkiem na wieszaki i drugą z półkami, pomieszczą wiele ubrań i butów, a lustrzany element frontu pozwoli przyjrzeć się całej sylwetce przed każdym wyjściem. Wykonane z łatwej do utrzymania w czystości płyty meblowej w kolorze białym albo pokryte okleiną w odcieniu jasnego dębu czy sosny szafy przesuwne z lustrem zdecydowanie rozjaśnią przedpokój. Możliwość wyposażenia tego rodzaju szaf w dodatkowe półki, wkłady szufladowe czy oświetlenie halogenowe zwiększa funkcjonalność mebli i pozwala dopasować je do indywidualnych potrzeb.

Jeśli w przedpokoju nie ma miejsca na szafę przesuwną, pionowe lustro możemy przymocować do ściany. W drewnianych lub metalowych ramach, a może otoczone lampami LED, jakby przeniesione wprost z garderoby hollywoodzkiej gwiazdy? Lustra do przedpokoju dostępne są w wielu stylach, kształtach i rozmiarach, dzięki czemu łatwo dopasować je do każdego wnętrza. Można zdecydować się na jedno większe lustro do przedpokoju, zawieszone np. nad komodą albo obok wieszaka, ale można także kupić kilka mniejszych luster, które – powieszone obok siebie na ścianie – dadzą ciekawy, wielowymiarowy efekt.

Oświetlenie i dodatki do przedpokoju

Ścienne lustra do przedpokoju czy rozległe szafy przesuwne z lustrem to jednak nie wszystko. Rozjaśnianie ciemnego przedpokoju nie uda się, jeśli nie zadbamy o właściwe oświetlenie. Oprócz lamp sufitowych do przedpokoju dobrze jest pomyśleć o doświetleniu pomieszczenia za pomocą kinkietów, czy innych lamp do przedpokoju, np, czarnych lamp do przedpokoju. Możliwość regulacji klosza w kinkietach pozwoli na podświetlenie tych elementów przedpokoju, na których wyeksponowaniu nam zależy. Pamiętajmy, że dodatkowe punkty świetlne powinny się znaleźć również tam, gdzie zwykle zakładamy buty czy szukamy kluczy.

Niebagatelną rolę w rozświetleniu przedpokoju odgrywają także dodatki. Jasne, połyskujące pudełka, wazony czy ramki na zdjęcia dodają pomieszczeniu blasku. Znaczenie mają nawet niepozorne uchwyty meblowe – jeśli zdecydujemy się na te chromowane, uzyskamy efekt świetlnych refleksów. Ciemną podłogę w przedpokoju warto natomiast przykryć. Dobrze sprawdzi się np. jasny dywan, np. dywan beżowy (np. dywan w rozmiarze 120x200), który jednocześnie uchroni podłogę przed zniszczeniem.

Dodatkowe oświetlenie, lustrzane powierzchnie, jasne kolory ścian, mebli i akcesoriów to prosty przepis na rozjaśnienie ciemnego przedpokoju. Warto je zastosować, aby z przyjemnością korzystać z tego pomieszczenia i z dumą prezentować je gościom.