Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak urządzić domek letniskowy niewielkim kosztem?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Pierwsze cieplejsze dni mamy już za sobą, a to oznacza tylko jedno: myślami jesteśmy już na urlopie! Skoro czytasz ten artykuł, najprawdopodobniej jesteś na jednej z dwóch pozycji: albo wyposażasz nowy domek letniskowy (gratulujemy nabytku!), albo czeka Cię „małe” odświeżenie starego wystroju. Chcesz to zrobić niskim kosztem? Podpowiadamy, jak urządzić domek letniskowy i nie zrujnować swojego portfela.

Dobra wiadomość jest taka, że domek wakacyjny co do zasady jest mały — oznacza to, że zaoszczędzisz na ilości elementów wyposażenia, bo po prostu nie będzie konieczności zakupu dużej ilości mebli. Jednak jak w każdym przypadku, także i tu można nieźle „popłynąć”, a wtedy nawet aranżacja domku letniskowego o powierzchni 20 m2 pochłonie nieproporcjonalnie dużo środków. W tym artykule dowiesz się, jak tanio urządzić domek letniskowy — drewniany, holenderski, murowany, z płyt warstwowych, na prywatnej działce, na wynajem... nieważne — każdego Ci zazdrościmy!

Jak urządzić mały domek letniskowy — od czego zacząć?

Po pierwsze: zacznij od kosztorysu. Przyzna Ci to każdy inżynier — bez niego po prostu się nie zaczyna! Określ budżet, którego nie chcesz lub nie możesz przekroczyć. W przeciwnym wypadku na etapie wyposażania wnętrza może Cię spotkać niemały zawód: spodoba Ci się szafka RTV, na którą Cię nie stać, albo co gorsza — kupisz ją, a wtedy... zabraknie funduszy na telewizor.

Czego potrzebujesz? Checklisty. Sporządź listę wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia z podziałem na poszczególne pomieszczenia, a dopiero później skup się na dodatkach. Bądź realistą: czy naprawdę potrzebujesz kilku figurek dekoracyjnych, skoro najpierw musisz najpierw kupić materac? Przeglądaj aktualne gazetki i promocje, aby nie przegapić zniżek: w Salonach Agata czekają na Ciebie raty 0%, zniżki na konkretny rodzaj produktów, oferty z okazji różnych uroczystości — praktycznie zawsze można liczyć na zakupy w obniżonej cenie.

Meble do domku letniskowego — kuchnia

Jak urządzić kuchnię w domku letniskowym? To zależy od budżetu oraz dostępnej ilości miejsca. Możesz pokusić się o zabudowę na wymiar u stolarza albo skorzystać z tańszej opcji — funkcjonalności mebli modułowych, które dowolnie (i samodzielnie) skonfigurujesz, oszczędzając na kosztownym projekcie. Korpusy kuchenne występują w kilku standardowych wymiarach, dlatego zawsze będą pasowały do dostępnych na rynku sprzętów AGD, takich jak lodówka, kuchenka, a nawet okap. Najważniejsze jest to, że pozwalają zagospodarować każdy centymetr powierzchni, nawet tej, która wydaje się problematyczna (naroża, skosy).

W zakładce „Kuchnie i AGD” udostępniamy darmowy planer kuchni Qubik, dzięki któremu samodzielnie zaprojektujesz wnętrze kuchni w Twoim domku letniskowym, uwzględniając wszelkie elementy architektoniczne budynku. Po ustaleniu układu szafek przystąpisz do wyboru takich elementów jak fronty, blat roboczy, a nawet uchwyty. Co istotne, projekt będzie transparentny — program na bieżąco sumuje każdy dodany element, dlatego żadna kwota Cię nie zaskoczy. Uda Ci się też ująć w wirtualnej aranżacji jadalnię z takimi elementami jak stół, krzesła, a nawet tak drobne detale, jak roślinność.

Salon w domku letniskowym, czyli jaką kanapę warto wybrać?

To, jaką kanapę wybrać, zależy od dostępnego metrażu, długości pobytu oraz spodziewanej liczby nocujących osób. Jak urządzić domek letniskowy o powierzchni 20 m2? W domkach jednopokojowych trzeba zaaranżować przestrzeń wielofunkcyjną, ponieważ jedno pomieszczenie zwykle pełni rolę kuchni, salonu i sypialni. Idealnym wypoczynkiem będzie rozkładana sofa z funkcją spania. Modele przeznaczone do spania codziennego mają dodatkową funkcjonalność: materac jak w prawdziwym łóżku. Stelaż włoski — bo o nim mowa — to rozwiązanie komfortowe, ale droższe od pozostałych, dlatego rozważ, czy aby na pewno tego potrzebujesz. Znacznie tańszą alternatywą będą inne mechanizmy otwierania, m.in. automat DL, wózek, amerykanka, delfin, sedalift — występują również w narożnikach, dlatego jeśli w pomieszczeniu będzie przebywało więcej osób, narożnik zagwarantuje większą liczbę miejsc siedzących.

Kanapa do salonu do nie wszystko — potrzebne będą Ci pozostałe meble. Jak zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas? Kupuj meble w seriach: W Salonach Agata znajdziesz szereg interesujących kolekcji z takimi elementami jak komody, stoliki kawowe, witryny czy regały, dzięki czemu wybór pasujących mebli do salonu nie będzie spędzał Ci snu z powiek.

A jak urządzić domek letniskowy 35 m2? Tutaj zapewne masz już do dyspozycji jeden dodatkowy pokój, który możesz wyposażyć w pełnowymiarowe łóżko — dzięki temu odpoczynek na działce, w górach czy nad jeziorem będzie jeszcze bardziej krzepiący.

Mała sypialnia w domku letniskowym — jakie łóżko wybrać?

Domki letniskowe mają to do siebie, że są „kompaktowe”, dlatego w urządzaniu wnętrza liczy się funkcjonalność. Skup się przede wszystkim na gabarytach mebla, dodatkowych schowkach do przechowywania i wygodzie użytkowania. Twój domek ma sypialnię na antresoli? Jej wyposażenie dopasuj do wysokości pomieszczenia. W naszej ofercie znajdziesz modele łóżek z wysokim i niskim zagłówkiem, a także wiszące szafki modułowe, które możesz zawiesić w dowolnej konfiguracji.

Taras i ogródek w domku letniskowym — najważniejsze miejsce

Przytulny kąt z ogrodem, gdzie na tarasie można oddać się kulinarnym ucztom, beztroskim rozmowom i pełnymi garściami czerpać z uroków wakacji — oto marzenie wielu, szczególnie tych, którzy na co dzień mieszkają w bloku. Aby w pełni cieszyć się chwilą, warto zadbać o klimatyczne urządzenie tej przestrzeni. Pomogą Ci w tym kluczowe dodatki: nastrojowe oświetlenie (girlandy świetlne, latarenki), i... świece na komary.

Nie zapomnij o meblach ogrodowych (w wersji budżetowej może to być wiszący fotel-jajo lub jeszcze tańsza opcja — fotel brazylijski, bocianie gniazdo lub tradycyjny hamak). Jeśli założony budżet Ci na to pozwala, również podłoga tarasu może być udekorowana jak we wnętrzu: w ofercie Salonów Agata znajdziesz sporą ofertę dywanów zewnętrznych, a w zakładce „Inspiracje” gotowe do skopiowania pomysły na aranżację tej przestrzeni.

Dom letniskowy na wynajem — kilka praktycznych porad

Jeśli Twój domek przez większość tygodni w roku stoi pusty, z dużym prawdopodobieństwem prędzej czy później pomyślisz o wynajmie, by choć częściowo spłacić koszty utrzymania nieruchomości. Lepiej wówczas umeblować go z myślą o preferencjach ewentualnych lokatorów. Jeśli przeszło Ci przez myśl urządzenie domku letniskowego na wynajem, oto garść przydatnych wskazówek — za niektóre elementy przyjdzie Ci zapłacić (niewiele!), ale szybko się przekonasz, że ich zakup był rozsądnym rozwiązaniem.

  1. Postaw na uniwersalny styl, który trafi w gusta osób dowolnej płci i z każdej grupy wiekowej. Staraj się tworzyć wnętrza, które nie wyjdą z mody, ani z biegiem czasu nie będą męczyły oczu. Może to być aranżacja w duchu scandi: jak urządzić domek letniskowy w stylu skandynawskim? Na ściany i meble wybierz neutralne kolory — będą doskonałym tłem dla bardziej wyrazistych dodatków: zasłon, poduszek, obrazów. To z nimi możesz swobodnie „pracować” i sezonowo wymieniać. Projekty skandynawskie są proste, wielofunkcyjne, oszczędne w formie, dlatego można być spokojnym o to, że otoczenie będzie przyjemne w odbiorze. Cechuje je też minimalizm ilościowy, dlatego Twój portfel nie powinien mocno ucierpieć.
  2. Nie wypełniaj wnętrza zbyt dużą ilością osobistych przedmiotów — o ile to możliwe — żadnymi.
  3. Przewiduj zachowanie gości — przykładowo na podłodze w kuchni często ląduje sos czy oliwa, a goście nie zawsze czyszczą powierzchnię. Rozwiązaniem może być zakup dywanu do kuchni: w najlepszym przypadku go wypierzesz, a w najgorszym — wyrzucisz. Jedno jest jednak pewne: na pewno uchronisz się przed kosztowną wymianą podłogi. Na blacie w kuchni połóż na widoku deskę do krojenia — bo zakładamy, że wymiana blatu nie jest Ci na rękę, prawda?
  4. „Przezorny zawsze ubezpieczony” — aby uniknąć konieczności wymiany mebli z powodu niewłaściwego użytkowania przez turystów, dobrze jest pokryć w domu wszystko, co możliwe. Przykład? Wodoodporny pokrowiec na materac uchroni Twoje łóżko przed nieestetycznymi plamami — nawet nie masz pojęcia, ile punktów możesz stracić w ocenach gości za poplamione posłanie! Podobnie rzecz ma się z kanapą: kupuj meble ze zdejmowanymi pokrowcami lub z powłoką o zwiększonej odporności na wchłanianie płynów (water repelent, easy clean) - znajdziesz je w Salonach Agata.

Na koniec mała zachęta do kreatywności: nie trzeba przekraczać budżetu, aby domek letniskowy był urządzony tak, jak lubimy. Wykorzystaj meble i dodatki, które masz. Przy odrobinie czasu i energii możesz wyczarować naprawdę niepowtarzalne i klimatyczne wnętrze. Aranżujesz domek wakacyjny nad morzem? Nawet szybka przebieżka po pchlim targu może zaowocować wartościowymi „łupami”: stare wiosło może stać się praktycznym wieszakiem, a sieci rybackie można wykorzystać do dekoracji salonu lub sypialni. Nawet kilka kamieni zebranych na plaży może stać się piękną ozdobą.