Jak usunąć nieprzyjemny zapach z mieszkania? Zazwyczaj spotykamy go w lokalach z czasów starego budownictwa. Pojawia się także w nowych mieszkaniach po gotowaniu, remoncie lub dłuższym wyjeździe. Dowiedz się, jak usunąć nieprzyjemny zapach z mieszkania prostymi sposobami!
Skąd bierze się nieprzyjemny zapach w mieszkaniu?
Dziwny zapach w mieszkaniu może mieć wiele przyczyn. W nieodnowionych kamienicach czy budynkach z czasów PRL-u najczęstszym problemem jest woń stęchlizny. Nie pomogą na nią świece zapachowe czy odświeżacze powietrza, a jedynie gruntowne porządki.
Nieprzyjemny zaduch pojawia się w mieszkaniach, które długo stały puste i nie były wietrzone np. podczas urlopów, kiedy przez kilka dni lub tygodni okna pozostawały zamknięte. Dokładne wietrzenie w takich sytuacjach zazwyczaj rozwiązuje problem. Mało oczywistym źródłem niemiłej woni są brudne lampy i żarówki. Powody utrzymywania się dziwnego zapachu bywają też zupełnie banalne. Może to być pełen kosz na śmieci, zapchany odpływ w umywalce, przypalony obiad czy wymagająca wymiany kocia kuweta. W tym przypadku należy wyrobić w sobie nawyk regularnego sprzątania.
Nieprzyjemny zapach w mieszkaniu po gotowaniu — jak się go pozbyć?
Co pochłania zapachy po gotowaniu? Dobry okap! Model wyposażony w filtry węglowe w kilka minut poradzi sobie z wonią przypalonego jedzenia. Usuwanie zapachów przyspieszy otwarcie kuchennego okna i natychmiastowe posprzątanie plam z tłuszczu oraz resztek.
Wkrótce przychodzą goście, a Ty nie wiesz, jak usunąć nieprzyjemne zapachy z mieszkania po gotowaniu? W garnku zagotuj wodę z dodatkiem kilku plastrów cytryny, goździków, laski cynamonu i gałązki rozmarynu. Pozostaw tę mieszaninę na małym ogniu przez kilka godzin, a mieszkanie w krótkim czasie wypełni się przyjemną wonią ziół. Podobny efekt uzyskasz, gotując kilka plastrów cytryny w wodzie z octem w proporcji 1:1.
Jeśli w Twojej kuchni na stałe zagościła nieprzyjemna woń, prawdopodobnie pora na gruntowne porządki. Na początek wypierz zasłony, które pochłaniają zapachy niczym gąbka. Do sprzątania przydają Ci się profesjonalne środki do czyszczenia i pochłaniacz zapachów. Również domowe sposoby sprawią, że Twoja kuchnia będzie lśniąca i pachnąca bez dużego wysiłku.
Ocet i soda oczyszczona na zapachy kuchenne działają równie dobrze, jak profesjonalne preparaty. Mieszanką możesz umyć blaty, kuchenkę, okap, piekarnik i ściany. Pochłaniacz zapachów przyda się w lodówce i okolicy kosza na śmieci. Pamiętaj, że również wymagają one regularnego mycia.
Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze starego domu?
Jak pozbyć się zapachu starego domu? Pierwszym krokiem powinno być wietrzenie wszystkich pomieszczeń i gruntowne porządki. Farba na ścianach chłonie zapachy, więc mogą wymagać one umycia mieszanką wody i octu. Jeśli to nie pomoże, wszystkie pokoje należy odmalować.
W starych domach częstym problemem jest obecność grzybów. Nie tylko wydzielają nieprzyjemną woń, ale także toksyny. Pozbycie się plamy pleśni wymaga użycia specjalistycznych produktów oraz nałożenia ochronnej maseczki, rękawiczek i okularów. Trujące substancje unoszące się w powietrzu nie przedostaną się wtedy do Twojego układu oddechowego i oczu.
Zapach starych domów jest specyficzny, jednak można się do niego przyzwyczaić. W utrzymaniu efektów pomogą wazony wypełnione świeżymi kwiatami, neutralizator zapachu stęchlizny i odświeżacze rozstawione w różnych pomieszczeniach. Jeśli w Twoim domu była pleśń, zainwestuj także w oczyszczacz powietrza.
Zapach stęchlizny — skąd się bierze i jak się go pozbyć z domu?
Jak pozbyć się zapachu stęchlizny? Wydobywa się on z wnętrza starych mebli, zwłaszcza jeśli były rzadko używane. Może mieć swoje źródło również w pleśni bytującej w wilgotnych miejscach. Wilgoć to idealne środowisko do rozwoju bakterii, dlatego pomieszczenia jak kuchnia czy łazienka myj środkami antybakteryjnymi.
Woń stęchlizny najczęściej unosi się w starych domach, więc możesz skorzystać z powyższych rad. Miks octu z wodą wykorzystaj do umycia podłogi oraz wnętrz szaf i komód. Wypierz dywany, zasłony i sofy. W meblach wypoczynkowych brzydkie zapachy wydobywają się też z głębszych warstw obicia. Pomoże wtedy neutralizator zapachów do kanapy.
Efekt świeżości podtrzymasz, rozstawiając odświeżacze powietrza w każdym pokoju. Najbardziej skuteczne są bambusowe patyczki nasączone olejkiem eterycznym. Wolisz naturalne sposoby usuwania zapachów? Ozdobne donice posłużą za stylową dekorację i miejsce dla kwitnących, pachnących kwiatów.
Usuwanie nieprzyjemnego zapachu z mieszkania z użyciem specjalnych preparatów i urządzeń
W mieszkaniu jest czysto, a nadal utrzymuje się nieprzyjemny zapach w pokoju po nocy? Pora sięgnąć po profesjonalne produkty i urządzenia czyszczące. W przypadku drewnianych mebli warto wybrać preparaty nie tylko usuwające kurz, ale też przedłużające ich żywotność.
Pranie tapicerek będzie najskuteczniejsze, kiedy użyjesz odkurzacza piorącego. Sprawdzi się również w przypadku wykładziny, chociaż środki do czyszczenia dywanów dostępne w Salonach Agata poradzą sobie z największymi zabrudzeniami. Brudne, nieodkurzone mieszkanie nie ma szansy pachnieć ładnie. Jeśli przeszkadza Ci nieprzyjemny zapach, zacznij od zaprowadzenia porządku w każdym pokoju. Życie od razu stanie się lepsze!
Wyjątkowe zapachy do domu i stylowe doniczki na kwiaty